„Mónit, Dzseni és Gusztit nagyon sokan helyieknek is hitték” – Romengo Indiában

2016. 02. 26.

Dalok.hu: Hogyan jött az indiai meghívás?
Rostás Mihály: Az indiai meghívás a tavaly Budapesten megrendezett Womexnek köszönhető, ugyan is a Sufi Sutra programigazgatója, Amitava Bhattacharya, élőben hallotta a Romengót a nyitógálán és már a Womex ideje alatt szerződést ajánlott a fesztiváljára, amit örömmel írtunk alá, a Hangvető segítségével.
Dalok.hu: Azt mondják, a cigányok Indiából jönnek. Hogy éreztetek magatokat ott, őshazában vagy idegen országban?
Rostás Mihály: Ismeretlen, de mégsem idegen érzések keringtek bennünk, amikor megérkeztünk Indiába. Poénkodtunk is azzal, hogy - "Haza érkeztünk" :) Nem éreztük magunkat idegeneknek. Mónit, Dzseni és Gusztit nagyon sokan helyieknek is hitték. Rengeteg szó a mai napig azonos a lovárival, mint pl a Bal, (Haj) Nak, (Orr) Kan, (Fül) Jag (Tűz)... stb., de a szokásainkban is voltak közös pontok, mint kiderült, Amitavával folytatott beszélgetésünk során. Nagyon jól éreztük magunkat és bízunk abban, hogy lesz még lehetőségünk visszalátogatni Indiába.


Dalok.hu: Hol léptetek fel, milyen fajta rendezvényeken?
Rostás Mihály: Amerikából, Portugáliából, Skóciából, Brazíliából és persze Magyarországról voltak fellépő zenekarok a helyiek mellett. A Világbéke üzenetével megrendezett fesztivál (World Peace Music Festival) a Sufi Sutra, viszont a fellépő zenekarok által képviselt stílusok tekintetében egy nagyon profin megszervezett,világzenei fesztiválról beszélhetünk, amely iránt nagyon nagy érdeklődés mutatkozott a közönség és a sajtó oldaláról egyaránt. A fesztivál két városban került megrendezésre, egymástól mint egy 2000 kilométerre, Kalkuttában és Goában. Mind a két városban ugyanazok a külföldi fellépők voltak, akikhez helyi zenekarok csatlakoztak.


Dalok.hu: Ismerik az indiaiak az európai cigány zenét? Hogyan fogadtak titeket?
Rostás Mihály: Összességében mondhatnám azt, hogy új volt az indiai közönségnek a mi zenénk, de persze voltak köztük olyanok is, akik találkoztak már európai cigányzenével. Nagyon érdekes volt nekik a teknő, a kanna és a szájbőgő. Szájbőgőzni megtanult Kalkuttában és Goában is a közönség. :) Jól fogadtak minket, de a többi fellépőt is. Érdeklődő és hálás közönség volt.


Dalok.hu: Workshopot tartottatok és helyi zenészekkel is muzsikáltátok. Kik jöttek el, milyen kapcsolatok alakultak?
Rostás Mihály: A workshopokon főleg helyi civilek érdeklődtek a zenénkről, kultúránkról, de voltak rádiósok és újságírók is. Több olyan magazin szerkesztőjével és rádióssal is találkoztunk Európából, akikkel már ismertük egymást hírből, de volt olyan is, akivel már személyesen is találkoztunk vagy valamelyik Womexen, vagy valahol a világban, az útjaink során. Egyébként külön öröm volt Indiában jobban megismerkedni ezekkel az emberekkel.

Dalok.hu: Milyen közeli és távlati terveitek vannak?
Rostás Mihály: Terveink mindig vannak, az már egy másik kérdés, hogy mennyit tudunk megvalósítani belőlük a koncertek mellett. Tavasztól sűrűbben lépünk fel, így nem nagyon marad idő a többi dologra. Idén sokat utazunk, többek között Norvégiába, Franciaországba, Svájcba és Németországba lesz koncertünk. Egy-egy országba többször is visszamegyünk fellépni.
Két lemezt tervezünk ebben az évben, és olyan közös koncerteket más zenekarokkal, akikkel szívesen dolgozunk együtt. A részletekről később beszámolunk a Dalok.hu-nak is.

Fotók: a zenekar.

Romengo zenéjét itt töltheted le.

Itt pedig Mónikát és Mazsit látod zenélni a Dalok-Galopp rádióműsorunkban:

 

MEGOSZTÁS

További hírek

2024. 07. 20.
Az Ephemere formáció alapítói egy női alkotópáros: Caussanel Izabella és Orbay Lilla. Kompozícióik a huszadik század első felének jazz és sanzonvilágára, a bárok bensőséges atmoszférájának beidézésére, latinos hangulatra épülnek.
2025. 01. 12.
Alig van más olyan nemzet, amelynek zenéje olyan erősen jelen van Magyarországon, mint a délszláv. Vujicsics, Besh o droM, Söndörgő és sok más itthoni zenekar játssza a déli szomszédok zenéjét, és nagyobb népszerűségnek örvend, mint az eredetik.
2025. 01. 12.
CD-nél jobb, hi-res minőségben is elérhető a Glissonic Trió Dalok.hu terjesztésében megjelenő Urobo című albuma. Amerikában díjat nyert a glissotar nevű hangszer, az idei Jazz.hu listáján pedig a hetedik helyen szerepel a megálmodója.
2024. 11. 25.
Tavaly nyáron debütált a hattagú Selah Vie első, "Ilyen az Élet" című nagy lemeze. A funk, roots rock jegyekkel építkező formáció munkásságát az életszeretet és az életrevalóság fűszerezi.
2024. 11. 25.
Juhász Attila Jack legutóbb tavaly nyáron adott ki nagylemezt „Morning Sensations” címen. A zenész idén sem hagyja unatkozni az instrumentális zene rajongóit, elkészítette legújabb albumát, amit „Just A Moment”-re keresztelt.
Iratkozz fel hírlevelünkre és elsőként értesülj a legújabb megjelenésekről, olvass exkluzív zenei híreket és interjúkat, hallgasd meg podcastunkat!

Támogatóink

Partnereink