Színház, hangsport, hiperaktív gyerekek gyógyítása és sok más érdekesség.
Dalok.hu: Hogyan készülnek a hangszereitek? Például a biciklis szerkezet?
Rimóczi István: Gyerekkor, piros zománcos lábas fakanállal aprítva, vagy bringa hátsó villára ruhacsipesszel kártyalap az gondolom megvan. Alap.
Szőke Szabolcs (Hólyagcirkusz) előadásaiban láttam először nem hagyományos hangszereket. Nagyon nagy hatást tettek rám ezek a tárgyak, és ha nem is pont akkor, de onnantól elkezdett motoszkálni néhány kezdemény. Abban biztos voltam, hogy nem akarom Szabit másolni ezért megpróbáltam továbbgondolni a nála látottakat. Később találkoztam Terebessy Tóbiással (Medence Csoport) aki már beszélte ezt a nyelvet (felső fokon), együtt kezdtünk agyalni. A bringadob az egyik első közös tárgy, Pápai Pisti (Tilos Rádió) hegesztette össze.
Korábban John Cage és Frank Zappa is bohóckodott biciklik megszólaltatásával, aztán tudjuk mi lett belőle...
A húros hangszer is körülbelül egyidős az emberrel, mi csak újra alkalmaztuk.
Dalok.hu: Az ütőzés talán a legősibb zenefajta. A ti dobolásotok viszont nagyon is városi és intellektuális. Hogyan jutottatok ilyen kifejezési formához, miért ezt választottátok?
Rimóczi István: Kiskorom óta egy városi intellektuális dobszakkört szerettem volna vezetni.
A dobolás mindenkinél alap volt, megkerülhetetlen sejtszintű extázis politikum. Az elektronikus zene nagyot ütött a nyolcvanas évek végén rajtunk is. Amikor elindult az építkezés megdumáltuk, hogy rendben, elektronikus zene, de nincs kütyüzés meg pickup, max mikrofonok....ja és rendes hangszer sincs. Nehezített pálya, azóta nyögjük :)
A Trafós cuccon szembesültünk először azzal, hogy meg tudunk szólalni bitangul is, ha megvannak a feltételek.
Márton Peti (Prell) az állandó hangsport emberünk, ez biztonságot és fejlődőképességet jelent.
A műfajok keverednek: népdal és vers feldolgozások, arab, török ritmusok, semmi letisztultság. Próbálunk minél kevesebbet gondolkodni, de egyelőre ez ritkán sikerül.
Dalok.hu: Nem egyszerű koncerteket adtok, mindig van valami plusz. Mesélj ezekről!
Rimóczi István: A sima koncerteken is próbálunk olyan színházi, vagy improvizatív zenei huncutságokkal élni amik, kizökkentik és éberen tartják a koncert látogatókat. Ha jó lendületben vagyunk, akkor ezeket a tendenciákon túlmutató dolgokat sikerül indirekt módon használni. Ilyenkor a közönség nem is tudja pontosan, hogy mitől kap igazibb, őszintébb tartalmat... az indirekció lényeges itt - a sorok közöttiség. Aztán ez vagy van, vagy nincs. Nem tud midig lenni, nem is kell. Ha van öröm, de nem erőszak, akkor inkább ne legyen.
A Karmesterjáték egy egész más figyelem, mindenki részéről. Megmutatjuk a hangszereket, aztán a nézők kipróbálhatják, utána pedig jönnek és vezényelik a zenekart, ahogy tudják. Színtiszta improvizáció, nehéz róla mesélni, ki kell próbálni. Élőben keverhetsz zenét, olyat, amilyet csak akarsz, amilyet tudsz, amilyet el tudunk játszani.
Aztán van a Hanyatt című koncert, mikor egy 10 méteres körben van felrakva több mint 20 hangszer és a közönség a kör közepén fekve hallgatja a 40 perces vezetett imprót ami hol körbe-körbe változó irányokkal, hangszínekkel, témákkal és hangerőkkel jön, hol pedig több helyről változó intenzitással. Utána percekig csöndben várunk, míg visszajönnek, van, aki el is alszik. Vetítés nincs, csak saját projekció magadnak. Szokták szeretni.
Színházhoz is csináltunk zenéket. Először Kántor Kata: Kazár szótár c. előadásához készítettünk hangszereket és zenét, aztán egy japán vonatkozású előadáshoz szintén készült néhány hangszer, az ehhez az előadáshoz készült zenéből szeretnénk egy rövid hangfelvételt is kiadni. Szintén Kántor Katával készült Origó című közös produkciónk ami Fringe díjazott is lett és Brightonba is elröpített pár kiló magyar hulladékot, hogy ott is hallathassák a hangjukat. Az előadásról láthattok videót a belamuhely.com oldalon.
Dalok.hu: Hol szoktatok fellépni? Legemlékezetesebb fellépéseitek?
Rimóczi István: A Szigeten workshopozunk négy éve, Ozorára is hívnak mostanában, de falu napokon, gyereknapon, zajzenei, színházi, lepény sütő fesztiválokon is játszunk gyakran. Hívnak, megyünk.
Az elmúlt 3 évben több mint 10 európai országban jártunk, Finnországban Pori városában a helyi zenei konzervatórium diákjainak és tanárainak tartottunk, hangszerépítő és kreatív zenei workshopot.
Elég széleskörű a tevékenység.
Ózdi hiperaktív roma srácoknak csináltunk egyszer foglalkozást még a Tűzraktérben, ott volt olyan energia dömping, hogy a mai napig felidézzük az egyik kis Istent, Gyurit, ha fogytán a kedvünk, vagy a lelkesedés.
Dalok.hu: Tervek?
Rimóczi István: Támogatásokra van szükségünk, hogy folytatni tudjuk a munkát, ezért most nagy lendülettel pályázunk.
Őszre tervezünk a Jurányi Közösségi Produkciós Inkubátorházban egy évadnyitó zenei fesztivált.
Van egy közös beadványunk az Aulea Foundationnal - Kulturális Intézmények részvétele a tanórán kívüli nevelési feladatok ellátásában altémára. Horváth Csaba a Forte Társulat vezetője hívott minket közös munkára és az Artus Stúdióval is van egy közös uniós pályázatunk, ami alig várja a pozitív elbírálást.
Márc 17. 19 h élő koncert a Tilosban Káosznál
Márc. 22.csácsúcsícsó lemezbemutató koncert a Jurányi KPI ban.
Ápr. 4. Hanyatt. 6-7 Karmesterjáték ugyanitt.
Ápr. 21. Új Gödör - Föld Napja
Ápr. 23. Trafó : Milarepa Sound System - a Bélaműhely és a Don't Eat Group kompakt megvilágosodási csomagja.
Az aktuális tervekről és játszásokról a web és Facebook oldalunkon tájékozódhattok.