XVI. solymári Nemzetközi Gospel Fesztivál

2016. 06. 02.

Idén június 18-án, szombaton, 15 órától kerül megrendezésre a XVI. Nemzetközi Gospel Fesztivál. A helyszín új, nem a sportcsarnok, hanem az Apáczai Csere János Művelődési Ház hangulatos szabadtéri színpada, rossz idő esetén színházterme.  Nem utolsó sorban jó hír, hogy ingyen látogatható a program! Így öregek és fiatalok, akár gyerekestül, kötetlenebbül élvezhetik a műsort, hiszen nincsenek több órára helyhez kötve. Sokak számára talán könnyebben elérhető a mostani helyszín, nem kell félni, hogy jutunk haza késő este. A műfaj kedvelőinek tehát érdemes megjegyezni ezeket az újdonságokat, nehogy elszalasszák az eseményt!

Az idei fesztivál immár a 16. Az ötlet Jeney Erzsébet, a Magyar Rádió programigazgatója, és az egykori solymári plébános, Illéssy Mátyás atya fejében fogalmazódott meg, 2000-ben. Erzsébet saját gospel műsort vezetett, ”Matyi atya” kezdeményezésére ifjúsági gospel kórus működött Solymáron. A közös gondolat a zene szeretetén, a műfaj evangelizáló hatásán túl, egy új, értékes szórakozási lehetőség megteremtése volt, ami a fiatalokat is megszólítja. Az elmúlt években rengetegen megfordultak a fesztivál színpadán, a hazai előadók színe-java, és külföldi énekesek, kórusok Hollandiától Dél-Afrikáig. Ez a harmadik alkalom, hogy Varga Zsolt, az Apáczai Csere János Művelődési Ház igazgatója, és csapata is osztozik a szervezés munkálataiban. Ennyi év után vannak visszatérő szereplők is. Idei sztárvendégeink Tyna Maria Casalini és a Just4Jesus Olaszországból valamint a Bolyki Soul and Gospel. Szeretettel látjuk fellépőink között a két határon túli együttest, az Angelst Fülekről és a Credot Ungvárról. Nagy várakozással tekintünk a két gyerekkórus produkciójára, a már ismert, budapesti általános iskolásokból álló Csillag Kórus műsorára, és a több gyermekotthon jó hangú énekeseiből összeválogatott Lélekzuhany Gospel Kórus lemezbemutató koncertjére. Ezen kívül szeretnénk másfajta élményekkel is kedveskedni a közönségnek. Két olyan személyiséggel hallhatunk beszélgetést, akik életükkel, munkásságukkal nap, mint nap tanúbizonyságot tesznek hitükről: Petrás Mária keramikusművésszel, akinek alkotásai is megtekinthetők és dr. Csókay András idegsebész főorvossal.

A XVI. Nemzetközi Gospel Fesztivál fellépői:

Csillag Kórus (15h)

Recept: végy egy iskolai kis kórust, hangszeres és énekes gyerekekkel és tanárokkal, meg egy lelkes kórusvezetőt (Balogh Eszter), hívj meg hozzájuk két kiváló zenészt (Apáti Ádám és Pintér Zsolt), akik rajonganak az amerikai népzenékért, az Appalache-hegység muzsikáiért, a bluegrassért, a gospelért, a bluesért, és nem utolsósorban a gyerekekért.  S adj nekik teret, időt és lehetőséget, szakmai segítő mentort (Gryllus Dániel) és támogatást (Cseh Tamás Program). S ők létrehoznak Valamit, valami újat, frisset, mást.  Ez ma a Csillag kórus, az első magyar bluegrass-gospel gyerekkórus, amely az utóbbi két esztendőben megalkotta első nagylemezét, fellépett többek között a Belvárosi Fesztiválon, az Óbuda Adventen, a Nemzeti Színház színpadán, a Grand Budapest Bluegrass Jamboree-n és még számos más helyen, olyan vendégek társaságában, mint Török Máté, a Misztrál Együttes vagy Ferenczi György. A solymári Nemzetközi Gospel Fesztiválra 2015-ben kaptak először meghívást, és nagy örömmel tettek eleget a megtisztelő felkérésnek.  Idén új műsorral, különleges hangzásvilággal jelennek meg majd a színpadon. Mert, ahogy vallják: minden dal Gospel, ami az Istenhez szól, akár angolul, akár magyarul, akár a hangszerek nyelvén csendül fel.

Bolyki Soul and Gospel (16h)

A kórust Bolyki Balázs - az egyik legkülönösebb hangú magyar énekes - azzal a szándékkal alapította 2011-ben, hogy a gospel és soul zenei színpadokon új hangzást és minőséget képviselve, saját oktatási rendszerét megvalósítva, még több rajongót szerezzen e műfajoknak. A kórus a kezdeti tizenöt főből mára ötven tagú együttessé fejlődött. A tagok többségének nincs zenei előélete, de a Bolyki Balázs által oktatott előadói technikának köszönhetően profi előadókká váltak.

Lélekzuhany Gospel Kórus (17:30h)

A kórus 1992-ben alakult Tapolcsányi Pax Vobis Ifjúsági Gospel Kórus néven, a Fővárosi Önkormányzat Béke Gyermekotthonában. A nevelőotthoni környezetben élő fiatalok számára az éneklés és a dalok hidat jelentenek a REMÉNY felé, kivezető utat a magányból, kitaszítottságból. A volt solymári plébános, Illéssy

Mátyás, biztatására az énekkar létszáma hamarosan kibővült a budaörsi és solymári plébániák énekkarainak csatlakozó tagjaival. A kórus jelenlegi létszáma 15 fő, általános és középiskolás korúak és a velük foglalkozó felnőttek közössége, akik nagyrészt a 2. kerületi Tapolcsányi Általános Iskola Kollégiumának lakói.  A kórusvezető Havasi Tibort az állami gondozott és hátrányos helyzetű gyermekek, fiatalok sajátos lelkivilága, valamint személyes hitélménye inspirálja a dalok megírására. A „Lélekzuhany” 2002-ben kiadott első, nagy sikerű CD-jük címe volt. A Gospel Fesztiválon is lemezbemutató koncertet adnak. Új lemezük, melynek címe „Egyszer találkozunk”, az öröm, bizakodás, az Úr lelkéből sugárzó erő és szabadság életérzését adja át új hangzással, olykor dinamikus lendülettel, olykor simogató lágysággal. A CD-n elhangzó dalok hangszerelése a mai világi könnyűzene minden technikai eszközét igénybe veszi a minőségi hangzás érdekében. A lemezen négy gyermekotthon, - legtöbben a Tapolcsányi Kollégium - állami gondozottjai, hátrányos helyzetű fiataljai kapnak lehetőséget, hogy megcsillogtassák énektudásukat, esélyt kapva arra, hogy a jövő énekesei, tehetségei váljanak belőlük. A csákvári Gyémánt Gospel Kórus tagjai is részt vesznek a solymári bemutatón, ahogy a lemezen is. Vezetőjük maga is a Tapolcsányi Kollégiumban dolgozik. Havasi Tibor megható kezdeményezése, mely egyedülálló a magyar gyerekvédelemben, országos figyelmet kap, és olyan hírességek álltak mellé, mint Bolyki Balázs, Pély Barna, vagy Jamie Winchester, akik közreműködnek a CD-n is. Ahogy Havasi Tibor mondja: „Nagy reményeket fűzünk ehhez a lemezhez! Bízunk a résztvevő gyerekek tehetségében, természetességében és abban a zenei igényességben, amit a közreműködő zenészek nyújtanak, és tesznek bele ebbe a „csodába”!

The Angels Gospel Music Band (19h)

 Az Angels Gospel Együttes tagjait régi ismeretség és szoros baráti kapcsolat köti össze. A jelenlegi formáció 2013. augusztusában lépett fel először, egy szlovákiai énekversenyen, ahol a zenészek, mint az énekesek kísérői, az Angels énekesei, mint vokalisták működtek közre. Egy hirtelen felkérésre, hogy kiegészítsék a programot, pár órás felkészülés után önálló műsorszámként léptek fel a versenyen. A szövegíró-dalszerző énekesnő, Botos Katalin, ötlete volt a gospel stílus, a mindannyijuk szívéhez közelálló harmóniák miatt, melyekben a vokalisták alapozzák meg a hangzást. Nem utolsó sorban pedig kisfiáért szeretett volna hálát adni Istennek – így jött létre a Gospel medley, mely nagy sikert aratott. Így indult a jelenlegi Angels útja.

Azóta saját dalokat is játszanak, melyet Katalin ír három nyelven – angolul, szlovákul és magyarul –, hogy minél több emberhez eljusson a gospel üzenete. A zene az együttes közös alkotása, mindannyijuk ötletei alapján. Katalin dalainak legfontosabb mondanivalója: „Hinni kell, mert a hit meggyógyít és megold olyan problémákat, amikből azt hisszük, nincs kiút, pedig van! Én tudom!” A zenekar tagjai: Botos József - zenekarvezető, dob, Nagy Ottó – gitár, Nagy Gábor – billentyű, Beracko József – basszusgitár, Botos Katalin - szövegíró, dalszerző, ének, vokál, Génya Ferenc - ének, vokál, Oláh Szlávka - ének, vokál

Credo Verséneklő Együttes (20h)

A Credo Verséneklő Együttes a 90-es években alakult az ungvári Közművelődési Szakközépiskola diákjaiból. Az iskola egykori tanára, Ivaskovics József zeneszerző álmodta meg az együttest és találta ki azt a stílust, amelyet a mai napig képviselnek. Az együttes tagjai azóta többször cserélődtek, a mai felállás 16 éve működik. Műsorukon többnyire kárpátaljai és erdélyi költők megzenésített versei szerepelnek. Gyakran lépnek közönség elé Erdélyben, Felvidéken és Magyarországon. Az együttes a dal erejével szól a hétköznapokról, a történelem furcsaságairól. S arról, hogy mennyire fontos és törékeny kincsünk magyarságunk.  Az együttes 2015-ben ünnepelte fennállásának  20. évfordulóját, melyet egy szimfonikus zenekar által kísért koncerttel ünnepeltek meg. 2015. december 19-én Budapesten, a Magyar Tudományos Akadémia dísztermében 20 éves nemzetszolgálatukat és munkájukat Magyar örökség díjjal ismerték el. 

Tyna Maria és a JUST4JESUS (21h)

Tyna Maria   a JUST4JESUS művészeti vezetője a keresztény-gospel műfaj mellett elkötelezett énekesnő, szöveg- és dalszerző, a JUST4JESUS együttes művészeti vezetője, már kezdőként fontos produkciókban debütált, olyan híres előadók mellett, mint Ashley K. Davis tiszteletes, Shawnn Monteiro, Shireen Francis vagy Cheryl Porter. 1993-ban, 14 évesen alapította a Black on White Gospel Kórust, ami többet jelentett egy énekkarnál: egyfajta utazást, mely Isten megismeréséhez vezet. Az a tény, hogy ilyen fiatal létére megtalálta a módját, hogyan közvetítse az imádság erejét a gospelen keresztül, nagy hatású „jelenséggé” tette őt. A kritikusok, mint „Olaszország legifjabb dirigensét” ajánlották a közönség figyelmébe. Tyna Maria pályája csúcsát jelentették a Londonban tartott koncertek Bazil Meade tiszteletessel és a London Community Gospel Kórussal, illetve Felix El Shadday atyával és a River of Life Gospel Kórussal, valamint az Őszentsége II. János Pál tiszteletére adott, jubileumi koncert a Szt Péter téren, 2000-ben. Az ő hangját választották az Emberi Jogok Nemzetközi Napjának megünneplésére egy rangos eseményen, melyet a nápolyi Katedrális San Gennaro királyi kápolnájában rendeztek. A Global Languagesben zeneterapeutaként Tyna Maria - elsőként Olaszországban - népszerűsíti a gospelt mint terápiát. Ez egy jelentős eredmény, ami feltárja a gospel kultúra még kiaknázatlan terápiás-rehabilitrációs erejét. Rézfúvós zenekarok hangszereléséből diplomázott a Tito Schipa Zeneakadémián Leccében, Olaszországban. 

A JUST4JESUS KÜLDETÉSE

A JUST4JESUS formáció létrehozásával a Művészet és a Zene nyelvén a gospel műfajt erősítve és annak segítségével az emberi együttélés egyetemes erkölcsi értékeit kívánják közvetíteni. A gospelen keresztül teszik ezt, ami képes lehet aktivitásra és kreativitásra serkenteni az Emberi Kultúrát, olyan kérdésekben, mint a szociális ellátás vagy az emberi jogok és értékek védelme, nem beszélve a már említett gyógyító, terápiás-rehabilitációs megközelítésről. A JUST4JESUS kulturális és oktató szolgáltatásokat is kifejlesztett, olyan tanfolyamokat, melyek emberi, erkölcsi és lelki gyarapodást szolgálnak.

KIEGÉSZÍTŐ RENDEZVÉNYEK

Petrás Mária keramikusművész kiállítása és előadása (15:30h)

A XVI. fesztivál egyaránt tartogat hallgatni- és látnivalót. A program ideje alatt megtekinthetők Petrás Mária keramikusművész alkotásai. 15-17 óráig találkozhatunk vele személyesen, 15:30-tól művészetéről, hitvallásáról beszélgetünk. „Abban a világban, amelyben születtem, imádságos harangozással kezdődött a nap, és avval is ért véget. A családok gazdagságát nyolc-tíz-tizenkét gyermek jelentette. Az öt évestől a legöregebbekig mindenkinek nélkülözhetetlen szerepe volt. Hétköznap azért dolgozott az ember erővel és szorgalommal, mert előtte állt egy-egy ünnep. Az ünnep előtt mindig nagy készülődések voltak. Az emberek kitisztították lelküket, életüket, házukat, istállóikat, ólaikat, kertjeiket, falujukat, megbocsátottak, megbékültek, misére mentek szép ünneplő ruhában, és délután megjárták egymást. Az ünnepek nagy örömmel teltek, mindent meg tudtak maguknak teremteni úgy, hogy nem voltak senkinek a szolgái. Tudták, hogy mi a rendje a világnak, mert a nap, a hold, a csillagok, az időjárás és a mélységes hitük útbaigazították őket. Akármit nem cselekedtek, akármit nem ejtettek ki a szájukon. Névtelen szentek között nőttem fel, akik a sereg gyermekükkel körülvéve tudtak énekelve szőni, fonni, gyönyörűen hímezni, varázslatossá tenni azt a nehéz világot. Böjttel és imádsággal, Mária erejével elmesszítették a testi-lelki bajokat. Az ő képüket szeretném példaként a világ elé tárni.” - mondja „Hitvallásában”. Petrás Mária hosszú utat járt be a moldvai Diószéntől Budapestig. Bár már világszerte ismert, többek között Magyar Örökség és Prima Primissima díjas előadó- és iparművész, gyökereiről, örökségéről egy pillanatra sem feledkezik meg. Az általa képviselt műfaj elsőre különbözőnek tűnik a gospeltől, mégis egy tőről fakad vele. Az ősi csángó keresztény hitből és Mária tiszteletből táplálkozik, s ennek okán izgalmasan egészíti ki a fesztivál alap-gondolatát.

Dr. Csókay András idegsebész előadása (17h)

Az idei Gospel Fesztivál meglepetése, hogy a zene mellett másfajta lelki táplálékkal is szolgál. Vendégünk lesz dr. Csókay András idegsebész professzor, aki életútjáról, hitről, munkáról mesél. A Budapesti Műszaki Egyetem elvégzése és az építőmérnöki szakmában eltöltött 3 év után sorsdöntő fordulatot vett Csókay professzor élete, amikor jelentkezett a SOTE-re, és ott orvosi diplomát szerzett, majd idegsebészi szakvizsgát tett. Talán ez a sokoldalú, kreatív hozzáállás segítette a nevéhez fűződő ún. éralagút - technika kifejlesztéséhez és más újításaihoz -, ami már önmagában izgalmas téma. Az orvosi hivatás mellett számos könyvben és előadáson tett tanúbizonyságot a hit erejéről, megtapasztalásáról, úgy a munkában, mint a magánéletben. A vele való személyes találkozás sok függőségben, társkapcsolati válságban, gyászban lévőnek jelentett már kapaszkodót. Őszintén beszél életének mélypontjairól, hogyan talált ezekből kiutat, hogyan lett a ”káromkodó orvosból imádkozó orvos”. A Prima Primissima díjjal és a Magyar Köztársaság Érdemrend középkeresztjével kitüntetett idegsebész főorvos előadását 17 órától hallgathatjuk, a fesztivál délutánján, az Apáczai Művelődési Házban.

 

 

MEGOSZTÁS

További hírek

2024. 07. 20.
Az Ephemere formáció alapítói egy női alkotópáros: Caussanel Izabella és Orbay Lilla. Kompozícióik a huszadik század első felének jazz és sanzonvilágára, a bárok bensőséges atmoszférájának beidézésére, latinos hangulatra épülnek.
2025. 01. 12.
Alig van más olyan nemzet, amelynek zenéje olyan erősen jelen van Magyarországon, mint a délszláv. Vujicsics, Besh o droM, Söndörgő és sok más itthoni zenekar játssza a déli szomszédok zenéjét, és nagyobb népszerűségnek örvend, mint az eredetik.
2025. 01. 12.
CD-nél jobb, hi-res minőségben is elérhető a Glissonic Trió Dalok.hu terjesztésében megjelenő Urobo című albuma. Amerikában díjat nyert a glissotar nevű hangszer, az idei Jazz.hu listáján pedig a hetedik helyen szerepel a megálmodója.
2024. 11. 25.
Tavaly nyáron debütált a hattagú Selah Vie első, "Ilyen az Élet" című nagy lemeze. A funk, roots rock jegyekkel építkező formáció munkásságát az életszeretet és az életrevalóság fűszerezi.
2024. 11. 25.
Juhász Attila Jack legutóbb tavaly nyáron adott ki nagylemezt „Morning Sensations” címen. A zenész idén sem hagyja unatkozni az instrumentális zene rajongóit, elkészítette legújabb albumát, amit „Just A Moment”-re keresztelt.
Iratkozz fel hírlevelünkre és elsőként értesülj a legújabb megjelenésekről, olvass exkluzív zenei híreket és interjúkat, hallgasd meg podcastunkat!

Támogatóink

Partnereink