Mi csak zenéltünk! Mezőkovácsházáról Európa koncertcsarnokaiba!!!

2007. 01. 19.

Mi csak zenéltünk

  

Népszabadság • Serfőző Melinda • 2007. január 19.
Létezik egy magyar zenekar, amelyik szép csendben bevette Európát, miközben itthon alig ismerik őket. Az Ektomorf cigányzenei elemekkel is színesített metált játszik.

 Az Ektomorf épp most készül egy kilenc országot, köztük Angliát és Németországot érintő európai turnéra, a formálódó idei év tervei között pedig egy amerikai körút is szerepel. Mi-után itthon hiába próbálkoztak, az együttes három éve kötött szerződést a stílus legnagyobb külföldi kiadójával, a Nuclear Blasttal, aminek most már számtalan kézzelfogható eredménye van. Bár a tagok többsége egy ideje újra Magyarországon él, az országban alig-alig koncerteznek. Ma este az A38-on egy év szünet után lépnek fel ismét itthon, a Replikával, a Cadarveresszel és a Gire-rel felelevenítenek egy régi közös turnét.

- Amikor tizenévesen megismerkedtem a keményebb zenékkel, gitározni tanultam, és elkezdtem megírni az első dalaimat, szinte mindenki azt mondta, ugyan, úgysem lesz belőled semmi, az iskolát sem fogod befejezni. Még akkor is folyton falakba ütköztünk, és megbélyegeztek minket, amikor az első lemezeink sikeresek lettek - mondja Farkas Zoltán, az együttes énekese.

Az Ektomorfot 1994-ben öccsével, Farkas Csabával alapították egy kis településen, Mezőkovácsházán. Később csatlakozott hozzájuk Szakács József és Schrottner Tamás, akik ma is tagok. Bár hamar népes rajongótáboruk alakult, úgy érezték, itthon nem tudnak tovább lépni, és ennek egyik oka az, hogy cigány származásúak. - De nem adtuk fel, hittem benne, hogy sikerül. Még angolul sem tudtam, egy ismerős fordította le a harmadik albumunk, a Kalyi Jag egyik dalát, én meg fonetikusan megtanultam és felénekeltem a szöveget. Ezt kiküldtük Németországba, és az egyik kiadó visszajelzett, hogy esetleg érdekelné az anyag. Erre a fiúkkal összepakoltunk, és egy fillér nélkül kiutaztunk. Berlin leghírhedtebb negyedében laktunk, egy csomó török meg arab vendégmunkás között, és néha ennivalóra sem volt pénzünk. Egy spanyolgitárral zenéltünk össze némi pénzt, a kisebb-nagyobb koncertjeinkért kapott összeg ugyanis általában a "menedzserünk" zsebében landolt. Már majdnem feloszlottunk, amikor egy helyi metálfesztiválon hallotta a koncertünket a Nuclear Blast egyik embere, és szerződést ajánlott, amelyet 2003-ban alá is írtunk. Aztán valahogy kialakult minden, pedig nem is arra figyeltünk, hogy karriert építsünk. Mi csak zenéltünk.

A legnagyobb metálkiadó sem jelentette persze azt, hogy a közönség és a kritikusok azonnal az egekbe emelik a fiúkat. A 2003-ban megjelent Destroy című albumot a kritika fanyalogva fogadta, a kiadónak kevésbé tetsző következőből, az Instinctből viszont 35 000 darab kelt el Európa-szerte (ne feledjük, itthon akkoriban tízezer után arany, húszezer után platinalemez járt, ma pedig már ehhez hétezer-ötszáz és tizenötezer eladott korong is elég). Legutóbbi, tavaly október végén megjelent korongjukból alig két hónap alatt is majdnem tízezer darab fogyott, a kritikák nagy része pozitív. És persze sorra kapták a koncertfelkéréseket, a Kreator, a Children of Bodom és a Fear Factory előzenekaraként bejárták egész Európát, most pedig a már említett önálló turnékra készülnek.

A siker egyik oka sajátos stílusuk lehet. Előszeretettel sorolják őket például a thrash metál kategóriába, a dalok nagy részét jegyző Zoltán azonban azt mondja, ez egyszerűen az ő zenéje. - Persze, valamilyen szinten metált játszunk, de számtalan más hatás érezhető a dalainkon. Mindig is szerettem a cigányzenét, mert fantasztikus tüzet éreztem benne, és a dalok a legbrutálisabb fájdalmat is képesek voltak kifejezni. Először a Kalyi Jag albumnál szőttem bele cigányzenei elemeket a dalokba, bár tudtam, hogy sokan elutasítanak majd emiatt. Mára egy kicsit nyitottabb lett a zenénk, például indiai dallamok, hangszerek is hallhatók az új albumon. De megmaradtak a cigány gyökerek is, kaptam például egy ősrégi kazettát, amin egy idős cigány nő énekel, meg kisgyerekek, és ezeket beleszőttük a dalokba. A mi zenénk erővel van tele, amelyet a harag táplál. Az a harag, amelyet amiatt érzek, hogy néhány ember butaságból előítéletes lesz, és elutasít azért, mert cigány származású vagyok. Ugyanakkor a rajongóinktól tudom, hogy a dalaink erőt adnak azoknak, akik ugyanezt élik át. És a tudat, hogy a zenénkkel segítünk másoknak, nekünk ad erőt, hogy folytassuk.

 
MEGOSZTÁS

További hírek

2024. 07. 20.
Az Ephemere formáció alapítói egy női alkotópáros: Caussanel Izabella és Orbay Lilla. Kompozícióik a huszadik század első felének jazz és sanzonvilágára, a bárok bensőséges atmoszférájának beidézésére, latinos hangulatra épülnek.
2024. 11. 24.
A 2004-ben alapított Romengo négy kontinens, több mint 30 országában koncertezett, a magyarországi oláh-cigány zenei kultúrát képviselve a legrangosabb világzenei fesztiválokon és koncerttermekben. December 6-án az A38-on ünnepli születésnapját.
2024. 11. 11.
A „Legyen szép és boldog a karácsony” egy nagyszabású, ünnepváró dupla album, amit az alkotók a szimfonikus zenekari hangzás, a könnyűzene, és nem utolsó sorban a karácsonyi dalok
2024. 11. 11.
Idén is lesz Nedves November Fesztivál az Analog Music Hallban november 21-én, csütörtökön este a Mohai Tamás Band, a Ragazzi Razzi és a Syl Mohai Trió közreműködésével. Mindhárom zenekarnak a közelmúltban jelent meg új albuma. 
2024. 11. 10.
Egy gitár, két-három gitár - ok, de ennyi? Annak ellenére, hogy a gitár az egyik népszerű hangszer, ilyenfajta felállással ritkán találkozunk. A díjakat nyert, külföldöt bejárt együttes lemeze a Dalok.hu terjesztésében jelenik meg.
Iratkozz fel hírlevelünkre és elsőként értesülj a legújabb megjelenésekről, olvass exkluzív zenei híreket és interjúkat, hallgasd meg podcastunkat!

Támogatóink

Partnereink