Nyugaton a bakelit reneszánszát éli, és bár eladásai messze vannak a 70-es évek eladásaitól, vagy a 90-es évek CD eladásaitól, kifizetődő dolog bakelitet gyártani. Magyarországon ez kevésbé van így, ezért csak a külföldre sokat turnézó zenekarok vállalkoznak vinil gyártására. Presztízs értéke attól nem kisebb, sőt. Jó hír, hogy a CSTP segítségével most ilyen formátumban is adnak ki zenét.
Az ex-Stereochrist tag, a jelenleg a HAW-ban is zenélő Makó Dávid The Devil's Trade elnevezésű szólóprojektje az utóbbi idők egyik legkomolyabb dalszerző-előadói bemutatkozása volt. A dalszerző-előadó első nagylemeze, a Those Miles We’ve Walked Alone bakelitváltozatát a Cseh Tamás Program támogatásával az A38 Hajó adta ki. Az augusztus elején megjelent bakelitverzió lemezbemutató koncertje is a hajón volt (az ebből készült koncertfilmet májusban mutatta be a Magyar Televízió). A Kókai Barnabás által tervezett nagylemez a GarageLive online boltjában kapható.
"A dalok egytől egyig csodálatosan sikerültek" (Magyar Narancs), "nagyon személyes és esendő" (Lángoló Gitárok), "világszínvonalú produkció" (Est.hu) – a kritika csak hozsannákat zengett róla. A bluesos-bendzsós-folkos hangszerelés, Makó elképesztő hangja valóban nagyon erős produkciót eredményezett. The Devil's Trade azóta fellépett az A38 és a Petőfi TV dalszerző-sorozatában, és most az átalakított, újrakevert, jelentősen, öt új számmal kibővített anyag bakeliten is megjelent.
"A Devil's Trade minden, ami az eddigi zenekari életem mögött van. Az összes olyan dal, amivel nem tudtam mit kezdeni. Nagyon sokáig nem is törődtem velük, frappánsakat meg végképp nem tudok írni róluk. Nagyon személyes és esendő" – mondja szólóprojektjéről Makó Dávid, aki a teljes eredeti lemezanyagot újrakeverte és jelentősen kibővítette a bakelitkiadás alkalmából.
Az albumon tizenhárom szám szerepel, amelyek közül tíz Makó Dávid szerzeménye. Szerepel a lemezen két népdalfeldolgozás (Azt gondoltam, Hulljatok, levelek), illetve a nagy amerikai dalszerző-előadó, Townes Van Zandt egyik legismertebb szerzeménye, a Rake is.
"Townes Van Zandt egy olyan kapcsolódási pont, ahova mindenki eljut, akit az igazán mély, és egyáltalán nem vidám zenék érdekelnek" – mondja a feldolgozásról Makó Dávid.
A lemez egyik dalához, az All Good All Fine-hoz minimalista koncert-videóklip is készült, illetve a teljes lemezbemutató koncertről interjúkkal kiegészített koncert-riportfilmet forgatott az A38 Hajó, melyet a Magyar Televízó májusban mutatott be.
A lemezborító visszafogott, fekete-fehér grafikája Kókai Barnabás munkája, aki Barber's Art néven sokat dolgozott a hazai zenekarok, többek között a Fish!, a Southern Oracle, az Apey & The Pea számára. A felvételek és a keverés az egerszalóki Standing Waves stúdióban készültek.
A Dalok.hu kezdetektől fogva hangsúlyt fektetett a hang minőségére. Nálunk a zenéket veszteségmentes FLAC formátumban is lehet kapni. Folyamatosan gyarapszik a hi-res FLAC, vagyis a CD audió szabványnál (16 bit, 44,1 KHz) jobb minőségben kínált lemez, pl. a Djabe legújabb albuma vagy a Kada ad Libitum tavalyi lemeze.
Ezért örülünk, ha találkozunk olyannal, aki ad a hang minőségére. Reméljük, minél több bakelit lát napvilágot, és a minőségi zenét hallgatók tábora is gyarapszik.