Dalok.hu: Mi a Keleti Blokk?
Molnár Zsuzsa: A Blokk egy folyamatosan bővülő, - non-stop -, összművészeti alkotóközpont, amely több tucat próbatermet, műtermet, hangstúdiót és független rádióállomást foglal magába, valamint helyet biztosít számos civil szervezet részére. Falai között megfordultak már – vagy éppen most is ott dolgoznak – az ország legmeghatározóbb könnyűzenei és jazz előadói, illetve a Blokk stúdióiból került ki az elmúlt évek legfontosabb lemezeinek egy jelentős része is. Működtetését tekintve egy fenntarthatóságra épülő, non-profit közgazdasági kísérlet, amely a 2006-os, egy teremmel történő elindulás óta mára Kelet Európa talán legnagyobb ilyen jellegű intézményévé nőtte ki magát.
Dalok.hu: A legtöbb MDN helyszínen koncerteket látunk. Mit tervez a Keleti Blokk erre a napra?
Molnár Zsuzsa: Hagyománnyá vált néhány éve, hogy a Blokkban ezen a napon ún. „nyitott műterem” programban vehetnek részt a látogatók. A zenekarok saját próbatermeiket nyitják meg a rajongók előtt, sokan erre a napra különlegességekkel is készülnek; új dalokat mutatnak be, interjút szerveznek, műhelytitkokat mutatnak meg, jammelnek, improvizálnak. Idén kb. 30 zenekar lesz hallható, mint pl. a Hangmás, a Mary Popkids, a Képzelt Város, az Iparkutya, a Néhai Bárány, a Kamikaze Scotsmen, Ujj Zsuzsi, a THe pUnch és még sokan mások.
Ebben az évben nem „csak” koncertekkel készülünk. Az utóbbi időben nagyon színes, sokoldalú közösség épült ki a Blokkban. Szerettük volna megmutatni ezt a sokféleséget. A teljes programot nem is sorolnám fel, ez megtalálható a Facebookon, inkább néhány érdekességet emelnék ki.
Akik kerékpárral érkeznek, csatlakozhatnak a Ghetto Blaster csoporthoz, akik egy különleges, háton hordozható hangrendszer fejlesztésén dolgoznak nálunk, s ennek segítségével már a hozzánk vezető úton is dübörögni fog a zene. Nagyon büszkék vagyunk rá, hogy a „lakóink”, s ez a teljesen egyedi fejlesztés nálunk nyeri el majd végleges formáját, a zenés tekerés pedig egészen biztosan ideális alaphangulatot ad a hajnalig tartó programokhoz.
Borosi Gábor (Kibu) és Sándor Dániel vezeti a Metropol Stúdiót, ahol számos kiváló lemez mellett idén az Európa Kiadó új albuma is elkészült. Ennek apropóján Menyhárt Jenő lesz a vendégünk, akivel Szarka Károly újságíró beszélget majd a munkálatokról. Másik hangstúdiónk, a Kék Madár pedig négy zenekar koncertjéről készít élő felvételt aznap, s a hangtechnika iránt érdeklődőknek rövid szakmai beavató programot is tartanak.
Jó idő esetén a gyönyörű, dús, zöld kertbe is kimerészkedünk; a Mű-Hely alkotói akusztikus zenei játékokkal és gyerekprogramokkal várják a vendégeket. Lesz árnyjáték, bábjáték, tűzzsonglőrök, és a nap folyamán négy alkalommal lehet bekapcsolódni az ún. Zenefolyam programba, ahol a közös, szabad zenélésé lesz a főszerep. Meditációként, terápiaként is ajánlott.
A közösségi szobánk, amit a Blokkon belül csak Nappaliként emlegetünk, dj birodalommá alakul át. A Magyar Dal Napján mindig ez a helyiség a központ. Két program között itt lehet pihenni, találkozni, beszélgetni, enni, inni, itt van a legnagyobb nyüzsgés, forgalom. Egyfajta lounge helyszínné szerettük volna alakítani, ahol mindehhez zene is szól a háttérben. A Soulclap Budapest, dj Bootsie, Tigrics, Anorganik, Mr, Fiel, In:Form és a már említett Metropol Stúdió Metropol Freqs névre keresztelt dj szettje hallható már délutántól.
Ezenkívül lesz még dob workshop és dobbolt a Mary Popkids ritmusszekciójának szervezésében, közösségi falfestés, fotókiállítás, zenés pszichocsoport, interaktív zenei tér, fényfestés, fotókiállítás, ruhabolt és ruhajavító workshop is. Bár ez a nap elsősorban a zenéé, a magyar dalé, nálunk minden a közösségről szól, a bérlőink, a képzőművészek, a pszichológusok, a független rádiók, a fotósok, a ruhatervezők is részt vesznek a programban. Ez a mi közös „ünnepi eseményünk”.
Dalok.hu: Ennyi művész hogy fér el egymás mellett? Vannak információitok új projektekről, művészi termékekről, amelyek a közös lét eredményei?
Molnár Zsuzsa: A Blokk alapvetően annak a gondolatnak a mentén jött létre, hogy együtt könnyebb megvalósítani az elképzeléseket. Persze, a közös létnek megszámlálhatatlanul sok eredménye van. Általános, hogy az itt zenélő zenekarok az itt működő stúdióban készítenek lemezt, hogy zenészek itt találkoznak egymással, s hoznak létre új projekteket, hogy a nálunk működő független rádiók itteni alkotókkal készítenek interjút, a dj-k közös lemezt adnak ki, vagy egy itteni grafikus tervezi valamelyik zenekar lemezborítóját. De a hétköznapi életben nem csak a szakmai együttműködés a fontos, az itt dolgozók, alkotók barátságokat kötnek, emberileg is segítik egymást. Nekem talán még izgalmasabb ezt megtapasztalni, látni, hogy amikor koncert előtt valami hiányzik, egy kábel, egy mikrofon, mindenki tudja, melyik szobába kell bekopogtatni, kit kell keresni, de ha elromlik a zárad, ki szeretnéd festeni a szobád, ennél valamit, megnéznéd az esti meccset a tetőteraszon, vagy koncertre mennél, akkor is akad partner.
Dalok.hu: Mik a Keleti Blokk közeli/távlati tervei? Van „központi” ideológia, vagy csak főbérlőként működik a KB?
Molnár Zsuzsa: A Keleti Blokk a fenti közösséget jelenti, és ez a közösség önmagától szerveződik, alakul. Alapvetően mi, a működtetői inkább főbérlők vagyunk, helyiségeket adunk ki, biztosítunk egy épületet, azon belül is közösségi teret. Mi tulajdonképpen csak lehetőségeket teremtünk és mindössze nagyon finoman próbáljuk terelgetni ezeket az amúgy rajtunk kívülálló folyamatokat.
Közelebbi terveink között szerepel egy fesztivál megszervezése. A Dürer Kert fölött vagyunk, már régóta tervezünk együttműködést, mivel jó a kapcsolatunk.
Távolabbi tervünk, hogy bővülünk, s még egy szintet bérbe veszünk, ennek egyelőre még rajtunk kívül eső akadálya van, de mindenképp szükség lenne rá; nagyon nagy a túljelentkezés nálunk, sokan szeretnének csatlakozni a Blokkhoz.