Tükrös turnén – interjú Árendás Péterrel

2013. 07. 15.

A Tükrös nemrég tért vissza az USA-ból, ennek tapasztalatairól kérdeztük Árendás Pétert, a zenekar brácsását.

Dalok.hu: Először jártatok most Amerikában?
Árendás Péter: Nem először jártunk Amerikában, ez a Tükrös 3. észak-amerikai turnéja. Először 2002-ben Magyar Kálmán szervezett nekünk egy 5 hetes turnét, akkor főleg az északkeleti államokban koncerteztünk, majd 2 magyar népzenei és néptánc tábort csináltunk végig: az akkor már sok éve működő Symposiumot Pennsylvaniában, és az akkor indult Golden Gate Camp-et Californiában. Én magam ezen kívül többször turnéztam az Egyesült Államokban és Kanadában a Budapest Táncegyüttes és a Gázsa zenekar tagjaként is.

Dalok.hu: Milyen apropóból mentetek ki most, ki szervezte a turnét?
Árendás Péter: A 2009-es és az idei turnénkat már Salamon József "Sala" szervezte, aki feleségével, Andreával a detroiti Csipke Együttes vezetője. Mivel a fent említett táborok idővel megszűntek, Saláék úgy döntöttek, hogy 2007-ben elindítanak egy olyan tábort, ahol egy hétig igazi magyar hangulat van, hajnalig tartó mulatságok, emellett napközben délelőtt és délután is komoly néptánc- és népzeneoktatás folyik. Már az első olyan jól sikerült, hogy azóta minden évben megrendezik Michiganben a Csipke Tábort. Járt már itt az Üsztürü, a Gázsa, a Tükrös és az erdélyi Heveder zenekar is, és a legkiválóbb táncoktatók tanították az erdélyi, magyarországi és felvidéki táncokat a legkülönfélébb amerikai és kanadai államokból érkezőknek. A meghívott zenekarok és táncosok nem csak erre a táborra utaznak ki, hanem ezt megelőzi egy kb. 3 hetes koncertturné, így volt ez idén is. Felléptünk Chicagoban, St. Louis-ban, Madisonban, Washingtonban, New Yorkban, Torontoban, Ottawaban és Montrealban is. Ez a koncertsorozat egyúttal a washingtoni Smithsonian Folklife Festival beharangozó turnéja is volt. A Tükrös természetesen ott volt a Smithsonian Folklife Festivalon is, ahol önálló koncertekkel is fellépett, valamint az észak-amerikai magyar néptáncegyüttesekkel közösen adott nagy sikerű műsorokat. Ezt követte a már említett Csipke Tábor, ahol - a táborhely kapacitását maximálisan kihasználva - több mint 150 magyar és amerikai ropta a magyarbődi és a balázstelki táncokat. A táncoktatók Busai Norbert és felesége, Busai Zsuzsanna voltak, akik nem csak kiváló táncosok, de személyesen is jól ismerik a falusi adatközlő mestereket. A tábor egyik legerősebb része a gyerekprogramok: Baranyai Barbara és Ihászy Krisztina idén 35 gyereknek tartottak délelőtt-délután és este gyerekfoglalkozásokat, gyerektáncházakat, több estén át előadták és eljátszották János vitéz történetét. Azt gondolom, hogy ezeknek az amerikai környezetben felnövő gyerekeknek egy életre szóló, kitörölhetetlen élményt nyújtottak.

Dalok.hu: Többnyire magyar vagy amerikai közönség előtt játszottatok?
Árendás Péter: A koncertek közönsége teljesen vegyes: volt, ahol szinte csak magyaroknak, vagy a helyi magyar táncegyüttes tagjainak és az ő barátainak zenéltünk, de volt teljesen amerikai közönség is, pl. Madisonban. Az egyetemi városokban inkább az amerikaiak jöttek, de a korábbi turnékon gyakran játszottunk magyar házakban, idősebb magyaroknak is. Idén ilyen volt pl. Ottawa, ahol teltház előtt, hatalmas sikerrel szerepeltünk. Végén felállva tapsolt mindenki, alig akartak minket leengedni a színpadról. A washingtoni Smithsonian Festivalon több ezren, főképpen amerikaiak láttak-hallottak minket.

Dalok.hu: Milyen a fogadtatása a magyar népzenének Amerikában? Volt olyan közönség is, aki először hallotta?
Árendás Péter: Igyekszünk mindig új műsorral készülni, és bátran mondhatom, nagyon nagy sikere van a magyar népzenének Amerikában. 2009-ben például „A mi Mezőségünk” műsorunkat vittük, ahol a különféle mezőségi falvak népzenéihez csodálatos fényképeket vetítettünk ki. A szép zene, Kása Béla gyönyörű fotói teljesen lenyűgözték a közönséget. Idén ugyanezt a koncepciót követve az alföldi részt (Szabolcs-Szatmárt és a Hortobágyot) mutattuk be, hozzá a Néprajzi Múzeum gyűjteményéből válogatott 80-90 éves képeket vetítettük. Igazi magyar táj, igazi magyar népzenével. Ha érződik az előadásodon, hogy hiteles és őszinte, valamint igényesen van összerakva, azt is megérinti, aki soha nem hallott-látott előtte ilyet.
 

 

MEGOSZTÁS

További hírek

2024. 07. 20.
Az Ephemere formáció alapítói egy női alkotópáros: Caussanel Izabella és Orbay Lilla. Kompozícióik a huszadik század első felének jazz és sanzonvilágára, a bárok bensőséges atmoszférájának beidézésére, latinos hangulatra épülnek.
2025. 01. 12.
Alig van más olyan nemzet, amelynek zenéje olyan erősen jelen van Magyarországon, mint a délszláv. Vujicsics, Besh o droM, Söndörgő és sok más itthoni zenekar játssza a déli szomszédok zenéjét, és nagyobb népszerűségnek örvend, mint az eredetik.
2025. 01. 12.
CD-nél jobb, hi-res minőségben is elérhető a Glissonic Trió Dalok.hu terjesztésében megjelenő Urobo című albuma. Amerikában díjat nyert a glissotar nevű hangszer, az idei Jazz.hu listáján pedig a hetedik helyen szerepel a megálmodója.
2024. 11. 25.
Tavaly nyáron debütált a hattagú Selah Vie első, "Ilyen az Élet" című nagy lemeze. A funk, roots rock jegyekkel építkező formáció munkásságát az életszeretet és az életrevalóság fűszerezi.
2024. 11. 25.
Juhász Attila Jack legutóbb tavaly nyáron adott ki nagylemezt „Morning Sensations” címen. A zenész idén sem hagyja unatkozni az instrumentális zene rajongóit, elkészítette legújabb albumát, amit „Just A Moment”-re keresztelt.
Iratkozz fel hírlevelünkre és elsőként értesülj a legújabb megjelenésekről, olvass exkluzív zenei híreket és interjúkat, hallgasd meg podcastunkat!

Támogatóink

Partnereink