Surround és high-tech - Djabe interjú

2013. 03. 01.

Most jön az új lemez (jövő héten nálunk is) és egy különleges lemezbemutató koncert. Erről beszélgettünk a zenekar vezetőjével, Égerházi Attilával.

Dalok.hu: Ilyen sokoldalú kiadással még nem találkoztam. LP, CD, DVD kétoldalas, megfordítható koronggal, DTS 5.1 és PCM sztereó hangsávokkal, MLP 5.1 és MLP sztereó, analóg és digitális master… A fizikai hanghordozók hanyatlása idején mi késztetett egy ilyen befektetésre?
Égerházi Attila: A hanghordozók hanyatlásának idején is fontosnak tartjuk a kézbe fogható kópiát, mert számunkra ez az alkotás megtestesülése, a „mű”. Mivel a zenekart szerte a világon szeretik, ezért széles közönséghez tudnak eljutni a vinyl és DVD Audio formátumok is. A bakelitet a fantasztikus analóg hangképért szeretjük, az 5.1 pedig a térérzet miatt fontos nekünk. Igaz, hogy sokba kerülnek, de a tíz, tizenöt éve kiadott bakelit és DVD Audio lemezeinket a mai napig rendelik a világ minden részéről.

Dalok.hu: Mondj pár szót az új albumról.
Égerházi Attila: A Down And Up zeneszerzői, hangszerelői és stúdiómunkálatai Barabás Tamás tehetségét és igényességét dicsérik elsősorban. Természetesen jelen vannak az albumon a korai Djabe felvételek világát idéző Égerházi Attila és Kovács Ferenc szerzemények is. Külön érdekesség, hogy a lemez utolsó dala a Tears For Peace egy könnyebb hangvételű énekes felvétel, melynek szövegét Steve Hackett felesége, Joanna Hackett írta. Itt kell megemlítenünk, hogy a neves és már majdnem Djabe tagnak számító egykori Genesis gitáros, Steve Hackett öt kompozícióban is közreműködik az albumon, valamint ő énekli a Tears For Peace című számot.
Az albumot végighallgatva a Djabétól megszokott friss, sokszínű zenei utazásban vehetünk részt, és ezúttal is megmutatja új arcait az együttes. 10 új szám, hangulatok az elmúlt évek tapasztalataiból – lent és fent.
Barabás Tamás basszusgitár játékát világszerte elismerik és szeretik. A Down And Up albumon most szinte minden hangszeren játszik, melyből kiemelhetjük kiváló gitárjátékát. Bizonyára kevesen tudják, hogy eredetileg szólógitárosként kezdte pályafutását.
Banai Szilárd az utóbbi pár évben az egyik legmagasabb szinten jegyzett dobossá nőtte ki magát, melyet nemzetközi elismerései is bizonyítanak. Egyedi ritmikai és muzikális megoldásai élvezetes színt adnak a kompozícióknak.
Égerházi Attila gitártextúrája alapvető jellemzője kezdetektől fogva a Djabe hangzásának. Ezen az albumon az Awakening City és a Hills Of The Valley című számok képviselik ezt a világot.
Kovács Ferenc a tőle megszokott zeneiséget hozza trombitán és hegedűn. Külön figyelemre méltó a Dark Soup című számhoz írt érdekes szövege, melyet karakteres énekstílusában ad elő.
Kovács Zoltán zongora- és billentyűjátéka az évek során egyre fontosabb elemévé vált a Djabe zenéjének, melyről ezen a kiadványon is meggyőz bennünket.
A vendégművészek zenészként és az általuk képviselt hangszereket tekintve is különleges színekkel gazdagítják az albumot. Steve Hackett (UK) gitározik és énekel, John Nugent (USA) tenorszaxofonon játszik, Malik Mansurov (AZ) az ősi tar megszólaltatója. A magyar zenészbarátok közül Balogh Kálmán cimbalmozik, Bede Péter furulyázik, Herczeg Judit vokálozik és Veress Gábor fuvolán közreműködik.

Dalok.hu: Mire számíthatunk a lemezbemutató koncerten?
Égerházi Attila: A zenekar az 5.1-es albumot élőben mutatja be surround hangzásban.
2013. március 1. Budapest, PECSA Music Hall, 20.00 óra
A Djabe zenekar világviszonylatban is élen jár a házimozi rendszereken kedvelt 5.1-es térhatású kiadványok megjelentetésében. A térhatású koncert zenei élményt a ’70-es évek elején a Pink Floyd tette népszerűvé, de a gyakorlatban a különleges technikai igény miatt nem terjedt el széles körben a világon. Roger Waters a Pink Floyd alapító tagja mai napig használja a térhatású koncert-technikát, erről a budapesti közönség is meggyőződhetett már. A Djabe zenekar 2003-ban nem kis feltűnést keltve koncertezett surround hangzásban, melyet azóta sem alkalmazott senki Magyarországon.
Az egyedülálló zenei csemege nemcsak a műfaj kedvelőinek lehet érdekes, hanem azok számára is, akik érdeklődnek a különleges hangtechnikai megoldások iránt.
A Djabe alaptagjain kívül két nemzetközileg magas szinten jegyzett muzsikus is vendége lesz a koncertnek: John Nugent (USA) amerikai szaxofonos, aki olyan ismert előadókkal játszott, mint Ella Fitzgerald, Tony Bennett, Woody Hermann, stb. John nem először közreműködik Djabe lemezen, a Take On után a Down And Up-on is több számban játszik. A november 30-i IBS koncerten bejelentés nélküli meglepetés-vendég volt a világhírű Mezzoforte együttes dobosa Gulli Briem, aki ezúttal sokkal több szerepet kap majd a koncerten és ismét élvezhetjük közös dobszólójukat Banai Szilárddal.
 

MEGOSZTÁS

További hírek

2024. 07. 20.
Az Ephemere formáció alapítói egy női alkotópáros: Caussanel Izabella és Orbay Lilla. Kompozícióik a huszadik század első felének jazz és sanzonvilágára, a bárok bensőséges atmoszférájának beidézésére, latinos hangulatra épülnek.
2025. 01. 12.
CD-nél jobb, hi-res minőségben is elérhető a Glissonic Trió Dalok.hu terjesztésében megjelenő Urobo című albuma. Amerikában díjat nyert a glissotar nevű hangszer, az idei Jazz.hu listáján pedig a hetedik helyen szerepel a megálmodója.
2024. 11. 25.
Tavaly nyáron debütált a hattagú Selah Vie első, "Ilyen az Élet" című nagy lemeze. A funk, roots rock jegyekkel építkező formáció munkásságát az életszeretet és az életrevalóság fűszerezi.
2024. 11. 25.
Juhász Attila Jack legutóbb tavaly nyáron adott ki nagylemezt „Morning Sensations” címen. A zenész idén sem hagyja unatkozni az instrumentális zene rajongóit, elkészítette legújabb albumát, amit „Just A Moment”-re keresztelt.
2024. 11. 24.
Lovasi Eszter 2023-ban kezdte közzétenni dalait Jules War néven. Dream popnak nevezhető a stílusa, angolul énekel. Most megjelent az első nagylemeze.
Iratkozz fel hírlevelünkre és elsőként értesülj a legújabb megjelenésekről, olvass exkluzív zenei híreket és interjúkat, hallgasd meg podcastunkat!

Támogatóink

Partnereink