A játékipar zenei jogdíjakat termel

2008. 07. 15.

Nem várt irányból dobtak mentőövet az évek óta zsugorodó piacú zenekiadóknak: úgy tűnik, egy számítógépes játék jelentheti a(z egyik) kiutat a válságból. A Guitar Heróról van szó, amely kisebb csodákra képes: nemcsak a zenei jogdíjbevételeket többszörözi meg, de még a CD-eladásokat is fellendíti.

Az Aerosmith veterán együttesnek számít a rockszakmában, hiszen a hetvenes évek óta tartósan jelen van a színpadon és a boltokban. Generációk nőttek fel a zenéjén, de az újabb kori piaci krízis őket sem kerülte el: a rajongótáboruk java együtt öregszik velük, és a fiatalabb korosztályból verbuválódott híveik legfeljebb az inteneten (ingyen) hallgatják őket. Így volt ez egészen a közelmúltig. Mostanában viszont újra tinédzserek milliói próbálgatják lefogni a jellegzetes Aerosmith-akkordokat - igaz, nem gitáron, mint húsz-harminc évvel ezelőtt, hanem a számítógép vagy a játékkonzol billentyűzetén, illetve a gitár alakú játékvezérlőn.

Történt ugyanis, hogy a Guitar Hero számítógépes játékba bekerült az Aerosmith, új fejezetet nyitva a zenekar - és talán a zeneipar - történetében. Ebben a játékban a szereplőknek egy létező együttes életébe kell virtuálisan bekapcsolódniuk, belebújva a gitáros (újabban esetleg a dobos) bőrébe. A "műsorba" természetesen a zenélés is beletartozik, a hangszeres játékot azonban nem kell megtanulni: az akkordok lefogása és a pengetés meglehetősen leegyszerűsített módon, gombok nyomogatásával, a monitor visszajelzései segítségével történik. A zenélés élménye viszont valóságos, és a Guitar Hero (meg a hasonló RockBand) hihetetlenül népszerű.

Olyannyira, hogy egyre komolyabb hányadát adja a játékhoz csatlakozó zenekiadók és zenekarok bevételeinek. Ebben a világban szinte csak jogtiszta (jogdíjas) zenevásárlás létezik. A pénzt alapvetően a játék gyártója fizeti a zenekiadónak (telik rá a tízezer forint fölötti árból). A hamisítás - ha nem is lehetetlen - meglehetősen szűk körű: léteznek ugyan az internetről ingyen letölthető "zenecsomagok" is, ám ezek minősége össze sem hasonlítható az eredetivel. Ahhoz, hogy valaki egy zeneszámot "átírjon" a Guitar Heróra, a speciális fájlformátum, illetve az eredeti zene és a játékos által bejátszott hangok összhangját vezérlő parancssorok bonyolultsága miatt mindenképpen programozói tudás kell. A zenéket tehát döntően a játékkal együtt veszik, illetve jogtiszta forrásból (például az Xbox Live-ról) töltik le a játékosok, ami üdítően hat a kiadók forgalmára. Az Aerosmith után várhatóan a Metallica, a Beatles, a Rolling Stones, a Doors is megjelenik a Guitar Heróban. A lépéstől nem csak a közvetlen jogdíjbevételek megugrását remélik, a tapasztalatok szerint ugyanis a játék a CD-vásárláshoz és a koncertlátogatáshoz is kedvet teremt a fiatalok körében. Azaz nemcsak a jogdíjfizető zenevásárlók köre, hanem a rock őskövületeinek rajongótábora is bővül.


Népszabadság > Hargitai Miklós  > 2008. július 15.
MEGOSZTÁS

További hírek

2025. 02. 09.
Cserepes Károly remix-sorozatának hetedik lemeze, a "The Beginning of the Beginning" felkerült a Transglobal World Music Chart nemzetközi toplista rangos 14. helyére.
2025. 04. 21.
Tavaly, 93 éves korában elhunyt nagymamája emlékére írta most publikált "Mama" című dalát Temesi Berci. Az instrumentális dal fontos üzenetet hordoz: gondoskodjunk idős szeretteinkről!
2025. 04. 20.
"Különleges tehetség kell ahhoz, hogy valaki így tovább tudja vinni a zene ősi, szakrális lélekgyógyító minőségét." Szabó János lemezkritikája.
2025. 04. 10.
A 25 fős szakmai zsűri 18 műfaji kategóriában ítélte oda a díjakat. A MAHASZ emellett nyilvánosságra hozta azt is, hogy ki nyerte az év slágere közönségszavazást.
2025. 04. 07.
2011-ben Budapesten alakult magyar blues együttes, zenéjében a tradicionális blues, a hatvanas évek beat, country, jug. Alapító tagjai: Honfi Imre Olivér, Horváth János és Szabó Tamás.
Iratkozz fel hírlevelünkre és elsőként értesülj a legújabb megjelenésekről, olvass exkluzív zenei híreket és interjúkat, hallgasd meg podcastunkat!

Támogatóink

Partnereink