A Tudósok a magyar underground és progresszív zene egyik legpatinásabb, folyamatosan megújuló vezető képviselője, amely a jazz, a punk, a drum’n’bass, az avantgárd, a performance és a költészet legkülönbözőbb elemeiből merítve hoz létre egy különösen egyéni, jellegzetesen kelet-európai hangzást.
A nyolcvanas évek derekán Újvidéken alakult formáció fennállása során több száz koncertet adott régiónk mellett New York-tól Londonon, Párizson, Berlinen át Moszkváig és Szicíliáig kortárs zenei fesztiváltól avantgárd jazzklubon át civil tüntetésekig és kiállítás-megnyitókig. Lemezeiket Magyarországon, Angliában, Oroszországban és Szlovéniában adták ki.
A napokban megjelent Totál Csehszlovákia! c. új albumukhoz ezt tartotta fontosnak hozzáfűzni a zenekar:
1. A lemez címe tisztelgés Najmányi László, nemrégen elhunyt barátunk előtt, akivel sokat játszottunk, dolgoztunk, nevettünk együtt, s Totál Csehszlovákia! felkiáltással üdvözöltük egymást, valamint a Spions együttes előtt, akikkel egy ilyen című számuk volt. Najmányi & Spions Forever!
2. A lemez nem jött volna létre Lehel Olivér Totyi önmarcangolóan zseniális hangmérnöki munkája nélkül, a videóiról és egyéb zenei közreműködéseiről nem is beszélve. Köszönjük Totyi!
3. A lemez elkészült, gyönyörű, és "Úgy szól, mint egymillió dollár!" Az idézet szintén Najmányi Lacitól van, aki ezt egy régebbi lemezünkről írta, erről talán a kétmilliót is leírta volna a zseniális tereminművész, író, képzőművész, létfilozófus. Sir David O'Clock, nyugodj békében a Totális Művészet Legmagasabb Szférájában!
dr.Máriás a lemezbemutató koncerten. Fotó: Doron Ritter
Az új albumot ITT tudod letölteni.
A fő jugoszláv tudós, drMáriás, aki ismert festő is, a belső emigráció képeit mutatta be a most is megtekinthető legújabb kiállításán a Goddot Galériában. Így szól róla az oldalán:
"Miután egy éve kiállítása azonnali bezárását követelte egy képviselő, majd letiltották közösségi oldalát, valamint további helyekről ki- és betiltották, drMáriás eldöntötte, hogy jó útra tér, s ahogy a rendes művészek, úgy ő sem fest többé olyan képeket, amelyek nyugtalanság, harag, felháborodás és botrány kiváltására alkalmasak, hanem olyanokat, amelyek megnyugtatnak, elgondolkodtatnak, értékes gondolatokkal töltenek fel és áldásos hatással vannak a szépérzékeinkre.
De mit fessen a belső emigrációba vonult festő? drMáriás olyan művészszemélyiségek portréit és történeteit alkotta meg, akik maguk is belső vagy külső emigrációba kényszerültek, vagy akár börtönbe zárták őket az alkotótevékenységük miatt."
"Hamvas Béla a magányos cédrus alatt Csontváry műtermében". drMáriás