Töltsön három órát kedvenceivel!

2008. 07. 31.

Szüleiktől eltérő módon hallgatnak zenét a mai fiatalok - ezt ugyan eddig is tudni lehetett, ám egy friss kutatás adatokkal is alátámasztotta a megfigyelést. A Fanta Trendriport kutatássorozatban Ságvári Bence szociológus tavasszal egy internetes közösségi oldalon keresztül végzett el egy olyan felmérést, amely nem, kor és településtípus alapján reprezentálja a magyarországi, 14-24 év közötti, internetező fiatalokat.

Talán a legbeszédesebb adat, hogy a fiatalok 68 százaléka leggyakrabban MP3-at hallgat, a CD-t mindössze 8 százalékuk jelölte meg kedvenc hanghordozó formátumként (a rádió 12, az online rádió 9, a televízió pedig 3 százalékot kapott). Általánosságban 93 százalékuk mondta azt, hogy hallgat MP3-at, és csak a megkérdezettek fele, hogy CD-t is - körülbelül annyian, mint amennyien online rádiót is hallgatnak. A CD tehát már nem tartozik az új generáció kedvencei közé, ami érthető, hiszen a fiatalok 70 százaléka több mint ezer zeneszámot tárol MP3-ban (13 százalékuk több mint 15 ezret). A fájlcserélőket 73 százalékuk használja, és 92 százalékuk szokott zenét cserélni a barátaival - számukra így sokkal praktikusabb hanghordozó az MP3, mint a CD. S bár azt hihetnénk, ennyi zenét képtelenség rendszeresen hallgatni, a diákok erre is rácáfoltak: hétköznapokon a
fiatalok 50, hétvégén több mint 60 százaléka három óránál is több időt tölt zenehallgatással. Ez az intenzív zenefogyasztás viszont nem egyenlő a zenében való elmélyüléssel: a fiatalok egyszerre több tevékenységet végeznek zenehallgatás közben. Közlekednek, segítenek a házimunkában, tanulnak, olvasnak.

A kutatás megállapítja, hogy mára a magyar tizenévesek zenefogyasztásában egyértelműen a számítógép, az internet és a hordozható MP3-lejátszók vették át a vezető szerepet. Ez ahhoz is hozzájárult, hogy az egyes zenei irányzatok áttörték azokat a társadalmi korlátokat, amelyek a hetvenes-nyolcvanas években még jellemzőek voltak az akkori fiatalok zenefogyasztására: ma Magyarországon egy-egy irányzat már nem rendelhető egyértelműen társadalmi státuszhoz. Sokkal inkább a nyitottság, az új stílusok befogadása a jellemző, ezért a különböző ze-nei irányzatok fogyasztása is kiegyenlítettebb. A legtöbben valamilyen rockzenét hallgatnak (18 a populáris, illetve 16 százalékuk a hard rock), de ehhez hasonló nagyságú csoportot alkotnak a "slágerlistások", a "partiarcok" és a "fekete zene" hallgatói is. Legkevesebben a népzenét, klasszikus zenét és dzsesszt hallgató "ínyencek" vannak.

A kutatás kitért arra is, hogy hogyan viszonyulnak a magyar internetező fiatalok a divathoz. Ennek eredménye, hogy többségük (64 százalék) legalább havonta egyszer vásá-rol magának új ruhát,
és ilyenkor csaknem 14000 forintot költ. 35 százalékuknak fontos vagy nagyon fontos a divat - ezt a fiúk közül két százalékkal többen állították. Ugyanakkor csaknem háromnegyedük nem tartja túlzottan szimpatikusnak a "divatozást", elsősorban azért, mert hiányzik belőle az egyéniség, az eredetiség, a kreativitás kifejezésének lehetősége. (S. M.)

NOL. 2008. július 31

MEGOSZTÁS

További hírek

2025. 02. 09.
Cserepes Károly remix-sorozatának hetedik lemeze, a "The Beginning of the Beginning" felkerült a Transglobal World Music Chart nemzetközi toplista rangos 14. helyére.
2025. 04. 21.
Tavaly, 93 éves korában elhunyt nagymamája emlékére írta most publikált "Mama" című dalát Temesi Berci. Az instrumentális dal fontos üzenetet hordoz: gondoskodjunk idős szeretteinkről!
2025. 04. 20.
"Különleges tehetség kell ahhoz, hogy valaki így tovább tudja vinni a zene ősi, szakrális lélekgyógyító minőségét." Szabó János lemezkritikája.
2025. 04. 10.
A 25 fős szakmai zsűri 18 műfaji kategóriában ítélte oda a díjakat. A MAHASZ emellett nyilvánosságra hozta azt is, hogy ki nyerte az év slágere közönségszavazást.
2025. 04. 07.
2011-ben Budapesten alakult magyar blues együttes, zenéjében a tradicionális blues, a hatvanas évek beat, country, jug. Alapító tagjai: Honfi Imre Olivér, Horváth János és Szabó Tamás.
Iratkozz fel hírlevelünkre és elsőként értesülj a legújabb megjelenésekről, olvass exkluzív zenei híreket és interjúkat, hallgasd meg podcastunkat!

Támogatóink

Partnereink