A verseny: kiugrási lehetőség!

2007. 09. 21.

Nemrég zajlott le a 42. Budapesti Nemzetközi Zenei Verseny, amelyen idén a fiatal hegedűsök mérhették össze tudásukat. Az első helyet megosztva szerezte meg Banda Ádám és Lev Solodovnikov. Fülei Balázs, a Zeneakadémia ötödéves hallgatója pedig a napokban harmadik helyen végzett az Ettore Pozzoli Nemzetközi Zongoraversenyen Olaszországban. A világ jó néhány országában rendezett hasonló versenyek résztvevői a pénzdíjak mellett ismertségre, tapasztalatokra tehetnek szert.

1933-ban Fischer Annie zongoraművész nyerte meg az első Budapesti Nemzetközi Zenei Versenyt, amelyet 1956 óta rendeznek meg minden évben. Ezen tűnt fel Tokody Ilona énekművész (1975-ben) vagy Bogányi Gergely zongoraművész (1996-ban) is. Évente más-más hangszer fiatal mesterei mérkőznek meg: hirdettek már versenyt fuvolistáknak, harsonásoknak, csellistáknak, minden ötödik évben pedig az ifjú hegedűművészeké a terep.
Perényi Eszter, a Zeneakadémia tanszékvezetője, az idei zsűri elnöke szerint ezekből a versenyekből az profitálhat a legtöbbet, aki lelkiismeretesen, akár egy egész nyarat sem sajnálva készül fel a kötelező és kötelezően választható darabokból. Így ugyanis felfigyelhet rá a nemzetközi zsűri, ha pedig még díjazzák is, a nem kis összegű (a mostani budapesti versenyen például 8000 eurós) pénzjutalom mellé koncertezési lehetőségeket is kap.
Ebben látja a versenyek lényegét Várdai István gordonkaművész is, aki, miután nemrég harmadik helyezést ért el a moszkvai XIII. Nemzetközi Csajkovszkij Zenei Versenyen, lapunknak azt mondta: ma egy fiatal magyar zenésznek a nemzetközi versenyek jelentik az egyetlen kiugrási lehetőséget, hiszen azok zsűrijében neves zenei szakemberek, menedzserek ülnek. Ehhez érdemes a nevesebb nemzetközi versenyeken indulni, mint a már említett moszkvai vagy a brüsszeli, a hannoveri, az indianapolisi.
Ugyanakkor lehet, hogy kezdik súlyukat veszteni ezek a viadalok - a mostani pestire például a szokásosnál jóval kevesebben, csak 19-en jöttek el, és a zsűri elnöke szerint világszerte érezhető visszaesés, már ami a létszámot illeti.
A témáról név nélkül nyilatkozó szakmabeliek úgy vélik, ennek egyik oka az lehet, hogy tulajdonképpen bárki rendezhet nemzetközi zenei versenyt, aki talál a fődíjat felajánló szponzort. (Magyarországon is több nemzetközi zenei verseny létezik, például egyetemek, alapítványok rendezésében, de ezekről még csak listát sem vezet senki.) A fiatal zenészek közül pedig sokan inkább a könnyű zenei programot követelő és magas díjat kínáló versenyeket választják, mint a szakmai nívót. Másrészt a nagy nemzetközi megmérettetéseken általában az első helyeket az adott ország művészei nyerik el - ez pedig sokak kedvét elveszi a nevezéstől.

Népszabadság • S. M.   • 2007. szeptember 21.
MEGOSZTÁS

További hírek

2024. 11. 10.
Pest fölött az ég címmel, bravúros zenész gárdával, a Dalok.hu terjesztésében jelent meg Ági új albuma, amely bemutatójához a Katona József Színház adott helyet.
2025. 04. 05.
A főváros legnagyobb világzenei fesztiválja a feltörekvő zenészeknek is kínál lehetőségeket. Emellett az izgalmas zenék színes palettáját hozza, közülük sokan először érkeznek Magyarországra.
2025. 04. 05.
Saját készítésű hangszereken játszottak progresszív rockot, már 1983-ban használtak "mikrokompjutert", most jelent meg két albumuk a Dalok.hu terjesztésében. Áprilisban láthatjuk őket talán utoljára élőben.
2025. 03. 25.
A Kretens zenei alapjait és egyedi stílusát a ’80-as években letett alapok és slágerek határozták meg, melyekben jelentős szerepe volt az alapító és 35 évig itt gitározó Hrutka Róbertnek és az akkor még szárnyait bontogató Szappanos Györgynek.
2025. 03. 25.
„A teljességre törekedtem, egy le-, majd felívelő folyamatot próbáltam bemutatni és elmesélni egy történetet” – mondta el az új anyagról Sánta Dániel, azaz Gently Da Spittah’.
Iratkozz fel hírlevelünkre és elsőként értesülj a legújabb megjelenésekről, olvass exkluzív zenei híreket és interjúkat, hallgasd meg podcastunkat!

Támogatóink

Partnereink