A Mongooz and the Magnet Magyarország talán legmultikultibb zenekara másfél éve alakult. A jelenleg Pécsen operáló triót (Magnus és Ian orvosok) ugyanis egy ír, egy norvég és egy magyar srác alkotja. A rhythm & blues és a blues rock határán egyensúlyozó, a műfajokat szétesős funkkal és érzelgős soullal árnyaló zenekar a tavalyi kislemezük után április 21-én jelenteti meg első stúdió albumát “Please be naked” címmel.
A zenekar összetétele nem csak a különböző nemzetiségeik miatt érdekes. Magnus Maloy (Norvégia) utolsó éves orvostan hallgató a Pécsi Tudományegyetemen, Ian O’Sullivan (Írosrszág) már végzett orvos, a pécsi Honvéd kórházban végez kutató munkát és a műtőben is “operál”, Imre Gábor (Magyarország) pedig hang és fénytechnicusként dolgozik egy kultúrális intézetben. A fiúk azonban eltökéltek, ők mindenek előtt zenészek és ez élvez prioritást az életükben!
Lemezbemutató:
Első kislemezük, a “Mongooz Juice” után, amely tavaly jelent meg és “Number” című dala rotációban ment a Petőfi rádióban most jöhet az első nagylemez! Az új dalokat élőben Április 28-án az Akvárium klubban hallhatja először a közönség, amelynek dupla tétje lesz, hiszen a zenekar versenyez a NagySzínPad Tehetségmutató megnyeréséért is, amelynek ez a koncert lesz az elődöntője. A koncerten közreműködik majd Odett, Antonia Vai és más meglepetés vendégek is.
A zenekar az új albumról:
“Nagyobb szabású, pörgősebb, lélekkel telibb de közben piszkosabb mint bármi, amit eddig csináltunk… Körülbelül 51-szer jobb, mint a tavalyi kislemezünk, elkészülésének története pedig egy zenei kalandtúrához hasonlítható. Nagyon sok ötletünk volt, amit mind meg akartunk valósítani egy lemezen, ez pedig eklektikát, változatosságot eredményezett a kész korongon…”
“Mindannyian Pécsett élünk, ami egy fantasztikus város, de nagyon sok leharcolt, keserű emberrel találkozunk az utcákon, a tömegközlekedésen de általánosan az egész országban is. Megértjük, hogy az embereknek sokszor nehéz itt az élete, de egyrészt máshol sem könnyű, másrészt pedig mi ezeket a negatív energiákat is felhasználjuk ahoz, hogy életigenlő, optimista zenét csináljunk. Mi pozitív emberek vagyunk! Szóval az üzenet is ez: ne hagyd, hogy a környezeted elkorrodált elvárásai határozzák meg, hogy ki vagy! Csak légy jó a körülöttedlévőkhöz és légy jó magadhoz is! Csak akkor érththetjük meg egyáltalán, hogy hányadán is állunk magunkal, ha sikerül levenni a “zacskót” a fejünkről és befogadnunk a valóságot.”
“Amúgy meg az album majdnem összes dala a női-férfi viszonyról, kapcsolataik bonyolultságáról szól”
“Eredetileg Dont wanna be like you lett volna az album címe, de az egyik koncertünk után egy rajongó kirakott rólunk egy fotót a netre ezzel a szöveggel, hogy Please be naked! - Először jó nevettünk rajta, aztán rájöttünk, hogy ha kicsit továbbgondoljuk a mondat jelentését illik ehez az őszinte és kritikus hangvételű albumhoz…”
Közreműködők:
A hangszeres felvételek a Supersize stúdióban készültek Schram Dávid hangmérnök (Blahalouisiana, Petruska, Bin Jip) vezetésével. Vele vettük fel a teljes anyagot, ő keverte és egy dal kivételével a mastert is ő készítette. Nagyon büszkék vagyunk arra is, hogy “Freedom” című számunkat Yoad Nevo (Gramy díjas hangmérnök, Dandy Warhols, Moby, Sia, a Pet Sghop Boys és a lista még hosszú) keverte és finomította. Néhány dalban Fodor Máriusz (Magyashegyi Underground) is besegített, a billentyűket Pénzes Máté (Blahaloisiana) püfölte, a svéd-magyar popdíva, Antonia Vai pedig ismét hatalmasat énekelt a “Walk a while” című dalban.
A Dalokról:
Freedom – A szabadságról szól. Minden fajtájáról. Egy bombával akartuk indítani a lemezt, ez a dal reméljük mindenkit felébreszt.
Lie – A kapcsolatkoban hordott állarcról szól, illetve arról amikor ez lehullik és kiderülnek a dolgok. Sokszor jó a szándék, de az emberek eltitkolják valódi énjüket, ez pedig minden esetben hazugságokhoz vezet.
My friend – Néha egy kapcsolatban nem tiszta, hogy hol van a barátság és a komolyabb érzelmek közti határ. A dal erről a “szürke zónáról” szól, és a “megtegyem, vagy ne tegyem meg” kérdését boncolgatja. Szerintünk mindenki tudja miről beszélünk, ugye?
Cigarette roller – Egy nap alatt készült el ez a nóta, miután egy bizonyos lánnyal találkozott egyikünk. A dalban csak “cigarette roller”-ként referálunk rá. Elveszett lány volt, imádta a zenét, és sok rossz döntést hozott csak azért hogy zenészek közelében lehessen…
Let me love you – Ian lakásán született a gitár riff, de a dalnak sok változata volt, mire megtaláltuk az igazit. A szám vége a kedvencünk!
Contract – Hát mit is mondjunk, halgassátok meg. Kicsit arcpirító.
Dreamy eyes – Attól még hogy egy szerelmi kapcsolat véget ér, az érzelmek nem múlnak el. Ha tudjuk is, hogy helyesen cselekedtünk, sokszor pánikszerűen vissza akarjuk kapni azt amink korábban volt.
Walk a while (feat Antonia Vai) – Imádjuk Antoniát! Bejött a stúdióba, pillanatok alatt megírta, majd felénekelte a dal őrá eső részét, lenyűgözött minket! Csak a szokásos Antonia. A szám egyébként a saját helyzetünkről szól a világban és arról hogy az egyén számára mi benne a fontos.
Don’t wanna be like you – Nem akarunk olyanok lenni, mint te és te se akarj olyan lenni, mint mi! Mindenki legyen önmaga, nem drónok vagyunk, hanem emberek, gyönyörűek és szabadok.
Birds and booze – Eredetileg nem zenészek vagyunk, hanem orvosok (Magnus és Ian). Ez a dal pedig tipikus job és bal agyfélteke találkozása. És akartunk egy rockosabb dalt is így került fel az albumra.
Blame it on the bitches – Hendrix inspirálta a dalt, ami arról szól, hogy könnyebb a hibáinkért másokra hárítani a felelőséget.
Bonus dal: Still longing for you – A cím magáért beszél. Nem egy tipikus Mongooz dal, de mi szeretjük.