VHK, ETA és Jello Biafra a Fekete Zaj Fesztiválon

2013. 08. 14.

A rendezvény négy játszóhelyén a német Atari Teenage Riot és az angol Andy Cairns mellett a Vágtázó Halottkémek is játszik és még további 60 zenekar, valamint megtekinthetjük a Freak Fusion Cabaret vándorcirkuszokat idéző, sötét humorral fűszerezett varieté műsorát is. A háromnapos fesztivál ráadás bulijára az A38-on kerül sor augusztus 19-én, ahol Jello Biafra előtt a '80-as évek betiltott hazai punk legendája, az ETA is játszik.

Bár az idei Fekete Zaj Fesztivál új helyszínre költözik, vannak azért fix pontok: ilyen a VHK koncertje, hiszen Grandpierre Atilla és zenekara ezúttal is játszik a fesztiválon. A zenekar augusztus 17-én utoljára áll színpadra idén a fővárosban. Előttük és utánuk a magyar underground klubélet meghatározó bandái játszanak, köztük a Psycho Mutants, az Alba Hyseni Project, a Kobza Vajk Group (a német Thomas Gundermannal kiegészülve), a Pozvakowski és a The Moon and the Nightspirit. Az este végén a nagyteremben az „orosz Dead Can Dance”, azaz a Theodor Bastard zenél.

Augusztus 19-én, a fesztivál ráadásnapján, az A38 Hajón játszik Jello Biafra és Guantanamo School of Medicine nevű bandája. A Dead Kennedys egykori énekese amúgy évtizedek óta a VHK egyik nagy rajongója: anno egy NoMeansNo lemezt cserélt el az első Vágtázó albumra. Az A38-as ráadás bulin az amerikaiak és a hazai Kollaps mellett a magyar punk történelem egyik korai képviselője, az ETA is színpadra lép. Az ETA az 1980-as évek legelején alakult és a CPg, a Kretens, a Neurotic és sok más zenekar mellett az akkori rendszer legfiatalabb és legradikálisabb kritikusának számított. A albumot soha ki nem adó, de a kalózmásolatok és koncertjeik segítségével nagyon rövid idő alatt ismertségre szert tevő ETA főként a UK Subs, az Agent Orange vagy éppen a Stooges számait dolgozta fel, méghozzá a korszak viszonyait figyelembe véve igen jó színvonalon. Bár a köztudatban a punk főleg baloldali nézetekkel szimpatizáló zenei közösségként ismert, a közép-európai kommunista diktatúrák szorításában a műfaj mondanivalója is módosult: rendszerellenessé vált, és akkora balhét volt képes csapni, hogy arra végül a rezsim reagált is: a CPg tagjaira börtön várt, az ETA pedig a sorozatos megfélemlítés után a feloszlás mellett döntött. Az azóta eltelt évtizedek során a tagok több más együttesben is megfordultak, és csak nagy ritkán játszanak újra együtt. Ezúttal Ganxsta Döglégy Zoltán dobol majd a csapatban, ahogy az pár évvel ezelőtt, a rendszerváltó punk bandákat felléptető Sipirc Fesztiválon is történt.
 

 

MEGOSZTÁS

További hírek

2024. 07. 20.
Az Ephemere formáció alapítói egy női alkotópáros: Caussanel Izabella és Orbay Lilla. Kompozícióik a huszadik század első felének jazz és sanzonvilágára, a bárok bensőséges atmoszférájának beidézésére, latinos hangulatra épülnek.
2025. 01. 12.
Alig van más olyan nemzet, amelynek zenéje olyan erősen jelen van Magyarországon, mint a délszláv. Vujicsics, Besh o droM, Söndörgő és sok más itthoni zenekar játssza a déli szomszédok zenéjét, és nagyobb népszerűségnek örvend, mint az eredetik.
2025. 01. 12.
CD-nél jobb, hi-res minőségben is elérhető a Glissonic Trió Dalok.hu terjesztésében megjelenő Urobo című albuma. Amerikában díjat nyert a glissotar nevű hangszer, az idei Jazz.hu listáján pedig a hetedik helyen szerepel a megálmodója.
2024. 11. 25.
Tavaly nyáron debütált a hattagú Selah Vie első, "Ilyen az Élet" című nagy lemeze. A funk, roots rock jegyekkel építkező formáció munkásságát az életszeretet és az életrevalóság fűszerezi.
2024. 11. 25.
Juhász Attila Jack legutóbb tavaly nyáron adott ki nagylemezt „Morning Sensations” címen. A zenész idén sem hagyja unatkozni az instrumentális zene rajongóit, elkészítette legújabb albumát, amit „Just A Moment”-re keresztelt.
Iratkozz fel hírlevelünkre és elsőként értesülj a legújabb megjelenésekről, olvass exkluzív zenei híreket és interjúkat, hallgasd meg podcastunkat!

Támogatóink

Partnereink