"Számos területen megújulás jellemzi az idei Szigetet, így a látványvilág, a vendéglátás, a fenntarthatóság terén vagy a kényelmi szolgáltatások sorában. Néhány programhelyszín helyet vált, néhány új köntöst kap. Ami marad, az a kihagyhatatlan Sziget-feeling és a programok változatossága, a műfaji sokszínűség jegyében." E sorokkal nyit a szezonális Sziget-sajtótájékoztató, s a továbbiakban megannyi érdekes, izgalmas információt ad a tudtunkra.
Kiderül a dalok.hu számára talán legfontosabb tény: jócskán vannak magyar fellépői a 30 évvel ezelőtt (akkor még alig látható) kapuit előszor megnyió fesztiválnak. (Azóta már a jó ideje a legnagyobb nemzetközi fesztiválok között számontartott szabadtéri kulturális zenei rendezvény.) Nekünk még mindig, minden évben "Kell egy hét együttlét!" a "hajógyárin", s a magyar dalszerzők és -előadók sincsenek kihagyva a buliból tovabbra sem. Emlékszünk még (nem csak Sopronban, de az ország középső zónájában) indult hódító útjára a máig létező augusztusi happening: "Diáksziget, EuroWoodstock,Pepsi-sziget, ...Sziget Köztársaság..."
A fesztivál evolúciója a sajtó által alaposan dokumentált, önmagában is érdekes, figyelemre méltó anyaggá duzzadt az évtizedek alatt. Generációk nőttekek fel (s bizonyára fogantak is a Szigeten) ezen hosszú évek során - az egykori fiatal felnőtt korúak ma már akár unokájukat is kísérhetik e rendezvényre, de a korabeli tinik a gyermeküket szinte biztosan. Mert a Sziget még mindig áll, s a Köztársaság megdönthetetlennek bizonyul, a vezetőség és tulajdonos váltások mellett a (szakszóval) dinamikus növekedésnek csak az alapterület jelent korlátokat, felfelé a határ végtelennek tűnik.
Nota bene: ez utóbbit sokan már az árak láttán állapítják meg; persze nem másokra irigyen nézve, azokra, akik magasabb életszínvonaluknak köszönhetően könnyebben engedhetik meg maguknak a (ki)költekezést. Mikozben: "ha nem is így, mint azt sokan tehetik, de " 1 éven át következetes gyűjtögetéssel, extra diákmunka vállalással akár össze is hozható a belépőre való"- jegyzi meg a témában lefuttatott gyors interjúmban megkérdezettek egyike. (16 éves videki lány).
Nos, igen, a Sziget bizony a mai tinik közt is alap fogalom, pont mint már az ezredfordulón is hagyományosnak tekintett fesztivál látogatói körében. Igen, az árakra akkor is volt panasz, hiszen az érdeklődési intenzitás akkor sem volt arányos a háztartások anyagi erőforrásával, sajnos. "Ügyes magyar" módjára a találékonyság már az első szigetes években kialakult, s bevált bejutási hack-eket produkált, ami nem szükségszerűen a kalózokra negativ, inkabb a fesztivál renoméjának mértékére pozitiv fényt vet. Mert "a Szigeten ott KELL lenni!" - vagy így, vagy úgy!
Külön cikket érdemelhetnek a trükkös bejutások, amelyekről sokan hallhattak az évtizedek alatt, hisz maguk a trükközők sztoriztak ugyanezen korszakban. Ez azóta mar történelem.
Valóban nagy kalandok részesei, "létrehozói" voltak ők, s megalapozottan mondhatjuk, hogy messze kevesebbet ártottak a rendezvény büdzsének mint amennyit a Sziget-sztorihoz és ázsiójához tettek hozzá ily módon. EZ IS a Sziget, s ezek is MI vagyunk, itt, az egykori "legvidámabb barakk" lakói es leszármazottai. A mai napig és minden szinten (nem,ne legyünk álszentek, se álnaiv hülyék), ez jellemzi a nemzetünket, mint alapállás, amúgy "okosban".
Természetes, hogy vannak kivételek, alkatilag, moralisan hi,perfejlett mindezt mellőző egyedek, tehát ha valaki most gyorsan meg akar sértődni a fentebbi megállapításon, helyette nyugodtan helyezze magát az utóbbi kisebbség körébe. De azt jobb ha tudja: ebben az országban mostanság nem életbiztosítás kisebbséghez tartozni. (Sem a "buliból" kimaradóként, sem a "normális"-tól eltérőként.) Egy viszont szinte biztos: a Szigeten mindenki otthont és elfogadást találhat magának, még a korrekt és becsületes, másokat tisztelni képes embernek sem kell megvetéstöl tartania. "ÉLNI ÉS ÉLNI HAGYNI" jó.
Most pedig szemlét tartandó a Sziget 2023 átfogó és sok részletet feltáró sajtó anyagából első körben az alábbiakat ajánljuk az olvasó figyelmébe: A Nagyszínpadon olyan hazai fellépőknek adnak helyet, melyek egyedi, máshol nem látható produkciókkal készülnek a Szigetre, akár lökést adva ezzel a zenészek nemzetközi karrierjének is. Ennek jegyében idén a Nagyszínpadon lép fel a Halott Pénz, a Carson Coma és Dzsudló. A hazai zenei fellépők természetesen nagy számban ott lesznek a Sziget több helyszínén is. Csak az úgynevezett „nagy” helyszíneken – a Nagyszínpad mellett az Arénában, a Colosseumban, a Freedome-ban - majd’ félszáz hazai zenei formációnak biztosít a Sziget fellépési lehetőséget, nem beszélve a további helyszíneinkről.
A Global Village színpadára ezúttal is a világzene legjobbjai kaptak meghívást a Balkántól Dél-Amerikáig, Malitól Koreáig és Indiától a Közel-Keletig. A programban helyi sajátosságok, egyedi ritmusok, nyelvek és hangszerek sokasága található meg, miközben a zenei stílusok sora a hagyományos hangzásvilágtól egészen az elektronikus zenéig terjed. Napközben zenei workshopok várják a látogatókat, de természetesen a koncertek sem maradnak el, így bármely napszakban lehet játszani, zenélni és táncolni. A budapesti Stéfania Allstars salsa órájával indul a bemelegítés, majd kalipszó zenére lehet tovább táncolni a Kanadában élő trinidadi Kobo Town, a mexikói cumbia punk stílust képviselő Band Son Rompe Pera, illetve a magyar fiatalok kedvence, a Bohemian Betyars folk-ska-punk slágereire.
A Global Village programja világkörüli utazásra csábít. Az odesszai Kommuna Lux és a kanadai székhelyű ukrán Balaklava Blues projekt szabad dallamaival, Norvégiából a feltörekvő progresszív folk banda, a Gangar, míg Szlovákiából Varkocs hív etno-punk dorombjával felfedezőútra. Marcela cigány énekesnő párizsi együttese, a német Lakvar multikulti bandája, valamint a francia-görög Deli Teli zenei koktélja, amely ötvözi a 60-as évek rock’n’rollját és a hagyományos görög tsiftetelit, mutatja be a nemzetek diverzitását. Az örömteli belga fúvószenekar, az Orchestre International du Vetex is szeretettel várja majd az érdeklődőket. Ha pedig Vinicio Capossela neve elsőre nem lenne ismerős, elég hinni az olasz fesztiválozóknak, akik biztosan nem fogják kihagyni a fellépését. Több művészi együttműködés is megvalósul a Szigeten, ilyen például a francia Alright Mela kollaborációja a pakisztáni qawwali énekessel, Shahzad Santoo Khannal, vagy az Al-Qasar amerikai-francia-libanoni-örmény kollektívája, akik visszatérve a gyökereikhez “arab fuzzt” játszanak. Közel-Keletről érkezik a Besh o droM-on felnövekvő új izraeli balkán-klezmer banda, a Pulkes-t, akárcsak a jól ismert anna RF keleti elektro-etnikai reggae dallamaival. A hazai fellépők közül a Manaky reggae zenekara és MORDÁI etno-dark-rock bandája látogat el a fesztiválra. Többféle afrikai zenei stílust is hallgathatnak a látogatók, a Madalitso Band roots duó Malawiba kalauzol, Bamako forró éjszakáit idézi a táncos Bamba Wassoulou Groove, de nem szabad megfeledkezni a Maliból érkező Djely Tapa díváról sem, aki egy karizmatikus fellépéssel lep meg mindenkit. Lass, az „új Youssou N’Dour” Szenegálba repíti a látogatókat, a BCUC segítségével pedig Dél-Afrikába kirándulhatnak az érdeklődők.
A Tribute Színpad idén is a megszokott formájában tér vissza, és minden este tizenegy órától két produkcióval várja az örökzöld slágerek rajongóit. A legnagyobb kedvenceket ebben az évben a Nirvana by Lugosi Dani & Takács Vilkó, az ACid/DC (ACDC tribute), a Blue Cold Jalapenos (Red Hot Chilli Peppers tribute), a Foo Lighters (Foo Fighters tribute), az olasz Eurosmith (Aerosmith tribute), a holland Bald As Love (Jimmy Hendrix tribute), és a Small Things (Blink 182 tribute) szolgáltatják, de színpadra lép a Peter Andorai & The Graceband (Elvis tribute), a Don’t Stop The Queen (Queen tribute), az MJ HiStory (Michael Jackson tribute) Hollandiából, valamint a töretlen sikert arató ABBA Tribute Show is. Szombaton hagyományteremtő módon egész este a jövő generációja képviselteti magát, ugyanis ekkor csap a húrok közé a hazai Street Sixteen.
A Sztereo Színpad - a sokféleképpen hívott, volt Retro Színpad - idén megújul, új néven, új helyszínen, nagyobb tánctérrel és szélesebb programkínálattal várja a fesztiválozókat. Délutánonként az érdeklődők K-POP és egyéb tánc workshopokon sajátíthatják el a salsa, a brazil szamba, a funky, a testdobolás, a boogie-woogie és a bachata alapjait. Este pedig a már megszokott örökzöld slágerek legnagyobb hazai előadói mellett aktuális kedvencek is színpadra lépnek, szombaton pedig a német Bellini eleveníti fel a ‘90-es évek latin pop slágereit többek között a ‘Samba de Janeiro’ című számmal.