Holnap kezdődik a Futurspektiv flamand kulturális fesztivál!

2009. 04. 08.
A reneszánsz flamand mesterek kora óta soha nem pezsgett úgy Flandria kulturális élete, mint napjainkban. A különféle zenei műfajoktól a színházon és a táncon át a vizuális művészetek legfrissebb irányzataiig, gyakorlatilag nincs olyan művészeti ág, amelyben ne a legprogresszívebb vonulatot képviselnék a Belgium holland nyelvű részén élő művészek. Ebből a rendkívül élénk kulturális életből merít a holnap kezdődő, „FUTURSPEKTIV – ÚJ FLAMAND MESTEREK” elnevezésű rendezvénysorozat, amelynek keretében április 9. és 30. között tizenegy produkció érkezik Budapestre egy olyan régió képviseletében, amely egyszerre kozmopolita, s mégis jellegzetes helyi sajátosságokkal bír, amely egyszerre modern és mégis hagyománytisztelő.
 
Április 9-én a fesztivál nyitányaként a Philipp Herreweghe által alapított Collegium Vocale Gent adja elő Händel Brockes Passióját az Akademie für Alte Musik Berlin és neves szólisták közreműködésével. Nem csupán zenei szempontból kínál izgalmakat a virtuóz jazz-zongorista, Free Desmyter, és világzenei együttese, az Ahoar április 10-ei koncertje a Millenárison, melyen flamand és iraki muzsikusok zenei világa fuzionál majd.
A fesztivál egyik legizgalmasabb eseményének ígérkezik az Ernst Múzeumban április 11-étől megtekinthető tárlat, amely négy flamand képzőművész alkotásait gyűjti egybe. A Vérité Exposée – az emlékezetről című kiállításon Sven Augustijnen, David Claerbout, Ana Torfs és Els Vanden Meersch vizsgálja az egyéni és a történelmi emlékezet alapkérdéseit.
A kultúrnomádokat tömörítő Zita Swoon elnevezésű zenekar április 17-én a Millenárison mutatja majd be, hogy miként mozoghat otthonosan egy zenekar egymástól olyan eltérő zenei világokban, mint a francia sanzon, a progresszív rock, a soul vagy az elektronikus tánczene. Az együttes frontembere, Stef Kamil Carlens annak idején a dEUS egyik alapítótagja is volt.
Az excentrikus rendezőként ismert Wayn Traub tíz éve készülő trilógiájának záró darabját mutatja be a Trafóban április 17-én és 18-án: a Maria Magdalena című „film-opera” – miként Traub nevezi – hamisítatlan, minden érzéket rabul ejtő totális művészet.
Április 18-án a Millenáris Teátrumban lesz látható a Kopergietery nevű színtársulat Rohanás című előadása, amely a techno-kultúra zenéjére és gesztusaira építve beszél az élet szeretetéről. Ugyanaznap ad közös koncertet az A38-as hajón a flamand elektronikus zenei szcéna két időzített bombája, a The Subs és a Shameboy, bizonyítva hogy Flandria számára nemcsak a magasművészet, hanem a legmagasabb színvonalon művelt populáris kultúra is alapvetően fontos.
Súlyos társadalmi kérdéseket feszeget Antwerpen legizgalmasabb művészeti kollektívája, a BerlinBerlin, amelynek Budapesten a Merlin Színházban április 20-án, illetve 21-én bemutatásra kerülő legújabb Bonanza című dokumentumvideó-performansza egy valaha virágzó észak-amerikai bányászváros hanyatlástörténetét festi meg. A városkának jelenleg hét állandó lakosa van, akiket egyetlen dolog köt össze: valamennyien gyűlölik egymást.
Természetesen az irodalom sem maradhat ki a programból, így az érdeklődők két alkalommal is találkozhatnak a kortárs flamand irodalom egyik legérzékenyebb és legelmélyültebb szereplőjével, a marokkói származású, Rachida Lamrabettel, akinek A nők földje című regénye a tradíciók közti különbségek kérdését tárgyalja. A flamand írónő holland nyelvű felolvasást tart április 23-án reggel 10 órakor a Károli Gáspár Református Egyetemen, 25-én 14.30-kor a Millenárisba látogatók pedig ankéton vehetnek részt szinkrontolmács közvetítésével.
A fesztivál zárónapján, április 30-án este tíztől az A38-as hajón nyer bizonyítást, hogy az élet szeretete meghatározó vonása Flandriának: napjaink legszexibb zenei formációja, az elektropop műfaját forradalmasító Vive La Fête fogja őrületbe kergetni a budapesti közönséget, a Futurspektiv záróeseményeként pedig este nyolctól lép fel a Trafóban a neves koreográfus, Arco Renz és társulata. A Kobalt Works: i!2 című előadásuk a nőiségről és a másságról szól, s a 21. századi táncnyelvet a kathak és a balinéz tánc, illetve a kínai opera hagyományával ötvözi.
 
Az érdeklődők a programokról bővebben a www.futurspektiv.hu oldalon tájékozódhatnak.
 
Sajtókapcsolatok: Tamás Dorka, 30/474-5592, tamas.dorka@chello.hu

 

MEGOSZTÁS

További hírek

2025. 02. 09.
Cserepes Károly remix-sorozatának hetedik lemeze, a "The Beginning of the Beginning" felkerült a Transglobal World Music Chart nemzetközi toplista rangos 14. helyére.
2025. 04. 21.
Tavaly, 93 éves korában elhunyt nagymamája emlékére írta most publikált "Mama" című dalát Temesi Berci. Az instrumentális dal fontos üzenetet hordoz: gondoskodjunk idős szeretteinkről!
2025. 04. 20.
"Különleges tehetség kell ahhoz, hogy valaki így tovább tudja vinni a zene ősi, szakrális lélekgyógyító minőségét." Szabó János lemezkritikája.
2025. 04. 10.
A 25 fős szakmai zsűri 18 műfaji kategóriában ítélte oda a díjakat. A MAHASZ emellett nyilvánosságra hozta azt is, hogy ki nyerte az év slágere közönségszavazást.
2025. 04. 07.
2011-ben Budapesten alakult magyar blues együttes, zenéjében a tradicionális blues, a hatvanas évek beat, country, jug. Alapító tagjai: Honfi Imre Olivér, Horváth János és Szabó Tamás.
Iratkozz fel hírlevelünkre és elsőként értesülj a legújabb megjelenésekről, olvass exkluzív zenei híreket és interjúkat, hallgasd meg podcastunkat!

Támogatóink

Partnereink