Múltról, jövőről és technológiáról kérdeztük Nestát és Gensit.
Dalok.hu: Mennyire volt számodra váratlan a Rádió Café leállása?
Nesta: Nem volt meglepetés. Látni lehetett a folyamatokat, amelyek a történet végéhez vezettek. Az lepett meg igazán, hogy ilyen sokáig húzta a rádió, köszönhetően a munkavállalók lojalitásának és kiszolgáltatottságának.
Dalok.hu: Szerinted végül mi okozta a csődöt?
Nesta: Összetett problémahalmaz vetett végett a mesének. A mélyebb okokról ebben a banánköztársaságban nem lehet nyíltan beszélni.
Dalok.hu: Kaptál azóta meghívásokat más rádiókba?
Nesta: Nem.
Dalok.hu: Miért indítottad a Nestont? Nem volt lehetőség számodra a hagyományos rádióknál, vagy kifejezetten ezt akartad?
Nesta: Egy telefonhívás és két szimpatikus karakter elhívatott akarata terelt újra a zene felé. Genser András és Bíró Attila. Igazából a Neston léte nekik köszönhető. A Café után más irányt vett az életem, és nem is gondolkodtam azon, hogy ebben az országban és annak médiapiacán nekem lehet helyem. Nem gondolom, hogy más rádióknál lehetőséget kaphattam volna, mivel nem vagyok senkinek sem rokona vagy ismerőse, , de nem is tudok olyan csatornát említeni, ahol felmerülhet az igény arra, amit képviselek. A kérdés második része, hogy a hagyományos rádiózásnak vége. Pár éven belül itthon is teljesen átalakulnak az zenei fogyasztási szokások, így a kérdés, nem is lesz kérdés.
Dalok.hu: Mi a Neston? Zenei platformnak hirdetitek, ami sok mindent foglalhat magában. Mitől más a Neston mint bármely más online platform. Mi megy most és mivel bővülnétek a jövőben?
Nesta: A Neston egy hangos zenei blog. Annyiban más, hogy nem egy stílus határoz meg bennünket, hanem a színvonal. Rettenetesen szubjektív platform. Nem kell kiszolgálnunk semmilyen izmust, vagy tulajdonosi érdeket. Egyszerűen azokat a muzsikákat játszuk, amelyeket szeretünk. A zenéket Gensivel vadásszuk és válogatjuk, nevetségesen sok időt töltünk el a legkülönlegesebb új és régi zenék felkutatására minden stílusban. Most sem tudnám meghatározni, hogy mi megy jelenleg, az 50-es évek ska témáitól, a még megjelenés előtt álló indie zenekarokig minden. Sok-sok zenével és előadóval fogunk bővülni, mert az egyetemes zenetörténet kimeríthetetlen, csak Magyarországon ezt rettenetesen kevesen tudták, eddig.
Dalok.hu: Gensi, téged a Neston hallgatók valószínű jóval kevesebben ismernek mint Nestat, külföldön viszont igen nagy ismeretségre tettél szert az elektronikus zenében. Hogyan sikerült beutaznod a fél világot?
Gensi: Szerencsém volt :) 2006-ban még a digitális forradalom kezdetén sikerült megjelentetnem jó pár saját zenét neves kiadóknál, így a zeném viszonylag sok helyre, sok emberhez eljutott. Ezután kezdtek meghívni egyre több országba játszani.
Dalok.hu: Felsorolnál pár, számodra különleges várost, ahol felléptél?
Gensi: Shanghai, Dubai, Buenos Aires, Sao Paulo, Honolulu, Miami, Toronto, Moszkva, Aruba, Mexico City.
Dalok.hu: Következő buli?
Gensi: Most szombaton egy nagy álom teljesül és New York-ban a Sullivan Room-ban léphetek fel.
Dalok.hu: A Neston annyira nem játszik sok elektronikus zenét, a zenéket mégis közösen válogatjátok, hogy működik ez?
Gensi: Nemcsak az elektronikus zene mozgat, rengeteg zenét hallgatok a legkülönbözőbb műfajokban. Kettőnk zenei ismerete a Nesta-val egy olyan izgalmas válogatás, ami szerintem már most egyedülálló a világon. A kezdeti cél az volt, hogy tovább vigyük a Cafe zenei hagyományait, de nagyon gyorsan rákellett jönnünk, hogy már most sokkal többről, egy zeneileg még izgalmasabb küldetésről van szó.
Dalok.hu: Terveztek fizetős tartalmakat?
Nesta: Nem. Nem hiszek abban, hogy bárki fizetne a zenéért. Ez van, ez ellen lehet hőbörögni, de változtatni képtelenség. Attila az, aki tudja, hogyan lehet üzleti vállalkozásként működtetni a Nestont anélkül, hogy a hallgatóktól pénzt szedjünk.
Dalok.hu: Hogyan látod a rádiózás, a zenekiadás és terjesztés jövőjét?
Nesta: A rádiózás informatív szerepe csökken, ezért halálra ítéltetett. Egy bizonyos korosztállyal kihal az igény a műsorok hangszóróból, hullámokon terjesztett módon való hallgatása iránt. A napi adatmennyiségünket a neten vesszük magunkhoz, ergo a zene is itt fog terjedni. Nagy kérdés a terjesztés és a kiadás jövője. Őszintén, fogalmam sincs mi lesz, merre megy a világ.
Interjú Nestával, a Rádió Café volt zenei főszerkesztőjével
2011. 12. 01.