JATE Szeged, 1973 óta - interjú a klubvezetővel

2016. 07. 08.

Dalok.hu: Kérem mutassa be a JATE Klubot. Mióta létezik, milyen programjai vannak?
Csaba Levente: A szegedi egyetemi hallgatók kedvelt szórakozóhelye 1973 márciusában nyitotta meg kapuit, mint a József Attila Tudományegyetem klubja. Az intézmény a 80-as évek közepére vált országos hírű kulturális és szórakoztató központtá. A légópincéből kialakított pinceklub Szeged belvárosában, a Szegedi Tudományegyetem központi épületének alagsorában található, ezzel is jelezve azt, hogy mennyire szerves részét képezi a hallgatói hétköznapoknak. 2009 és 2011 között újjáépült, alapterülete kibővült. A lesüllyesztett Sörudvar helyén új Kávézóval bővült a klub. A Nagyterem egybenyitásra került a korábbi Kávézóval, így az újonnan kialakított koncertterem több száz fő befogadására lett alkalmas. Az új tűzbiztonsági rendszer, valamint az új vizesblokk a kor követelményeinek megfelelően került kialakításra. Napközben kávézóként üzemel, esténként pedig kari buliknak, koncerteknek, számos DJ-nek, kulturális programoknak, színházi és költői esteknek, valamint táncháznak ad otthont a szórakozóhely. A Klubban egy-egy nagyobb buli alkalmával 1000 embernél is több megfordul, ahol két helyszín közül választhatja ki a számára megfelelő zenei stílust, szórakozási lehetőséget. Az éjszakai programok mellett a JATE Klub reggel 10 órától kávézóként üzemel, így akár már a reggeli vagy délutáni kávédat is itt fogyaszthatod el, arról nem is beszélve, hogy az alapozást már nálunk megkezdhetitek az esti bulikra! Májustól, októberig a Klub mellett találhatjátok meg a Teraszunkat, melynek hangulata kiváló lehetőséget biztosít a meghitt beszélgetésekhez és a baráti találkozókhoz.
2012-ben, mind a szakmai zsűri szavazatai, mind pedig a közönség szavazatai alapján a JATE Klub nyerte el a legjobb vidéki klubnak járó VOLTfólió díjat. 2013-ban a VOLTfolió Kulturális Médiadíj, a Fonogrammal történt fúziója során, a korábbiakhoz képest némi változáson esett át egy dolgot kivéve, ugyanis 2013-ban is a JATE Klubnak ítélték oda a legjobb vidéki klubnak járó díjat.

Dalok.hu: Ön szerint hogyan változott a zenei klubok szerepe, funkciója a rendszerváltás óta?
Csaba Levente: A hallgatói életnek léteznek bizonyos stabil pontjai, helyei, amelyek meghatározzák a hétköznapokat. Olyan események, programok, épületek, amelyek a hétköznapok és az egyetemi évek szerves részeivé válnak. A JATE Klub egy ilyen stabil pont már lassan 42 éve, amely a kari bulikon túl, változatos és szórakoztató programokkal elégíti ki a hallgatók igényeit. Idén 43 éves a klub, amely 1973. március 31-én délelőtt 11-kor nyitotta meg a kapuit az egyetemisták előtt. 42 év, amely során megváltozott a politikai rendszer, megváltozott a felsőoktatás, megváltoztak a hallgatók és velük együtt a JATE is változott, de mindig nyitva állt a szórakozni vágyó hallgatók előtt. A hallgatói igények változása és az ezekhez való alkalmazkodás a legfontosabb. Másabb lett a hallgatói közösség, és talán kevésbé erős. Régen gyakrabban tartottak kari és évfolyam találkozókat, napjainkban ez kevésbé jellemző. Megváltoztak az igények és nekünk azokhoz kell igazodnunk.

Dalok.hu: Miben változott a közönség összetétele, viselkedése, elvárásai az évek során?
Csaba Levente: Más lett a hallgatói közösség, és talán kevésbé összetartó. Régebben mindenki ismert mindenkit és nyitott volt az újabb kapcsolatokra, ennek megfelelően időben is érkeztek szórakozni. Mostanra a későbbi buli kezdés jellemző, ami csak egy táncra elég a haverokkal, de a további kapcsolatteremtésre nem nagyon. Egy bensőséges hangulatú egyetemi közösségi klubból a diszkó felé haladunk. 

Dalok.hu: Milyen zenei stílusokat preferálnak? Változott ez mondjuk a 10 vagy 20 évvel ezelőtti választáshoz képest?
Csaba Levente: Igyekszünk színes és változatos programkínálatot kialakítani a vendégeink számára, hogy mindenki megtalálhassa a kedvére való szórakozási lehetőséget, legyen az egy neves DJ, vagy egy táncház. Természetesen megváltoztak a szórakozási szokások és a zenei stílusok is, de számtalan olyan örökzöld sláger van, ami nem maradhat ki egy buliból sem. Manapság sokkal erőteljesebben jelen van az elektronikus zenei irányzat és annak sokféle változata, talán ezzel is magyarázható, hogy mostanra szinte minden fiatal feltörekvő zenekarban jelen van egy DJ is.


Dalok.hu: Milyen az aránya az élő produkcióknak a programban?
Csaba Levente: Egyetemi klub lévén igazodnunk kell az egyetemi működéshez, ami azt jelenti, hogy a szorgalmi időszakban (februártól májusig, valamint szeptembertől decemberig) heti átlag 4-5 bulit tartunk, melyből 1-2 alkalomra élőzenei koncertet is szervezünk. A fennmaradó hónapokban heti 2 alkalomra korlátozódik az éjszakai működésünk. Ebben az időben szünetelnek az élőzenei koncertes programjaink, mivel nyáron a fesztiválokkal nem szállhatunk versenybe.

Dalok.hu: Mire vevő a szegedi közönség? Van olyan, amit nem fogad be?
Csaba Levente: „Mindenevő” a szegedi közönség, csak a résztvevők száma változó. A klub méretéből adódóan egyre kevésbé tudunk teret engedni a rétegzenei programoknak, mivel ezzel nagyon nehéz megtölteni vendégekkel a táncteret. Sajnos szükség van egy kritikus tömegre, ami minden este jelen van, mert egy ilyen klub működtetése során számtalan költség merül fel, amit a belépőkből, a bárpultból, vagy az esetleges pályázati forrásokból ki kell termelnünk, ha még legalább ugyanennyi ideig működni szeretnénk. ;-)

Dalok.hu: A Cseh Tamás Program miben dobta fel a klub kínálatát?
Csaba Levente: Az elmúlt évek alatt, energiát és pénzt nem kímélve sikerült egy olyan Klubot létrehoznunk, amely komoly hang és fénytechnikai eszközökkel rendelkezik és megfelel szinte bármely zenekar elvárásainak. Amellett, hogy a zenekarok technikai igényeinek eleget tudunk tenni, amellett a közönségnek is színvonalasabb produkciókban lehet része. Mind hangzásilag, mind pedig látványban egy minőségi szolgáltatást nyújthatunk nekik, arról nem is beszélve, hogy sokkal bensőségesebb hangulat alakul ki egy-egy klubkoncert alatt, mint egy fesztiválon. A zenészek és a rajongók sokkal közelebb kerülhetnek egymáshoz és a koncertek vége után a fellépők sokszor el is vegyülnek a vendégek között. A Cseh Tamás Programnak köszönhetően még több ilyen koncertet tudtunk szervezni, ezzel is megnövelve a koncertlátogató közönség számát, továbbá az olcsóbb jegyáraknak köszönhetően sikerült többszöri koncertlátogatásra is rávenni őket. A pályázati összeg felhasználásával sikerült szélesebb körben meghirdetni a koncertjeinket, melynek köszönhetően olyan embereket is elértünk, akik napi szinten nem figyelik a Klub programajánlatát. A pályázati forrásnak köszönhetően sikerült a belépőink árát csökkentenünk, így elérhetőbbé váltak a programok a közönség számára.
A pályázatunkban foglalt célkitűzéseinket elértük, hiszen hétről-hétre olyan koncertek kerültek megrendezésre, melyek látogatottsága állandóvá vált és egy olyan stabil bázis alakult ki, aki már a következő lehetőséget kereste, hogy mikor jöhet el egy újabb koncertre.
A Cseh Tamás Program jelentősen segítette a Klubunkat, az élőzenei programkínálatunk színesítésében.


 

MEGOSZTÁS

További hírek

2024. 07. 20.
Az Ephemere formáció alapítói egy női alkotópáros: Caussanel Izabella és Orbay Lilla. Kompozícióik a huszadik század első felének jazz és sanzonvilágára, a bárok bensőséges atmoszférájának beidézésére, latinos hangulatra épülnek.
2025. 01. 12.
Alig van más olyan nemzet, amelynek zenéje olyan erősen jelen van Magyarországon, mint a délszláv. Vujicsics, Besh o droM, Söndörgő és sok más itthoni zenekar játssza a déli szomszédok zenéjét, és nagyobb népszerűségnek örvend, mint az eredetik.
2025. 01. 12.
CD-nél jobb, hi-res minőségben is elérhető a Glissonic Trió Dalok.hu terjesztésében megjelenő Urobo című albuma. Amerikában díjat nyert a glissotar nevű hangszer, az idei Jazz.hu listáján pedig a hetedik helyen szerepel a megálmodója.
2024. 11. 25.
Tavaly nyáron debütált a hattagú Selah Vie első, "Ilyen az Élet" című nagy lemeze. A funk, roots rock jegyekkel építkező formáció munkásságát az életszeretet és az életrevalóság fűszerezi.
2024. 11. 25.
Juhász Attila Jack legutóbb tavaly nyáron adott ki nagylemezt „Morning Sensations” címen. A zenész idén sem hagyja unatkozni az instrumentális zene rajongóit, elkészítette legújabb albumát, amit „Just A Moment”-re keresztelt.
Iratkozz fel hírlevelünkre és elsőként értesülj a legújabb megjelenésekről, olvass exkluzív zenei híreket és interjúkat, hallgasd meg podcastunkat!

Támogatóink

Partnereink