Dalok.hu: Hogyan alakult a Meshinda, milyen céllal hoztad létre a zenekart?
Guessous Majda Mária: A Zeneakadémián egy indiai zenéről szóló kurzust látogattam, amit Tóth Szabi szitárművész tartott. Ekkor született meg bennem az érdeklődés az indiai zenei hagyomány felé. Azt éreztem, hogy nagyon jó lenne együtt zenélni Szabival, és később kiderült, ő is hasonlóan érzett. Meghívtam a klubkoncert sorozatunkra vendégművészként és hát olyan jó volt együtt játszani, hogy Meshindaként folytattuk utunkat. A másik aktív formációm a Mesi Trió, de míg a trióval inkább a magyar, török, marokkói zenei hagyományt dolgozzuk föl, addig a Meshindával magyar és indiai népdalokra épül a zenénk.
Dalok.hu: Miből merítesz inspirációt a zenéhez?
Guessous Majda Mária: Mindig igyekszem a valódi népzenei hagyományok dalkincséből válogatni és amikor rátalálok egy-egy ilyen kincsre, akkor az sok mindent elindít bennem. Inspirációt jelent az is, amikor tudok találkozni az adott nemzetből pl. egy zenésszel, aki meghallgat, és korrigál. Ilyen szituáció volt többször is volt most Indiában, amiért nagyon hálás vagyok. Másik, ami ebből születik az az, hogy improvizálhattam olyan zenészekkel, akik hihetetlen dimenzióját értik és érzik a zenének. Így énekelhettem Szabi mesterével, Pandit Rajeev Janardannal, ez az alkalom azt hiszem örök inspirációt jelent az utamon.
Dalok.hu: Mesélj az indiai turnéról!
Guessous Majda Mária: Olyan, mintha nem is velünk történt volna, hihetetlenül szép élmény volt. Nem töltöttünk kint sok időt, összesen 10 napunk volt, de sok kalandban volt részünk. A Delhi-i Balassi Intézet meghívásának köszönhetően jutottunk ki, pont a fesztiválszezon idejére. Elsőként Delhiben, egy egyetemistáknak szervezett fesztiválon (IIT Rendezvous Festival) léptünk fel egy japán énekes és jelmezes manga-csapat, valamint egy népszerű popzenét játszó osztrák zenekar után az IIT (Indian Institute of Technology) legnagyobb színpadán, mintegy 900 fő előtt, akik kitörő ujjongással fogadták a magyar, indiai, pakisztáni és török népdalokat.
Ez után Delhi egyik legillusztrisabb előadótermébe adhattunk koncertet a Delhi International Arts Festival keretén belül. A fesztivál szervezője a koncertünkre nem csupán a vájt fülű hallgatóságot, de a politikai és a nemzetközi diplomácia krémjét is elhívta. Az estet az orosz, angol nagykövet mellett számos ázsiai ország diplomáciai képviselője is megtisztelte jelenlétével. Az utolsó koncertünk Delhi külvárosának nemrég elkészült, kiválóan felszerelt előadótermében volt. A koncerten nagy számban megjelentek az írott és elektronikus sajtó képviselői. A koncertről a Doordarshan, az indiai állami televízió is felvételt készített.
Ezután kalandunk Dél-Indiában, Karnataka Államban folytatódott. A zenekar az idén 405 éves Mysore Dasara 2015 fesztiválon játszott, ami India legnagyobb, nemzetközileg is elismert nép- és fúziós zenei fesztiválja, melyet Karnataka Állam kormányzatának Kulturális Minisztériuma szervez (Kannada & Culture, Government of Karnataka). A koncert a nagyszínpadon zajlott, a Mysore királyi palota kertjében, minimum 10.000 fős közönség előtt. A koncertet az állami televízió is közvetítette. A koncertet több magas ragú állami hivatalnok, többek közt a Közigazgatási Miniszter is megtisztelte jelenlétével. A koncertről számos napilap és magazin adott hírt, a koncert promóciója pedig az egész állam területén, így például a reptereken is jelen volt a nyomtatott és elektronikus felületeken. Az utolsó koncertünk Bangaloreban, a Khincha Auditoriumban volt. Az estet Smt. B. Jayashree (Padma shri) Karnataka Állam Parlamenti képviselője (Rajyasabha) köszöntötte és megnyitotta az estet, melynek teljes címe ez volt: “BUDAPEST_BENGALURU Music festival 2015”, An Evening of Hungarian Folk Music By a leading folk music band of Hungary “Meshinda Band”. Nagy szeretettel fogadtak itt is, telt ház előtt játszhattunk. A koncert végén elénekeltem egy helyi népdalt, aminek nagyon örültek. A helyi hírekben ez volt az első képkocka, ahogy éneklem a dalt.
Nekem egy álmom valósult meg ezzel az úttal. :)
Dalok.hu: Mit hallunk az új lemezen?
Guessous Majda Mária: Az új lemezen ugyanúgy vannak magyar és török népdalok, ahogy a Szivárványhídon és az ÖröMes-en, de a dalok nagy része magyar és indiai népdal. Rajtuk kívül egy pakisztáni és egy kurd dallam is elhangzik a lemezen.
Dalok.hu: Tervek a közeli jövőre?
Guessous Majda Mária: Hamarosan megjelenik egy dal függetlenül a lemeztől, amely egyszerre lesz dal és klip premier is. Ez áprilisban lesz hallható-látható. Illetve egy éven belül tervezek egy magyar-marokkói népdalokra épülő lemezt, ami a tavalyi másfél hónapos marokkói utam gyümölcse lenne. Ezekkel párhuzamosan pedig szeretném folytatni az alkotást az újabb indiai és török dalaimmal.
A zenekar új albumát itt töltheted le.
A fotók a zenekar archívumából származnak.