Misztrál – „Babits” új album és interjú

2013. 11. 15.

Dalok.hu: A Misztrál főleg verseket zenésít meg. Miért gondoljátok, hogy a versek megzenésítésre szorulnak? A dallam és hangszerelés hozzáadása nem köti meg túlságosan a verset, a befogadó fantáziáját?
Török Máté: Miért, a dalszöveget miért kell énekelni? Miért kell megzenésíteni? Mi a dalszöveg és a vers közti különbség? Leginkább az, hogy a versek szövegét “profik” fogalmazták, miközben akár ugyanaz a gondolat is lehet egy dalszövegben, mint egy költeményben.

Dalok.hu: Hogyan és miért alakult a Misztrál, kik a tagjai?
Török Máté: Az együttes 1997-re datálható, bár azóta megduplázódott a létszám. Kezdetben hárman voltunk az együttesben, Heinczinger Mika, Tóbisz Tinelli Tamás és Török Máté, majd kiegészültünk Tinnyei Zolival, aki 2001-ig volt az együttes tagja, majd jött Csóka Sámuel, Hoppál Mihály Hunor és Pusztai Gábor. S mondhatjuk, 2004 óta a felállás állandó. A miértre nem igazán tudnék választ adni, egyszerűen tudtuk, hogy muzsikálni szeretnénk, s még azt is, hogy verseket szeretnénk megzenésíteni, s az is világos volt bennünk, hogy szeretnénk, ha a verséneklés szó kikerülne abból a skatulyából, ahova a társadalom beletette. Ha valaki például belehallgat a legújabb lemezbe, találni fog vokális muzsikát, keringőt, kemény rockot, jazzt vagy elektronikus zenét is. Ez a lemez egy amolyan zenei kalandozás Babits verseire, ahol a verset úgy tekintettük, ahogy Babits fogalmaz egy írásában: “Tény az, hogy az előadó is kényszerül egészen újat adni a költő művéhez, mint az illusztrátor: olyan valamit, amit a költő nem mondott és nem is képzelt el és nem is gondolt rá, hogy elképzeljük. Kényszerül kiegészíteni a költő művét, bármily teljes és kész az már magában, és a jó előadó ösztönösen úgy fogja ezt a kiegészítést megcsinálni, hogy új művészi eredmény áll elő, nem azonos a költő művével, de nem is egészen idegen attól.“

Dalok.hu: Szép számban jelentek meg eddig lemezeitek, sok megzenésített verssel. Melyik költőnek a verseit éreztétek a „legzeneibbnek”?
Török Máté: Igen, az elmúlt 16 esztendőben 11 nagylemezt készítettünk, s ez a Babits lemez bakeliten is ki fog jönni 2013. november 26-ra, Babits Mihály 130. születésnapjára. Nálunk mindenki ír zenét, s mindenki máshogy válogat verseket, hiszen mások vagyunk, így arra, hogy kinek, melyik költő a legzeneibb, nehéz válaszolni. De abban biztos vagyok, hogy egyik irodalmi-zenei kalandozásunkat sem bántuk meg. A legtöbb költőt, s az ő életművüket menetközben ismertük meg mélyebben. Teljes lemez erejéig foglalkoztunk Balassi Bálinttal, Janus Pannoniussal, Dsida Jenővel és most Babits Mihállyal. Azok közül a költők közül, akiknek külön lemezt szenteltünk, azért talán kimondható, hogy Babits a legkevésbé törődött a zeneiséggel - a dolog éneklési értelmében - míg Balassi kimondottan dallamra írt. Talán ők képviselik a két végletet.

Dalok.hu: Miért Babits?
Török Máté: A legegyszerűbb válasz az volna, hogy azért, mert felkért minket Gryllus Dániel erre a munkára. A Hangzó Helikon sorozat legújabb tagjaként kellett volna napvilágot látnia, de sajnos a sorozat úgy tűnik, nem tud folytatódni. Ez a felvételek végén derült ki, ezért Danival abban egyeztünk meg, hogy ebben a formában jelenik meg a lemez.
De az az igazság, hogy nagy örömmel vetettük bele magunkat a Babits életműbe, nagyon érdekes játék volt megszületni látni a lemez anyagát és ismerkedni Babits Mihállyal.

Dalok.hu: Mik a zenekar legközelebbi tervei? Hol fogjátok bemutatni az új lemezt?
Török Máté: 2013. november 26-án lesz a Babits-lemez sajtótájékoztatója a Budavári Önkormányzat aulájában, majd ezt követően kezdődik az adventi időszak, s ezzel egy időben a karácsonyi koncertek. Hál’ Istennek sok helyen előadjuk Sudár Annamáriával közös adventi műsorunkat, a Várakozás zsoltárát, melyet 2005 óta játszunk az év ezen időszakában egyéb koncertek mellett. A Babits lemez bemutatója várhatóan tavasszal lesz, de pontos helyszínt és dátumot még nem tudok mondani.

 

MEGOSZTÁS

További hírek

2024. 07. 20.
Az Ephemere formáció alapítói egy női alkotópáros: Caussanel Izabella és Orbay Lilla. Kompozícióik a huszadik század első felének jazz és sanzonvilágára, a bárok bensőséges atmoszférájának beidézésére, latinos hangulatra épülnek.
2025. 01. 12.
Alig van más olyan nemzet, amelynek zenéje olyan erősen jelen van Magyarországon, mint a délszláv. Vujicsics, Besh o droM, Söndörgő és sok más itthoni zenekar játssza a déli szomszédok zenéjét, és nagyobb népszerűségnek örvend, mint az eredetik.
2025. 01. 12.
CD-nél jobb, hi-res minőségben is elérhető a Glissonic Trió Dalok.hu terjesztésében megjelenő Urobo című albuma. Amerikában díjat nyert a glissotar nevű hangszer, az idei Jazz.hu listáján pedig a hetedik helyen szerepel a megálmodója.
2024. 11. 25.
Tavaly nyáron debütált a hattagú Selah Vie első, "Ilyen az Élet" című nagy lemeze. A funk, roots rock jegyekkel építkező formáció munkásságát az életszeretet és az életrevalóság fűszerezi.
2024. 11. 25.
Juhász Attila Jack legutóbb tavaly nyáron adott ki nagylemezt „Morning Sensations” címen. A zenész idén sem hagyja unatkozni az instrumentális zene rajongóit, elkészítette legújabb albumát, amit „Just A Moment”-re keresztelt.
Iratkozz fel hírlevelünkre és elsőként értesülj a legújabb megjelenésekről, olvass exkluzív zenei híreket és interjúkat, hallgasd meg podcastunkat!

Támogatóink

Partnereink