Könnyűzenei Nyári Tábor Középiskolai Zenekarok részére

2013. 05. 07.

A tábor helyszíne: Boglári Kollégium, 8630 Balatonboglár, Mátyás király u. 12.
Szakmai és táborvezető: Riesz Gábor zenei menedzser, fesztivál- és táborszervező
Szakmai szervező: KreatiVitamin non profit Kft.
Székhelye: 8638 Balatonlelle, Rákóczi út 151.
Kapcsolattartó: Vásárhelyi Péter
Időpont: 2013. június 25-30.
Formája: 6 napos, 5 éjszakás bentlakásos tábor
Résztvevők: Országosan meghirdetett középiskolai könnyűzenei stílusok (pop, rock, metál, funky, jazz, latin, stb.) valamelyikét játszó zenekarok

Csoport létszáma: maximálisan 60 fő (9-12 zenekar)

Téma: A középiskolai zenekarok szakmai fejlesztése egy zárt közegben, profi zenetanárok és tehetségüket már bizonyított zenészek segítségével.

Motivációs cél, a tábor mottója: A tehetséges középiskolás korú zenészek, akik zenekarként érkeznek, olyan élményekkel gazdagodjanak a tábor végeztével, amelyek még jobban elősegítik a fejlődésüket a későbbiekben. Olyan kapcsolatokra tehessenek szert, olyan társakkal, tanárokkal, zenészekkel ismerkedhessenek meg, akik és amelyek a zenei pályájukat döntően befolyásolhatják. Azt szeretnénk elérni, hogy a zenekarok olyan szakmai és emberi hatást gyakoroljanak egymásra, amelyik még profibbá és egységesebbé teszi az egyes zenekarokat.
Programok:
 műhelymunka (workshop) az egyes hangszeres és énekes zenész-tanárok, előadóművészek közreműködésével
 zenekari próba lehetőség akár úgy is, hogy a zenekarokat átrendezik, így jobban megismerhetik egymás emberi és zenei stílusát, hozzáállását
 örömzenélés a tanárokkal, felnőtt művészekkel
 a tábor végén egy zsűrizett „verseny” által kiválasztott két csapat felléphet nagy közönség előtt a balatonlellei rendezvényparkban
 lazító, „nem” zenei programok: Balatonban való fürdőzés és egyéb sportlehetőségek, pl. strandfoci, strand röplabda, kosárlabda, kirándulás helyben

Ellátás:
 Utaztatás a tábor helyszínére és vissza (lakóhelyről és szállásról) Matehetsz szervezésében
 szállás
 napi 3 étkezés
 folyamatos nevelői felügyelet


A tábor bemutatása
A könnyűzenei tábort olyan középiskolai zenekarok részére szervezzük, akik már bizonyították tehetségüket a zenében és a tanulásban egyaránt. Szeretnénk, ha a tábor befejeztével olyan tapasztalatokkal lennének gazdagabbak a diákok, amelyek nem csak a zenei, hanem a tanulási fejlődésüket is elősegítené.
Az egyhetes tábor alatt a zenész-tanulók gyakorlati és elméleti tevékenységeken keresztül ismerik meg a szakma kiemelkedő tanárait, művészeit, akik bevezetnék őket az együttzenélés fantasztikus világába, miközben a szakma fortélyait is megismerhetnék. A délelőtt elsajátított szakmai fogásokat, a délutáni zenekari próbák alkalmával tudnák beépíteni a saját zenekarjukba, illetve az egyéni tudásukba egyaránt úgy, hogy zenei egyéniségük minél markánsabbá, egyedibbé váljon.


A szakmai foglalkozások bemutatása
A szakmai foglalkozások 4+1 csoportra oszthatók:
1.) műhelymunka (workshop – általában délelőtt): zenetanár és/vagy előadó művész irányításával, hangszercsoportokra osztva az egyes zenekar tagjait. A hangszeres foglalkozások egyrészt a hangszeres tudás fejlesztését szolgálják, másrészt a könnyűzenében használt modern eszközök megismerését, az adott hangszer használatának kiterjedt lehetőségeinek megtapasztalását. Hangszer csoportok, foglalkozások (a kiválasztott zenekarok zenészei által használt hangszerek ismeretében pontosítható):
 Dob, elektromos dob és más ütős hangszerek (conga, bongo, darbuka, stb)
 Billentyűs hangszerek: színpadi zongora, szintetizátorok, harmonika
 Gitáros szekció: elektromos gitár, akusztikus gitár, basszus gitár, bőgő, gitár effektek, gitár processzorok, gitár szintetizátorok, gitár erősítők
 Fúvós és egyéb hangszerek a konkrét igény függvényében: szaxofon, trombita, klarinét, fuvola, hegedű, stb.
 Speciális eszközök: Hangmodulok, MIDI lejátszók, groove termékek, samplerek, DJ eszközök
 Hangtechnikai alapismeretek
 Ének

2.) bemutatók: neves zenészek élőben mutatnak be hangszereket, stílusokat, lehetőségeket 30-45 percben, ezt követően a gyerekek kötetlen foglalkozás formájában ismerkedhetnek meg közelről a hangszerekkel és beszélgethetnek a mesterekkel.

3.) Zenekari próbák: 4 teljesen berendezett próbaterem áll majd a gyerekek rendelkezésére, ahol a megfelelő idő-beosztás szerint saját zenekaraikkal és egymással keveredve is zenélhetnek, próbálhatnak, ismerkedhetnek azokkal a hangszerekkel, amelyeket a műhelymunka és a bemutatók során láttak, próbáltak. A zenekari próbákat is segítik, ösztönzik a jelen lévő tanárok, mesterek, de időnként fontos a gyerekeket magukban is hagyni zenélni.

4.) Örömzenélés, jammelés: általában a kötetlen, szabadidős foglalkozásokba igyekszünk beépíteni olyan lehetőségeket, pillanatokat, amikor a gyerekek a tanárokkal vagy vendég zenészekkel közösen, spontán zenélhetnek. Persze ez nem lehetséges 60 gyerekkel egyszerre, az örömzenélés lényege, hogy magától alakul ki, de ezt a feltételek biztosításával és a hangulat ilyen irányú befolyásolásával a szervezők és a tanárok elő tudják idézni. Ilyen pillanatok lehetnek esti tábortűz melletti vacsorák után, de akár a strandon vagy kirándulás alkalmával is.

+1.) Élő fellépés: a tábor végén pénteken és szombaton a zenekarok lehetőséget kapnak élő, színpadi fellépésre egyrészt a balatonboglári művelődési házban, másrészt a balatonlellei rendezvénypark szabadtéri színpadán.
A programok általános idő-besoztása

A műhelymunkák jellemzően a délelőtti órákat töltik be. A bemutatók szintén délelőtt, vagy közvetlenül ebéd után lesznek megtartva, az aznapi programtól függően.
A délutáni és kora esti programok része lesz a sport lehetőségek és szabadidős programok mellett a próbatermi munka, az örömzenélés általában az esti program része.
Az egész hetes tanulást és tapasztalat-szerzést péntek délután és este a zenekarok koncertjei zárnák a boglári művelődési házban, amely során minden zenekar 20-25 percben léphetne színpadra és mutathatná meg tudását. Egy szakmai zsűri döntése alapján a 2 legsikeresebb zenekar szombaton fellépési lehetőséget kapna a balatonlellei rendezvénypark szabadtéri színpadán, nagyobb közönség előtt. Természetesen a többi zenekar is átmenne a fellépőkkel együtt, így a „záró buli” ott lenne megtartva.

Helyszínek:

A tábor lényege, hogy a gyerekek bárhol is vannak, zenélhessenek vagy zenével kapcsolatos programjuk legyen. A tábor szakmaiságát megőrizve ugyanakkor fontos szempont, hogy a gyerekek nyári táborozási, tehát nyaralási élményt is kapjanak. Ennek elérése érdekében a napi program beosztást úgy tervezzük, hogy a délelőtti szigorúbb szakmai foglalkozásokat a kollégium erre kialakított termeiben tartjuk meg, de a délutáni és esti programokat már igyekszünk külső helyszínekre is szervezni. Ilyen helyszín lehet a művelődéi ház kertje, a strand, egy kirándulás helyszíne, egy esti tábortűz valahol a szabadban, de akár egy hajó kirándulás is.


Egy napi program példa:

Az alábbiakban az egyik nap programtervét mutatnám be:
07:30 - 08:30 – Reggeli helyben
09:00 - 12:00 – Délelőtt szakmai foglalkozások, oktatás a kollégium 4 tanteremnek kialakított helyiségében, első sorban a fix zenetanárokkal.
12:00 - 13:00 – Ebédidőben átsétálás a művelődési ház kertjébe, amely 3 perc séta a kollégiumtól. Itt kerti étkezés lenne bográcsos ételekkel, sörpados berendezkedéssel, hangulatos környezetben.
13:00 - 14:00 – A művelődési ház kertjében felállított kicsi színpadon, az ott elköltött ebéd után itt tartanánk extra workshopot, bemutatót kiemelt vendégművészek közreműködésével.
14:00 - 15:30 – A workshop után, a több féle hangszert együtt is és egyenként is kipróbálhatják és utána a gyerekeknek kötetlen beszélgetésre lenne lehetőségük a "mesterekkel".
15:30 - 18:00 – Vissza séta a kollégiumba, ahol 4 zenekar próbaterembe mehet próbálni, zenélgetni, az ott lévő hangszereket (amiket napközben a mesterek bemutattak) kipróbálni, játszani, a többiek pedig elkezdik a kosárlabda, foci és pingpong verseny első fordulóját.
18:00 - 19:00 – Pihenő
19:00 – Kivonulás valahova a nem túl messzi környékre, ahol tábortűznél szalonna és kolbász sütögetés, grill zöldségek és húsok adják a vacsorát és kimennek velük a zenész mesterek is, tábortűz melletti saxofonozás, harmonikázás, gitározás, ütős hangszerek, stb.
22:00 – 20:30 – Készülődés a lefekvésre, majd alvás

A fenti csak egy példa egy nap programjára, az egész hétbe be fogunk építeni strandolást, kirándulást, sportolást, de a zene minden helyszínen így vagy úgy, komoly vagy játékos formában vissza fog köszönni.

 

 

A szabadidős tevékenységek bemutatása
A tábornak többek között az is a célja, hogy a szakmai fejlődésen túl olyan szabadidős, un. „lazítós” programokat is kapjanak a tanulók, amelyek jobban segítik őket a szakmai tapasztalatok jobb beépítésében. Ezekben a „lazítós” programokban első sorban a szakképzett pedagógusok, nevelők gondoskodnak a tanulók folyamatos felügyeletéről és a szabadidő hasznos eltöltéséről, de minden esetbe néhány zenész is csatlakozni fog hozzájuk. A szabadidős programok elsősorban nem zenei ihletésűek lennének, ezzel még jobban elősegítendő a „lazulás” folyamatát, mind amellett, hogy így biztosítanánk a tanulók pihenését, kikapcsolódását, egészséges életmódját.
A tervezett szabadidős programok:
 Balatonban való fürdőzés és egyéb sportlehetőségek, pl. strandfoci, strand röplabda,
 A kollégium területén lehetőség nyílik labdarúgásra, kosarazásra, kondizásra, asztaliteniszezésre, mely sporttevékenységet egy kicsit strukturáltan, humoros formában ejtenénk meg, ami ott a helyszínen alakulna ki
 Kirándulás a helybeli nevezetességek legkiemelkedőbb helyére, a négy év után újra megnyílt Gömbkilátóba, ahonnan gyönyörködni lehet a csodálatos panorámában, amely szinte az egész Balatont magába foglalja.

A résztvevők kiválasztása
A tábor szervezésének egyik legfontosabb része a zenészpalánták kiválasztása. A Matehetsszel és a szakmai csapattal alakítanánk ki azokat a szempontokat, amelyek után történne a konkrét kiválasztás.
A szempontok a következők lennének:
 Kizárólag középiskolai, vagy 14-18 év közötti szakiskolai könnyűzenei stílusú zenekarok jelentkezését várjuk. Ez az alapfeltétel.
 Valamilyen, szakmai zsűri által képviselt tehetségkutatón való eredményes részvétel. Ez lehet például egy iskolai megmérettetés, vagy egy kistérségi tehetségkutató verseny, stb.
 A tanulmányi eredményekben elért 3,5-es, vagy afeletti átlag, amelyet a 2012/13-as tanév félévi jegyei és a 2011/12-es tanév év végi jegyeiből számítanánk ki
 Meghatározásra kerülnének azok a hangszerek, amelyek az alap hangszereken túl (dob, gitár, basszusgitár, billentyűs hangszer, ének) előnyt élveznének (pl. hegedű, fúvós hangszer, harmonika)
 Előnyt élvezne, ha lányok és fiúk vegyesen játszanak egy zenekarban, illetve a tiszta „lánybandák”
 Előnyt élvez a 4 vagy 5 fős zenekarhoz képest a 6 vagy 7 fős zenekar.

Az egyik cél, hogy vegyesen kerülnének a táborba az egyes könnyűzenei stílusokat képviselő zenekarok, mivel így a „másságot” tudnák megismerni és elfogadni egymástól. Itt arra gondolok, hogy egy rock zenekar sokat tanulhatna egy funky bandától és fordítva.
A kiválasztás szempontjait a Matehetsz az egyes tehetségpontokhoz juttatná el, illetve a saját honlapján is közzé tenne.

A táborra alapozott pályamodell építése
A tábort folyamatosan képi és szöveges anyagokkal rögzítenénk, amelyet összefűzött formában megkapnának a tanulók a tábor végén. Ennek az anyagnak a segítségével bármikor felidézhetik az ott látottakat, tanultakat, tapasztaltakat. Egy ilyen anyag a későbbiekben, akár évek múlva is felidézheti a tanulókban a táborban szerzett élmények sokaságát, amely a zenei pályájuk meghatározójává válhatna.
A tábor kezdetekor a résztvevők 2 db, a tábor emblémájával ellátott pólót kapnak, melyet a programokon is viselhetnek és később ezek a pólók is felidézhetik bennük a táborban szerzett tapasztalatokat, emberi kapcsolatokat.

 

A tábor szakmai szervezőjének rövid bemutatása
A Kreatívitamin Nonprofit Kft nemrégiben költözött Balatonlellére azzal a kifejezett céllal, hogy a térség kulturális életében meghatározó szereplő legyen, segítse az együttműködést a környék tehetséges fiataljai és a főváros között. Munkájával, eszközeivel és szakmai kapcsolataival erősítse a térségen belül is a művészeti oktatási intézmények, művelődési házak, Önkormányzatok egymás közti kommunikációját, munkáját.

Jó kapcsolatot épített ki a térség polgármesteri hivatalaival, kultúrházaival és művészeti alapiskoláival, és az országos és nemzetközi kapcsolatainak és tapasztalatainak révén hatékonyan tudja segíteni a kulturális életet elsősorban a zene és a néptánc, továbbá a festészet és grafika területein.

A munkákat együttműködő partnerként segítik rendezvénytechnikai cégek, vendéglátással foglalkozó vállalkozók ugyanúgy, mint maguk az oktatási intézmények és Önkormányzatok, ez által nonprofit jelleggel tudja az előre mutató kulturális és művészeti projekteket támogatni, szervezni, lebonyolítani.

A tábor szakmai vezetőjének rövid bemutatása
Riesz Gábor, több mint 20 éve foglalkozik a zene számos területével, elsősorban egyéni hangszeres előadók és zenekarok szervezésével, különböző kiállításokon, rendezvényeken és fesztiválokon való részvételével.
Az utóbbi 4 évben kifejezetten fesztiválok, táborok és koncertek szervezésével és lebonyolításával foglalkozik, elsősorban a Balaton déli partszakaszán, elsősorban Balatonlellén és Balatonbogláron.
Az eddig szervezett eseményeken a „mindenes” szerepét játszotta, mivel kiemelkedő ismeretségi rendszerének, kiváló kommunikációs képességének és kapcsolatteremtő képességének köszönhetően nagyon jól átlátja egy ilyen sokrétű esemény szinte minden területét, résztvevőjét. Gyorsan átlátja az adódó problémát és a leghatékonyabb eszköz segítségével orvosolja azt.

 

Jelentkezés: http://tehetseghidak.hu/taborok

 

MEGOSZTÁS

További hírek

2025. 02. 09.
Cserepes Károly remix-sorozatának hetedik lemeze, a "The Beginning of the Beginning" felkerült a Transglobal World Music Chart nemzetközi toplista rangos 14. helyére.
2025. 05. 05.
A Szigetet és a magyar borokat népszerűsítő dalt írnak az Artisjus Songbook Campen. A budapesti eseményre 11 országból 24 alkotó, köztük 10 magyar érkezik azzal a céllal, hogy közösen komponáljanak és...
2025. 05. 04.
Szabó János interjúja Venivel az új albuma kapcsán. „A hosszú távú egészség és a lelkem tisztábban tartása érdekében nemet mondok a pillanatnyi kielégülést kínáló ingerekre.”
2025. 04. 28.
2025 május 4.  Anyák napja.  A világban fellelhető legmélyebben gyökerező,  legszorosabb, legönzetlenebb Szeretet ünnepe. Idén erre az alkalomra jelent meg egy eddig ismeretlen szerző - Hádész - kislemeze "Álmomban" címmel.
2025. 04. 22.
Lemezükön Schubert zenéje magával ragadó átváltozáson megy keresztül: improvizációk, klasszikus és jazz énektechnika közti hangszínek, élő elektronikus hatások tágítják mai térélménnyé a jól ismert dalok univerzumát.
Iratkozz fel hírlevelünkre és elsőként értesülj a legújabb megjelenésekről, olvass exkluzív zenei híreket és interjúkat, hallgasd meg podcastunkat!

Támogatóink

Partnereink