Airtist interjú

2012. 02. 15.

Tavaly a Womexen Koppenhágában beszélgettem két yakutiai énekesnővel, akik Szibéria leghidegebb részéről sámáni doromb zenét hozták a kiállításra. Amikor hallották, hogy Magyarországról jövök, azt mondták – igen, Szilágyi Áron, ismerjük, járt nálunk!

A magyar doromb nagykövetét sok helyen ismerik, a nálunk kevésbé ismert Airtist nevű zenekarával az USA-tól Izraelig rengeteg helyen fellép. Azzal kapcsolatban beszélgettünk vele, hogy a Dalok.hu-ra felkerült az Airtist bemutatkozó albuma.

Dalok.hu: Mit takar és mit akar az Airtist?
Szilágyi Áron: Az Airtist a legősibb, legegyszerűbb hangszerekkel olyan energikus tánczenét játszik, ami kortól, kulturális hovatartozástól függetlenül dekódolható. A zenekar 2006-ban alakult a tagok véletlen találkozását követően. Egy izraeli fesztiválon, mint szóló dorombjátékos léptem fel, ahol találkoztam Markus Meurer, ismert német didgeridoo játékossal, akit a koncertem végén felhívtam a színpadra egy kis jamre, majd csatlakozott hozzánk Inon, egy helyi beatboxer arc. A péntek délutáni heverésző közönség pillanatok alatt egy többezres, táncoló tömeggé változott, ahol a kisgyerekektől, az idősekig mindenki átadta magát a zenének. Varázslatos pillanat volt. Már a színpadról lefelé jövet elhatároztuk Markussal, hogy ezt folytatni kell. Szerencsére Európa egyik legjobb beatboxere, Döme csak 2 utcányira lakott tőlem Kecskeméten, és örömmel csatlakozott hozzánk.
Tapasztalataink szerint a zenénk képes a hallgató jelentős részét átkapcsolni „ösztönlény” funkcióba, ahol átadja magát a felszabadító tánc örömének, kinyílik a lelke a zene előtt. Gondolom, hogy a doromb és a didgeridoo hangja annyira ősi, hogy valahol, nagyon mélyen, legbelül mindenki ismeri ezeket, mindenkiben ott zsong. A ritmus pedig segít ezt felszabadítani.

Dalok.hu: Olyan zenei stílust játszotok, ami eredetileg gépen fogant. Miért van szükség annak „akusztizálására”?
Szilágyi Áron: A zenénket pontosan ugyanígy, hangról-hangra el lehetett volna játszani 5000 évvel ezelőtt is. Ezek a hangszerek a civilizációval egyidősek és mindig is használta ezeket az ember transzcendens célokra. Csak pár évtizeddel ezelőtt kezdtük a gépeket arra rábírni, hogy ősi, törzsi ritmusokat játsszon. Zenénket néha metál, máskor dubstep, de van, hogy egy pakisztáni sufi énekes inspirálja. A hangszerelés egyedisége miatt nem kell igazodnunk zenei stílusokhoz.

Dalok.hu: Hol szoktatok fellépni, mik a terveitek?
Szilágyi Áron: Szerencsére a zenekar sok szép, érdekes helyen megfordul, a legváltozatosabb rendezvényeken a kis kluboktól kezdve, az Oxford University koncerttermén át nagy fesztiválokig. Most készítjük az új lemezünket, ami május elején jön ki és ehhez kapcsolódóan izgalmas évünk lesz, több fesztiválmeghívással: megyünk Olaszországba, Lisszabonba, Angliába, Moszkvába, Szentpétervárra, Lettországba, Lipcsébe, Ibizára, Izraelbe, Párizsba és Ausztriába. Októberben egy nyolcállomásos amerikai turnénk lesz. Még csak február van, de már most látszik, hogy sokat unatkozni nem fogunk.
Nagyon örülnénk, ha itthon többet tudnánk játszani és sikerülne bejutni a nagyobb hazai fesztiválokra is.

Dalok.hu: Hol találkoztál a dorombbal, miért lett ez a fő hangszered?
Szilágyi Áron: Édesapám, Szilágyi Zoltán, a világ egyik legelismertebb dorombkészítője, így ebbe beleszülettem. Kb. 15 éve játszom színpadon dorombon, soha mással nem is foglalkoztam. Szerencsére lehetőségem volt a legjobbaktól tanulni: jakút dorombmesterektől és svájci avantgárd experimentális virtuózoktól is. A doromb ránézésre egy végtelenül primitív berendezés, amivel nagyon komplex hangzást lehet előállítani. Nagyon kicsi, mégis nagy hatással van a hallgatóra. Szeretem a hangszer végletességét, nagyon emberi, hiszen önmagában meg sem szólal, a játékos szerves részét képzi a hangszernek. Ebben találtam meg az önkifejezés végső eszközét.

Dalok.hu: Mi újság a másik zenekaroddal, a Navranggal?
Szilágyi Áron: A zenekarnak 2 évvel ezelőtt kijött a Man Bazaar című lemeze, amit itt a Dalok.hu-n is meg lehet hallgatni. Ez egy lendületes, dél-szláv zenei hatásoktól sem mentes album. Mivel a Navrang zeneszerzője, Szilágyi Barnabás New Yorkba költözött és Oszi, az MC és dorombos is Dublinban él, így újra kellett gondolni a számok hangszerelését, élő megszólaltatását. Szerencsére kiváló zenészek, barátok csatlakoztak hozzánk, így a hét fős kollektívának tavasztól lesznek fontosabb koncertjei: hazai fesztiválok és egy-két külföldi fellépés.

 

MEGOSZTÁS

További hírek

2024. 07. 20.
Az Ephemere formáció alapítói egy női alkotópáros: Caussanel Izabella és Orbay Lilla. Kompozícióik a huszadik század első felének jazz és sanzonvilágára, a bárok bensőséges atmoszférájának beidézésére, latinos hangulatra épülnek.
2025. 01. 12.
CD-nél jobb, hi-res minőségben is elérhető a Glissonic Trió Dalok.hu terjesztésében megjelenő Urobo című albuma. Amerikában díjat nyert a glissotar nevű hangszer, az idei Jazz.hu listáján pedig a hetedik helyen szerepel a megálmodója.
2024. 11. 25.
Tavaly nyáron debütált a hattagú Selah Vie első, "Ilyen az Élet" című nagy lemeze. A funk, roots rock jegyekkel építkező formáció munkásságát az életszeretet és az életrevalóság fűszerezi.
2024. 11. 25.
Juhász Attila Jack legutóbb tavaly nyáron adott ki nagylemezt „Morning Sensations” címen. A zenész idén sem hagyja unatkozni az instrumentális zene rajongóit, elkészítette legújabb albumát, amit „Just A Moment”-re keresztelt.
2024. 11. 24.
Lovasi Eszter 2023-ban kezdte közzétenni dalait Jules War néven. Dream popnak nevezhető a stílusa, angolul énekel. Most megjelent az első nagylemeze.
Iratkozz fel hírlevelünkre és elsőként értesülj a legújabb megjelenésekről, olvass exkluzív zenei híreket és interjúkat, hallgasd meg podcastunkat!

Támogatóink

Partnereink