Dalok.hu: Hosszú út áll a fiatal moszkvai Deti Picasso és a mostani, búcsú koncertet adó formáció között. Elmondanátok fő állomásait, mérföldköveit?
Gaya Arutyunyan: A pályafutásunk elején nagyon sokat kísérleteztünk a hangzásunkkal, sok mindennek és sok mindenkinek akartunk megfelelni. Az első lemezünkkel, komoly rádió- és televízió rotációk révén nagy népszerűségre tettünk szert. Az első lemezről 5 számhoz is készítettünk klipeket, felléptünk a legnagyobb orosz fesztiválokon, a lemezünk komoly terjesztésben részesült és felléphettünk a Depeche Mode és a Massive Attack előtt is a Luzsnyiki stadionban. Ezt követően egy sokkal nehezebb utat választottunk, szerzői kiadásban adtuk ki második lemezünket, az Ethnic Experiments-et, ami már teljes egészében örmény népdalok feldolgozásaiból állt. Ezzel előttünk bezárultak az orosz mainstream kapui, de megnyílt az európai vonal. Ebben az időszakban jutottunk ki először külföldre, többek között Magyarországra is. 2007-ben pedig a zenekar végleg Budapestre tette a bázisát. Azóta átestünk több tagcserén, Portugáliától Norvégiáig bejártuk szinte egész Európát, kiadtunk összesen 7 albumot és olyan zenészekkel volt szerencsénk együtt dolgozni, mint Alex Hacke (Einstürzende Neubauten), Nikola Sekulovic (ex-Laibach), Bobby McFerrin, Grencsó István, vagy a Másfél zenekar. Jelenlegi felállásunkban az öcsémen, a gitáros Karen Arutyunyanon kívül Porteleki Áron dobol és Anasztázia Razvaljajeva játszik hárfán. Velük tavaly adtuk ki a Motherland című nagylemezt.
Dalok.hu: Orosz pop-rock zenekarként indultatok, később etnikus kísérletek felé fordultatok. A tavaly megjelent nagylemezetek szinte csak örmény népdalok feldolgozásait tartalmazza. A korral jön a gyökerek iránti érdeklődés?
Gaya Arutyunyan: 2001 óta kísérletezünk a népzenei gyökereinkkel, mert gyermekkorunkban rengeteg népdalt hallgattunk az édesanyánktól, akinek amúgy csodás mezzo sopranoja volt. Az Ethnic Experiments (2004) és a Turbo Mayrik (2008) lemezek is örmény népdalokból építkeznek. Ám valóban, a Motherland sokkal közelebb áll a népzenei gyökerekhez, sokkal óvatosabban nyúl hozzá a folklórhoz és kevesebb a rock hatás, de tartalmaz olyan dalokat is, melyek a népzene családi hagyományait őrzik. A lemezen két olyan dal is van, amit édesanyánk írt. Az örmény népdalok mellett pedig szerepel egy magyar dal is, a Madárka. Ez a dal a messzi hazáról szól, így nagyon jól jellemzi a mi kettős, vagy most már hármas identitásunkat. Ehhez a dalhoz kötődik egy mondhatnánk misztikus történet is. Amikor meghallottam ezt a dalt egy jó barátunk előadásában, rögtön tudtam, hogy ezt én is el akarom énekelni. Ezt a népdalt még Kodály Zoltán gyűjtötte a Mátrában, ahova szoros családi szálak kötnek. A település mellett, ahonnan a dal származik, van egy szép kis patak. És találd ki, mi a patak neve? Gálya!
Dalok.hu: Mit jelent számotokra Örményország, Oroszország és Magyarország?
Gaya Arutyunyan: Oroszországban születtünk és nőttünk fel, orosz kultúrkörben nevelkedtünk és rengeteg orosz barátunk van. Imádom az orosz nyelvet és a kultúrát. Örményországhoz a családi gyökerek kötnek, teljesen a magaménak érzem az örmény népzenét és az örmény hagyományokat, mindig otthon érzem magamat, ha meglátogatjuk a rokonaimat. Immár 9 éve Magyarországon élek és magyar állampolgár vagyok. Ezzel a hármas identitással élek és alkotok.
Dalok.hu: Miért döntöttetek a feloszlás mellett?
Gaya Arutyunyan: Nem nevezném feloszlásnak. A zenekart egy kis időre takaréklángra tesszük, a szünet lehet 1 év, 5 év, de akár 10 év is. Fontosnak tartjuk, hogy legyen egy búcsúkoncert, még ha nem is olyan nagy, mint amilyeneket szoktunk adni. Ez egyaránt fontos a zenekar és remélem a közönségünk számára is. Remélem nem hagyjátok ki ezt a koncertet, ami ugyanannyira fontos számunkra, mint az első koncertünk.
Dalok.hu: Mit várhatunk a búcsúkoncerttől?
Gaya Arutyunyan: Mindenképpen egy varázslatos koncerttel készülünk és kifejezetten erre az eseményre elhívtuk Genfből a zenekar régi brácsását, Ellina Hacsaturjánt. Eljátsszuk a Motherland lemez dalait, valamint egy pár számot a Deti Picasso korábbi lemezeiről.
Dalok.hu: Hol láthatjuk Gayát és Karent a jövőben?
Gaya Arutyunyan: A Wattican Punk Ballet nevű rock duónkkal még többször fel fogunk lépni, így akár másnap, az Aurórában is megnézhettek minket. Karennek most egyszerre két zenekara is van. Egyrészt vendégzenészként gyakran fel szokott lépni a Meszecsinka zenekarral, akik véleményem szerint az egyik legizgalmasabb világzenei és folk formáció most Magyarországon. Ezen kívül Project A néven nemrég alapított Moszkvában egy új, szintén örmény népdalokból építkező formációt, ahol tovább kutatja a folklórral való kísérletezés határait. Saját terveimet pedig egyelőre titokban szeretném tartani. Egyik tervemet viszont megosztanám. Régi vágyam, hogy készítsek egy mesékből álló audio könyvet, melyek között biztosan lesznek magyar és örmény mesék is orosz nyelven. Milyen irónia, három identitás találkozása egy pontban.
A koncert Facebook eseménye:
https://www.facebook.com/events/1200438536669703/
A zenekar eddig megjelent lemezeit itt letöltheted: https://www.dalok.hu/detipicasso