David Yengibarjan interjú

2007. 04. 13.
www.danubemusicfestival.com címen találhatnak több információt erről a rendhagyó eseményről, ahol bebizonyosodott, hogy Kelet-Európa továbbra is tartogat zenei meglepetéseket a világnak. David még távolabbról jött.
 
 Dalok.hu: Hogyan kezdtél el harmonikázni? Népszerű hangszer Örményországban a tangóharmonika?
D.Y.: Örményországban gyakori hangszer a tangóharmonika, akkordeon, ahogy te is tudod, az eredeti neve. Sokat használják a folklórban, de a klasszikus zenében is. A családomban az anyukám harmonikázott, tőle kezdtem tanulni. Később zeneiskolában folytattam, aztán magamtól tanultam.
 Dalok.hu: Otthon már volt zenekarod, vagy csak Magyarországon kezdtél el előadóként is szerepelni?
D.Y.: Erevanban éltem, ott már játszottam zenekarban.
Dalok.hu: Képzeljük el, hogy otthon maradsz. Hova fejlődtél volna zeneileg? Lehet onnan is nemzetközi karriert csinálni?
D.Y. Persze, hogy lehet, csak nehezebb a kijutás - papírok, vízumok miatt. Amúgy vannak ott nagyon jó zenészek, akikkel öröm játszani. Az igaz, hogyha más helyen vagy, akkor kicsit más műfajban kezded csiszolni a tudásodat.
Dalok.hu: Milyen az élő zene Örményországban mostanában? Népi és akadémikus vagy nehezebben besorolható, amilyet te is játszol?
D.Y.: Egyre inkább érezni a nyugati és a világzenék hatását. Leginkább a jazzt szeretik, de szerencsére nem tudnak kimenekülni a népzenéből. A saját motívumok megmaradnak az új zenében is, legyen az klasszikus vagy jazz.
Dalok.hu: Miért jöttél el Örményországból?
D.Y. Tovább akartam lépni, ki akartam próbálni a sorsomat. Jó volt ott is, de akartam új kapcsolatokat teremteni, új zenészekkel találkozni, akikkel esetleg közelebb kerülök ahhoz a műfajhoz, amit még én sem tudtam, hogy mi az.
Dalok.hu: És megtaláltad?
D.Y.: Megtaláltam, és még mindig keresem.
Dalok.hu: 95-ben jöttél Magyarországra, milyen volt az elején?
D.Y. Bátyám, aki szobrász, akkor már öt éve itt volt, ő sokat segített. Az elején nehéz volt, barátok és kapcsolatok nélkül.
Dalok.hu: Utóbbi pár évben lehet hallani rólad. Mit csináltál addig? Hogy találtál rá a mostani zenésztársaidra, kiadódra?
D.Y. Csak zenéltem, mást nem csináltam. Fokozatosan jöttek az ismeretségek, az egyik próba hozza a másikat, az egyik fellépés a másikat. A hír gyorsan terjed, ha bekerülsz abba a körbe, ahol vannak a zenészek, akik forognak az egyik koncertteremből vagy kávézóból a másikba. Onnantól nem nehéz megtalálni azokat, akikkel jó zenélni és nem utolsósorban jó emberi kapcsolatot lehet teremteni.
Dalok.hu: Kik azok, akikkel jó zenélni?
D.Y. Sok mindenki. Most Egri János bőgőssel és Botos József gitárossal játszom. De ebben a hónapban lesz fellépésem a Jalalu Kalvert amerikai trombitással vagy Saiddal, a marokkói ütőssel. Különbözőek a zenészek, rajtad múlik, mennyire vagy nyitott és mit tudsz kihozni egy ilyen együttműködésből.
Dalok.hu: Milyen albumaid jelentek meg eddig?
D.Y. Eddig két lemezt vettem fel. Az egyik a Tango Passion, amit a trióval vettem fel (www.dalok.hu/trioyengibarjan ), a másik a Pandoukht, amelyen Frank London is muzsikál.
Dalok.hu: Kikkel zenélnél még?
D.Y.: Nagyon szeretnék zenélni Peter Ralchev bolgár harmonikással. Itt ismerkedtem meg vele, a hajón. Lehet, hogy este előadunk közösen valamit. Ezen kívül Richard Galliano, Michel Portal, Matt Dario, Enver Izmailov, aki szintén itt van ma este. És van az örmény Vagnar Apetjan, aki nagyon jó zongorista, apja híres hegedűs volt. Arach Aradincha lantossal is zenélnék szívesen.
Dalok.hu: Milyen zenei stílusok hatottak rád eddig, hol tartasz most és merre tovább?
D.Y. Eddig az improvizatív tango világ és Astor Piazzola inspirált. Most átmeneti időszak van. Az improvizatív világzene érdekel, nem akarom mondani, hogy jazz, mert az nem jazz. Az örmény népzene mellett egyre inkább érdekel a bolgár, a szerb, a macedón zene. Ritmikailag nagyon gazdag, tekervényes, ez tetszik. Nem tudom jobban meghatározni, mindenki a saját lelki világát játssza ki. Én is egyre inkább keresem a saját világom és azt próbálom kifejezni a zenén keresztül.
MEGOSZTÁS

További hírek

2024. 07. 20.
Az Ephemere formáció alapítói egy női alkotópáros: Caussanel Izabella és Orbay Lilla. Kompozícióik a huszadik század első felének jazz és sanzonvilágára, a bárok bensőséges atmoszférájának beidézésére, latinos hangulatra épülnek.
2024. 11. 24.
A 2004-ben alapított Romengo négy kontinens, több mint 30 országában koncertezett, a magyarországi oláh-cigány zenei kultúrát képviselve a legrangosabb világzenei fesztiválokon és koncerttermekben. December 6-án az A38-on ünnepli születésnapját.
2024. 11. 11.
A „Legyen szép és boldog a karácsony” egy nagyszabású, ünnepváró dupla album, amit az alkotók a szimfonikus zenekari hangzás, a könnyűzene, és nem utolsó sorban a karácsonyi dalok
2024. 11. 11.
Idén is lesz Nedves November Fesztivál az Analog Music Hallban november 21-én, csütörtökön este a Mohai Tamás Band, a Ragazzi Razzi és a Syl Mohai Trió közreműködésével. Mindhárom zenekarnak a közelmúltban jelent meg új albuma. 
2024. 11. 10.
Egy gitár, két-három gitár - ok, de ennyi? Annak ellenére, hogy a gitár az egyik népszerű hangszer, ilyenfajta felállással ritkán találkozunk. A díjakat nyert, külföldöt bejárt együttes lemeze a Dalok.hu terjesztésében jelenik meg.
Iratkozz fel hírlevelünkre és elsőként értesülj a legújabb megjelenésekről, olvass exkluzív zenei híreket és interjúkat, hallgasd meg podcastunkat!

Támogatóink

Partnereink