Alig van más olyan nemzet (tán az afroamerikai), amelynek zenéje olyan erősen van jelen Magyarországon, mint a délszláv. Vujicsics, Besh o droM, Söndörgő és sok más, e földről származó zenekar játssza a déli szomszédok zenéjét, és nagyobb népszerűségnek örvend, mint az eredetik, külföldön is. Más szomszédok zenéjével nem ilyen a helyzet. Az idén 10 éves Babra a fent említett vonal újabb generációjához tartozik.
A 2014-ben Budapesten alakult együttes inspirációját a Duna menti délszlávok zenéjéből meríti. Babra küldetése, hogy új zenei formákat hozzon létre különleges hangzással és stílussal, miközben megőrzi a délszláv és balkáni zene hitelességét és szellemét.
A Száz év tambura című album anyagát a 20. században virágzó vajdasági, dél-magyarországi szerb, horvát és magyar tamburazene, valamint e területek legendás zenészegyéniségei inspirálták.
A magyarországi délszláv és a kiterjedt balkáni zenei hagyományokat újjáélesztő budapesti Babra új anyagának elkészültét az 1900-as évek városi tamburazenei stílusai, illetve repertoárja, valamint az „egy évtizedes zenekari működés során megtapasztalt saját zenei élmények” ösztönözték – fogalmazta meg Réti Benedek, az együttes tangóharmonikása, az album tematikájának ötletadója. „A Babra a kezdetektől fogva törekszik zenéjében a személyességre, az egyedi stílus és hangzás megteremtésére. Az új lemezről elmondható, hogy mindez megvan benne, miközben ezúttal is nagy hangsúlyt fektettünk az általunk feldolgozott dallamok hitelességének, eredeti lelkületének megtartására” – egészítette ki Varga Veronika, a Babra énekes-nagybőgőse.
A Babra hangzásvilágát a tamburák összhangja határozza meg, amelyet a hagyományos éneklési stílus tesz teljessé. „A tambura nevű pengetős hangszer, amely a zenekar középpontjában áll, a legdinamikusabb, legárnyaltabb zenei szövetek létrehozására is alkalmas: az általa közvetített zenére a szolid elegancia és a lassú melankólia éppúgy jellemző, mint a letisztult, de robosztus egyszerűség vagy a váratlan, szinte meghökkentő virtuozitás, amely elemi erővel mozdítja meg a hallgatót” – fejti ki Varga Veronika.
2019-ben jelent meg első lemezük a Fonó Records kiadásában, mely mind belföldön, mind külföldön pozitív fogadtatásra lelt: a debütálást követően a World Music Charts Europe 10 legjobb albuma között szerepelt. A lemez olyan zenei és kulturális közegeket célzott meg, amelyeknek az együttes a mai napig szerves része, miközben egy újfajta, nyitottabb és frissebb szemléletmódnak is eleget tett. 2022 januárjában a lengyel Megitza formációval jelentettek meg közös lemezt Razem címmel, majd 2024-ben rögzítették a zenekar fennállásának 10. évét ünneplő 100 év tambura című anyagot.
Magyarországon és általában Nyugaton a balkáni zenéből a fúvós-pörgős cigányzenét ismerik. A Babra egy kevésbé ismert, intimebb, lélekkel teli oldalát mutatja be.
Az album ITT letölthető, CD minőségben is.