A zenei üzlet fejlesztése nemzetközi hálózatok bevonásával, a digitális helyzet a Dalok.hu szervezésével, kultúratámogatás L. Simonnal és Gerendai Károllyal és sok más érdekesség október 4-e és 6-a között.
A Hangfoglalás Magyarország legnépszerűbb hangszerkiállítása, amelyen azonban nem csak hangszergyártók, hanem a zenei szakma más szegmensei is megmutatkoznak. A program teljesen ingyenes a látogatók számára. A szakmai program kiemelt eleme, hogy a kiállítás mellett konferenciára is sor kerül. A beszélgetéssorozaton tavaly a legnagyobb sláger az a fontos, de sajnos giccsbe fullasztott beszélgetés volt, amely a Petőfi Rádió repertoárjával foglalkozott. Idén a Hangfoglalás szélesíti a spektrumot és visszatér eredeti elképzeléséhez – a program tehát egy igazi zenei szakmai vásár, nemzetközi részvevőkkel és koncertekkel. Sőt, a kiállításra a nyáron elindított „Zenélni” kampány égisze alatt valósul meg.
Íme az idei konferencia előzetes programja:
A Zenélni Konferencia egy határozott üzenet köré szerveződött, ez pedig azon közös pontok megtalálása, melyek révén tenni lehet a zenei kultúráért. Ahogy a Zenélni Kampány is szervezeteket tömörít egy cél, az élő zene előmozditása céljából, úgy a Zenélni konferencia ezen első közös lépések, és a párbeszéd elősegítésére teszi a hangsúlyt.
A jelenlegi hazai tendenciák; a csökkenő kulturális magánberuházások, élőzenei fellépések, infrastruktúra, csökkenő támogatottságú zenei oktatás kérdéseinek feszegetése helyett, a konferencia már ismert helyzetből való közös kiútakra keresi a választ. Mik azok a metódusok, modellek, amelyek segítségével a zenei ipari, szakmai, oktatási, társadalmi, és civil szervezetek együttműködése révén fenntartható, tervezhető rendszerek alakulhatnak ki.
A Hangfoglaláson immár rendszeressé váló konferencia beszélgetések 2013-ban is folytatódnak nemzetközi irányban szélesitve a korábbi témák körét egy, a Hangfoglalás új európai stratégiai partnere az Európai Kulturális Fejlesztési Ügynökség révén, nemzetközi vendégek bevonásával.
A hazai és nemzetközi szekciók úgy kerülnek a programba, hogy azok szinergiáik révén erősitsék egymást, és a résztvevők, egy egy nemzetközi prezentáció után következő hazai szekcióban az említett témakörök hazai lehetőségeinek feltérképezésére is lehetőséget kapjanak.
Október 4. péntek
• 11.00 - European Cultural Clustering, new strategies in Culture, (angol nyelvű)
Új európai kulturális támogatási modellek, ill. mi is a „Clustering”
Europai Kulturális Fejlesztési Ügynökség:
Az EURICCA ügynökséget olasz, belga, görög, angol, francia, svéd, cseh, magyar, lengyel, spanyol társadalmi, és szakmai szervezetek, piaciés magánszemélyek hozták létre azzal a céllal, hogy az európai kulturális, szakmai ,és média hálózatok újraszervezésével és a piac bevonásával könnyítsék, segítsék, és generálják a korábbi együttműködéseket.
Résztvevők: Mark Sheridan -UK- (Creative Scotland, Sheridan Music- UK, Scotland), Georges Perot -GR-(European Music Day hálózati fejlesztés, EURICCA- főtitkár –), Kovács László (Hangszeresek Országos Szövetsége),
• 14.00 – Zenélni!
A közös cél amely mentén összefoghatnak a hazai szervezetek, szakmai hálózatok.
Az idén június 21.-n megindult Zenélni kampány mögött álló szervezetek (HANOSZ, EJI, ARTISJUS, MAHASZ, Szerzők Egyesülete, Kőbányai Zenei Studió), beszélnek a kampány alapvető célkitűzéseiről, és a lehetőségekről.
• 15. 00 Analog vs. Digital a Hangszerek világában
Hogyan zajlik az átállás, vannak e hátrányok, leküzdhetetlen akadályok.
Résztvevők: Udo Roesner -D-(AER Acoustics), Kovács László (Cemid Kft.)
• 16. 00 Kultúratámogatási példák, és elképzelések Magyarországon.
Mind az már tudott a kreativ iparág, európában az egyik egyetlen profitot termelő, továbbra is nagy tömegeket felvenni képes ágazat, így érthető a kérdés; Milyen támogatási formákat tudnak a hazai politikusaink, szakmai, társadalmi szervezetek, és piaci résztvevők elképzelni? Vannak e olyan követendő hazai, vagy külföldi példák, melyeket érdemes megfontolni?
Tervezet résztvevők: L.Simon László (Nemzeti Kulturális Alap alelnöke, országgyűlési képviselő, író), Gerendai Károly (Sziget Kft. - fesztiváligazgató) Újfalusi Gábor (Magyar Művelődési Intézet), dr Inkei Péter (Budapest Observatory- igazgató) Moderátor: Náray Balázs, (Magyar Rádió, Ütköző adásának szerkesztője).
• 16. 00 Clubnetwork Workshop ( Melbourne terem), európai klubhálózat , első lépések - workshop (angol nyelvű)
Résztvevők :Tomas Zdenek (Cross Club- Prága), Katarina Deskovic (GalaHala Klub, KAPA Records&Foundation- Ljubljana), Jehan Paumero ( Zsolnay Központ, Pécs), Jeges Zsolt (MamaZone), Nagy Adrienn (Akvárium Klub)
Október 5. Szombat
• 11.00 - Tanulás, Oktatás, Szakképzés
Milyen hivatalos szakképzettséget kaphatnak a zenei iparban elhelyezkedő, zenészek, technikusok, impresszáriók. A képzések szintjeinek, és akkreditáltságának hasonlóságairó és különbségeiről beszélnek a meghívotak.
Létezhet e egy elfogadott kompetencia anyag, amelyet a hazai zenei oktatási intézmények közösen használnak?
Résztvevők: Pély Barna (Kodolányi János Főiskola), Kishonti István (OctoPus Multimedia Intézet), Andrásik Remo (HANOSZ), Póka Egon (Kőbányai Zene Studio),
dr Gyimesi László (Magyar Zenészművészek és Táncművészek Szakszervezete)
• 12.00 - Elképzelések európai informális, zenei és "enterpreneur" oktatási modellek megvalósítására, az Európai Unio LLP Music Vocational Educational, és MU VET, (Music Vocational Educational TRaining) Training projektjének bemutatása (angol nyelvű)
Résztvevők: Mark Sheridan -UK- (Creative Scotland, Sheridan Music- UK, Scotland), Georges Perot -GR-(European Music Day hálózati fejlesztés, EURICCA- főtitkár –), Gabriele Medeot -IT- (Arte & Musica oktatási stúdió alapítója),
• 13.00 - Digitális átállás a színpadok és média világában
• 14. 00 Új utak a hazai kulturális menedzserképzésben
Van e átjárhatóság a hazai impresszáriók képzésére irányuló intézményi rendszerek között? Lehet e nemzetközileg akkreditált diplomához igazítani a hazai oktatási anyagot?
Résztvevők: Mits Gergely (Kodolányi János Főiskola), Morcz Fruzsina (Budapesti Corvinus Egyetem; International Business School, Zeneipari Hivatal), Beck Zoltán (PTE Zenélő Egyetem), Bihari Balázs (Majdnem Híres Rocksuli)
• 15. 00 Analog vs. Digital a fénytechnikában
• 16. 00 Creative Cities, Culture as the engine of European Economy (angol nyelvű)
Glasgow 20év alatti kulturális beruházások során zajló regenerációjáról Mark Sheridan a Creative Scotland egyik szakértője tart előadást. Az előadás után a hazai, görög példákról, és a megvalósítás változó lehetőségeiről beszélgetnek a témában érintettek.
Résztvevők:Mark Sheridan -UK- (Creative Scotland, Sheridan Music- UK, Scotland), Georges Perot -GR-(European Music Day hálózati fejlesztés, EURICCA- főtitkár –), Ongjerth Dániel (Kreatív Városok specialista)
• 17.00 Tehetséggondozás Magyarországon- Az ARTISJUS kooperációjában.
Mi történik a tehetségkutató versenyekről győztesen kikerült zenészekkel? Lehet e olyan összefogás alapú rendszert létrehozni, mely segít a művészeknek a további lépésekben.
Október 6. vasárnap
• 11. 00 Analog vs. Digital a vizuáltechnikában
• 12.00 Zeneipari Workshop (Az ARTISJUS szervezésében)
• 13. 00 Analog vs. Digital a fénytechnikában
• 14. 00 Digitális zenei spektrum. (a Dalok.hu szervezésében) - Zeneértékesítés, szervezés, promóció a digitális felhőben.
• 15. 00 Hangfoglaló Magyarország 2013 Eredményhirdetés