Dalok.hu: Mikor és milyen céllal indult a Vidor fesztivál?
Tasnádi Csaba: Magyarországon évente sokfajta tematikus fesztivál kerül megrendezésre, így van Monodráma- és Versfesztivál, tavaszi-nyári-őszi ünnepi hetek, idén került sor a XIV. Országos Színházi Találkozóra Pécsett, de a VIDOR megjelenéséig nem volt olyan fórum, ahol az úgynevezett „könnyű műfajban” alkotó színházművészek megmérettethettek volna. 2002-ben ez egy hiánypótló gondolat volt részünkről, és elmondhatom, hogy a szakmában osztatlan lelkesedést váltott ki. A színházművészetben általában mostohagyereknek számít a vígjáték, pedig színvonalasan, igényesen művelni azt nem kis feladat. Talán ezt a gesztust ismerték fel a társulatok és színház igazgatók, amikor mindjárt az első évben – és azóta is, minden alkalommal – örömmel mondtak igent felkérésünkre. A kezdetekkor csak színházi versenyprogramban tudtunk gondolkodni, de már akkor is éreztük, hogy ezzel csak egy részét fedjük le az igényeknek, ezért már a második évtől bővült kínálatunk a világzenei kísérő programmal. Hogy miért épp a világzene? Mert e műfaj képviselőinek ugyanúgy nem volt saját fesztiváljuk; kívül rekedtek a jazz-, techno-, rock-fesztiválok szervezőinek érdeklődési körén. Végső szándékunk volt tulajdonképp egy olyan összművészeti eseménnyé fejleszteni a VIDOR-t, mint a klasszikus értelemben vett görög ünnep, ahol a polisz állampolgára alanyi jogon, ingyen juthatott hozzá a kulturálódás élményéhez. Hívó szavaink: karitatív és népjóléti jelleg.
Dalok.hu: Miért Nyíregyházára esett a választásuk?
Tasnádi Csaba: Mivel akkor már néhány éve a színház igazgató-főrendezője voltam, fel sem merült, hogy ötletünknek más helyszínt kellene keresni. A bázis tehát adott volt, de a fesztivál hatósugarát kiterjesztettük a város, sőt a megye határain túlra. Ebben a régióban rendkívül sok alacsony jövedelmű család és igen sok hátrányos helyzetű, a roma kisebbséghez tartozó lakos él, az egyik legmagasabb az országban a munkanélküliségi ráta, lakosai jelentékeny hányadáról elmondható, hogy – egy országos statisztikát alapul véve – jövedelmükből 1/3-dal kevesebbet költhetnek a kulturálódásra, mint a bárhol másutt élők. Így itt kiemelkedően fontos minden olyan rendezvény, amely a kulturális esélyegyenlőséget növeli, ugyanakkor munkahelyeket teremt, s ráadásul jótékony hatást gyakorol az itt élők önbecsülésére, meggátolva ezzel elvándorlásukat.
Dalok.hu: A fesztivál nevében a Vidámság és Derű áll. Mit kívánnak ezzel üzenni a látogatóknak?
Tasnádi Csaba: Ahogy az műsorfüzetünkben is olvasható, a VIDOR Fesztivál életre hívásakor az egyik legalapvetőbb szempont az volt, hogy a vidámság és derű erre a néhány napra nemre, korra, mentális vagy fizikai állapotra való tekintet nélkül mindenki életébe beköltözzön. Hisz a jókedv és az öröm mindannyiunknak jár... Nem véletlen tehát, hogy a fesztivál helyszínei között egyaránt megtalálhatók a büntetés-végrehajtási intézetek, pszichiátriai szakkórházak, a Down Alapítvány Csodavára, és a megyeszékhelytől messze eső kis települések, ahol a televízió mellett jószerével ezek a tájelőadások képezik az egyetlen művelődési lehetőséget egész évben.
Dalok.hu: Milyen fajta zenei programokra számíthatunk idén?
Tasnádi Csaba: Bevált recepten ne változtass! – tartja a mondás, és ehhez mi is igazodunk. A világzene mint fő profil, idén is marad. Szerencsére költségvetésünk idén újra lehetővé teszi, hogy igazi világsztárokat is vendégül láthassunk. Mások mellett nálunk lép először színre Magyarországon a portugál Toques Do Caramulo, és a kolumbiai-argentin Che Sudaka, de megtisztel jelenlétével a reggae koronázatlan királya, az elefántcsontparti Tiken Jah Fakoly is. Természetesen magyar előadókkal is találkozhatnak az érdeklődők, így például Palya Beával, Malek Andreával, Bíró Eszterrel és zenekarával, sőt az idei Fölszállott a páva népzenei tehetségkutató verseny új felfedezettjével, a Góbéval is.
Dalok.hu: A zene mellett a színház és a mozi is komoly hangsúlyt kap. Mik voltak a szempontok a színházi produkciók és a filmek választásakor?
Tasnádi Csaba: Azt gondolom, hogy a nevettetés nagyon széles skálán tud mozogni. A válogatásnál egyetlen szempont vezérelt minket: a színvonalas szórakoztatás. Mert idén sem szeretnénk engedményeket tenni a minőség rovására.
A 2014-es színházi versenyprogram ismét a legrangosabb hazai teátrumokat vonultatja fel, a szokottnál talán nagyobb figyelmet szentelve a vidéki társulatoknak; az utcaszínházi versenyprogramban pedig a műfaj legjelentősebb hazai képviselői versenyeznek. Produkcióikról elmondható, hogy hűen reprezentálják a műfaj jelenlegi hazai állapotát. Az előző két évben a filmek kiválasztásakor kényszerűen a múlt termései között kellett keresgélnünk: így került sor a Best of VIDOR, illetve a retrospektív Kern-sorozatra. Idén és tavaly viszont végre készültek új magyar játékfilmek, melyekből öröm volt szemezgetni, s melyeket a fogadtatásra kíváncsian tárunk a nyíregyházi közönség elé.
Dalok.hu: Kiknek ajánlja a Vidor Fesztivált?
Tasnádi Csaba: Természetesen mindenkinek, aki egy kis utószezoni kikapcsolódásra, felhőtlen szórakozásra vágyik, és mindezt 90%-ban ingyen.
Dalok.hu: Köszönjük az interjút és sikeres Vidort kívánunk!
Interjú a VIDOR igazgatójával, Dr. Tasnádi Csabával
2014. 08. 15.