Nagy-Britanniában az utóbbi évben közel felével nőttek a legális zene- és videó letöltések

2007. 10. 17.
Ezekben a napokban a brit sajtó azt találgatja, hogy mit jelent a lemezipar szempontjából a Radiohead együttes lépése, amivel a kiadókat megkerülve, honlapjukra tették fel legújabb albumukat. Sőt, a felhasználókra bízták, hogy mennyit fizetnek a számokért, vállalva azt a kockázatot, hogy sokan csak filléreket adnak majd.

Egyre többen fizetnek a digitális fájlokért

Nem biztos ugyanakkor, hogy igaza van azoknak, akik megkongatták a világ zenei eladásait uraló nagy lemezcégek felett a vészharangot. Maguk a vállalatok folyamatosan beszélnek az illegális letöltők és kalózok jelentette veszélyekről.

Úgy tűnik azonban, hogy egy idő után a felhasználóknak is elege lesz a kalózkodásból. Legalábbis erre utalhatnak azok az adatok, amelyek szerint tavaly, a pezsgő popzenei életéről híres Nagy-Britanniában közel ötven százalékkal nőtt a legális (tehát fizetős) letöltések száma. Ebbe beletartoznak a videofájlok, tehát filmek is.

Öt éven belül megnégyszereződik a letöltött zene aránya

A Verdict piackutató cég szeirnt 2007-ben 163 millió fontot tesznek majd ki az eladások. Ez forintra lefordítva 60 milliárdot jelent.

A jelentés szerint 5 éven belül négyszeresére nő a digitális zenevásárlás aránya.

Mindeközben a CD és DVD-eladások valószínűleg 3 százalékkal csökkennek ebben az évben.

Ennek ellenére a 60 milliós lakosú Nagy-Britanniában még mindig 4 milliárd fontot költenek az emberek CD-kre és DVD-kre, ami közel 1500 milliárd forintnak felel meg.

A kalózok nem tűnnek el, de kevesebben lesznek

A Verdict elemzése szerint a kalózkodás nem tűnik el, de a zenefogalmazással foglalkozó cégek úgymond felkészültek az új piaci helyzetre.

Az illegális fájlmegosztókat pedig közben az olyan perekkel fogják riogatni, amelyek nyomán komoly kártérítésre kötelezhetik őket. A napokban egy amerikai nő esetében mondta ki a bíróság, hogy több millió forintnak megfelelő összeget kell kifizetnie.

-inforadio.hu-
MEGOSZTÁS

További hírek

2025. 07. 29.
A YouTube továbbra is a legfontosabb, legátfogóbb lehetőségeket nyújtó platform. Most egy olyan funkció került bevezetésre, amellyel a nézők a még nem befutott előadókat segíthetik.
2026. 05. 19.
A "Limitált kiadás" című új "Pavilon" kislemez pimasz odaszúrás a flexkultúrának balkáni ízekkel és borsodi füsttel.
2026. 05. 19.
Végre megérkezett Dollyék várva várt 5. nagy lemeze, és robban a retró életérzés! "Régóta szerettem volna megmutatni azoknak is, akik még nem láttak, vagy hallottak minket élőben, milyen a hangulat a koncertjeinken!"
2026. 05. 16.
A Deezer áprilisi jelentése szerint a platformra naponta feltöltött új zenék mintegy 44%-a, azaz majdnem 75 000 dal tisztán mesterséges intelligencia (MI) által generált tartalom. Ez havi szinten több mint 2 millió szintetikus zeneszámot jelent.
2026. 05. 16.
"A Mohács-emlékév és mestereink előtt tisztelgünk vele, akik révén már fél évszázada virágzik Magyarországon a régizenei mozgalom. Több olyan mű elhangzik a lemezen, amelyekről eddig nem készült felvétel sem itthon, sem külföldön."
Iratkozz fel hírlevelünkre és elsőként értesülj a legújabb megjelenésekről, olvass exkluzív zenei híreket és interjúkat, hallgasd meg podcastunkat!

Támogatóink

Partnereink