Az utóbbi évek pereskedésekről és elégedetlenségről szóltak a digitális zene terén. A héten a Berklee College of Music indított egy kezdeményezést, amely több bevételhez juttathatja a jogtulajdonosokat.
Berklee College of Music Institute for Creative Entrepreneurship (BerkleeICE) bejelentette az ambiciózus Open Music Initiative-et (OMI), amelynek célja, hogy egyszerűsítse az alkotók és jogtulajdonosok azonosítását és a jogdíjak kifizetését. A kezdeményezés egyesíti Berklee zenei tudását a MIT Media Lab decentralizált platformok terén meglévő szakértelmét. A cél egy nyílt forráskódú keretrendszer kifejlesztése a zenei jogok és érvényesítésük számára, a zenei média minden formájában.
OMI célja nem egy központi zenei adatbázis létrehozása, hanem a zene és a jogtulajdonosok azonosítására szolgáló szabványosított módszer kidolgozása. Ha a különböző adatbázisok képesek egy nyelven kommunikálni egymással, jobban nyomon lehet majd követni a megjelenéseket és az eladásokat, ez pedig több pénzt jelent a művészeknek és a kiadóknak.
Az elmúlt években több módszer, kezdeményezés jelent meg (és tűnt el, vagy nem terjedt el eléggé) a digitális zene azonosítására, a vele kapcsolatos jogok érvényesítésére a mai környezetnek megfelelően. Ez most ennél többnek tűnik, a bizonyíték a csatlakozott partnerek listája: Universal Music Group, a Sony Music Entertainment, a Warner Music Group, BMG, Spotify, a YouTube, a Pandora, SoundCloud, Netflix, CD baby, TuneCore, Downtown Music Publishing, francia PRO SACEM, HFA, a Featured Artist Coalition, Music Managers Forum, Future of Music Coalition és néhány, zenei jogokkal foglalkozó startup.
Reménykedjünk?
Open Music Initiative
2016. 06. 15.