A Dalok.hu több éve a WOMEX hivatalos partnere, így minden évben beszámolunk a vásárról. Szerencsére a magyar jelenlét egyre erősebb a világ legnagyobb világzenei vásáron.
Lakatos Mónika a Romengo együttes énekesnőjeként a hagyományos cigányzene egyik legismertebb képviselője hazánkban – és a zenekar külföldi turnéi révén Európában is. A Romengo többször járt a Dalok-Galopp című rádióműsorunkban, az utolsó interjút itt hallgathatod meg http://www.mixcloud.com/Dalok_hu/dalok-galopp-romengo-20140219/ . Mónika nemrég visszajött Santiago de Compostelából, ahol előadást tartott a magyar cigányzene helyzetéről. Erről kérdeztük az énekesnőt:
Dalok.hu: Milyennek láttad a Womexet?
Lakatos Mónika: A Womex nem csak a világ legnagyobb világzenei vására, hanem a legjobb találkozó és ismerkedési helye is egyben. Itt lehetőség van kapcsolatokat építeni és megismerni olyan embereket, akikkel egyébként szinte biztos, hogy nem találkozna az ember máshol. A konferencián kívül a Romengo együttest is képviseltem, és szórtam a promóciós anyagunkat ahol csak lehetett!
Dalok.hu: Miről tartottál előadást, mit mondtál a nemzetközi közönségek?
Lakatos Mónika: Az előadásom témája főleg a magyarországi cigányzene volt, amely jelenleg nincs a legjobb helyzetben, nem csak Magyarországon, hanem egész Európában. Ezt a tapasztalataink alapján állítom, de szó esett arról is, hogy milyen módon lehetne ezen változtatni. Balog Zoltán miniszter úr idézeteiből is felolvastam, továbbá szó esett a cigányok kirekesztettségéről, és személyes tapasztalataimról, amelyek a cigányságom miatt értek az utcán, a boltban vagy éppen a piacon bevásárlás közben, de ami a legfontosabb, hogy a cigányok művészetének megismertetésével és annak segítségével az előítéletek talán legyőzhetőek. A beszédemet hamarosan nyilvánosságra hozzuk. Fontosnak tartom elmondani azt, hogy beszédemmel a figyelmet szerettem volna felhívni arra, hogy mennyire veszélyben van a cigányzene ma Európában.
Azért kaptam meghívást a Womexre előadást tartani, hogy a tapasztalataimról beszéljek. Örömmel vállaltam, mert itt őszintén elmondhattam amit gondolok a zene és a cigányok helyzetéről, az alapján, ahogy én, illetve ahogy a családom éljük meg.
Dalok.hu: Milyen visszajelzéseket kaptál?
Lakatos Mónika: A visszajelzések szerencsére pozitívak voltak és többen érdeklődtek a konferencia után is a témáról, mivel nem volt elég a rendelkezésünkre álló 45 perc ahhoz, hogy mindenről beszéljek, amiről szerettem volna.
Ezért is tesszük hamarosan közzé a beszédemet, amely honlapunkon és Facebook oldalunkon is olvasható lesz magyarul és angolul is.
Dalok.hu: Kikkel találkoztál, mivel gazdagodtál a vásáron?
Lakatos Mónika: Emberekkel! Olyan emberekkel, akiknél nem számított az, hogy cigány vagyok. Teljesen otthon éreztem magam köztük, de egy ilyen nemzetközi találkozón, mint a Womex, nem is lehet másképp. Itt mindenféle nemzetiségű ember megfordul. Több koncertszervezővel és fesztiválszervezővel is megismerkedtem.
Ebben nagy segítségemre voltak az ottani magyarok is, mint pl: Weyer Balázs, Lelkes András Liber András, német partnereink és régi ismerősök is, akikkel öröm volt találkozni és köszönöm nekik a segítséget.
Azon kívül, hogy nagyon fárasztó volt, mivel autóval utaztunk a Womexre, mindenképp jó élmény már csak azért is, mert számomra sok ismeretlen ember szólított meg azzal, hogy ők ismernek engem, illetve a Romengot. Gyönyörű város Santiago de Lacompostela. Jó lett volna, ha marad idő jobban körbejárni a várost. Azon túl, hogy nagyon kedvesek voltak hozzám az emberek és a szervezők is, megtiszteltetésnek érzem azt, hogy ott lehettem.
Örülök, hogy 2015-ben Magyarországon lesz megrendezve a Womex, mert így sok olyan magyarországi zenekar kap majd lehetőséget arra, hogy képviseljék magukat a Womexen.