Belehelyezkedni a régi verséneklők helyzetébe - Balassi Bálint énekei

2024. 06. 08.

Az a lehetőség, hogy Balassi Bálint verseit ne csak olvassák, hanem énekeljék is, sosem tűnt el a magyar zeneéletből. Az Istenes énekek számtalanszor megjelent a XVII–XVIII. században. A gyűjtemény számos magyar költőre hatott névtelen iskolamesterektől Dugonics Andrásig, Kölcsey Ferencig és Arany Jánosig.

A világi énekek életre keltése nagyobb kihívást jelent.  Az életmű zömét (mai tudásunk szerint egyedüliként) megőrző, XVII. századi Balassa-kódex nótajelzései gyakran homályosak. A kiadó szerint fontosabb, hogy mi magunk tanuljuk meg a dallamtársító praxist, s bele tudjunk helyezkedni a régi verséneklők helyzetébe: ha nem tudták az eredeti dallamot, saját megoldásokat kellett keresniük a korabeli kínálatból.

A dallamokat több szempont szerint válogatta Csörsz Rumen István. Egyrészt az összes, hitelesnek minősíthető dallamot  vagy azok egykorú változatait bemutatta, másrészt a  tágabb körbe tartozó korhű, alternatív dallamokat is.  Harmadrészt jó néhány szubjektív megoldást,  elsősorban a közép-európai népzenegyűjtésekből.

Ezek a dallamcsaládok az írásban alig dokumentált  hajdani regionális zenei köznyelvből táplálkoznak,  összekötve a magyar, szlovák, lengyel, esetenként a  horvát és román dallamkincset.  

Az énekek  csaknem kétharmadát reneszánsz lant kísér,  korabeli harmóniákkal. A többieknél a XVI. század  népszerű, társasági hangszerei (reneszánsz gitár,  ciszter) mellett megszólalnak a közép-európai  énekmondók ma már népi használatba került  hangszerei is (koboz, fidula, tekerőlant, tambura,  šargija). Összesen 14 hangszer szólal meg.

„Hiszem, hogy ez a továbbörökítés  ugyanúgy meghosszabbítja a már eltávozott művészek  játékának hatását, mint a hangfelvételek. Balassi  életműve ehhez a közös álomhoz mindig otthont kínál  „méznél édes szép szavaival”. Sőt úgy érzem, a  hozzájuk kapcsolható dallamokkal is, amelyeket  régizenészként hétről hétre újragondolunk, újraélünk."

Csörsz Rumen István 

A 6 részes albumot ITT tudod letölteni.

MEGOSZTÁS

További hírek

2024. 11. 10.
Pest fölött az ég címmel, bravúros zenész gárdával, a Dalok.hu terjesztésében jelent meg Ági új albuma, amely bemutatójához a Katona József Színház adott helyet.
2025. 04. 05.
A főváros legnagyobb világzenei fesztiválja a feltörekvő zenészeknek is kínál lehetőségeket. Emellett az izgalmas zenék színes palettáját hozza, közülük sokan először érkeznek Magyarországra.
2025. 04. 05.
Saját készítésű hangszereken játszottak progresszív rockot, már 1983-ban használtak "mikrokompjutert", most jelent meg két albumuk a Dalok.hu terjesztésében. Áprilisban láthatjuk őket talán utoljára élőben.
2025. 03. 25.
A Kretens zenei alapjait és egyedi stílusát a ’80-as években letett alapok és slágerek határozták meg, melyekben jelentős szerepe volt az alapító és 35 évig itt gitározó Hrutka Róbertnek és az akkor még szárnyait bontogató Szappanos Györgynek.
2025. 03. 25.
„A teljességre törekedtem, egy le-, majd felívelő folyamatot próbáltam bemutatni és elmesélni egy történetet” – mondta el az új anyagról Sánta Dániel, azaz Gently Da Spittah’.
Iratkozz fel hírlevelünkre és elsőként értesülj a legújabb megjelenésekről, olvass exkluzív zenei híreket és interjúkat, hallgasd meg podcastunkat!

Támogatóink

Partnereink