50 éves az Illések és pofonok, Szörényi Levente mesél róla

2019. 09. 17.

Kereken 50 éves minden idők legnépszerűbb magyar beat albuma, az Illések és pofonok. Olyan örökzöldek sorakoznak rajta, mint az Újra itt van, a Sárika vagy az Oh, kisleány. A rajongók ezúttal egy zenetörténeti pillanatnak lehetnek részesei, ugyanis az Illés zenekar legendás muzsikusával, Szörényi Leventével végighallgathatják a teljes lemezt, és a Kossuth-díjas zeneszerző mesél is az albumról, az akkori korszakról, hangulatról.

Az Illések és pofonok 1969-ben jelent meg, ez volt az Illés harmadik, a zenekritikusok szerint az együttes legjobb albuma. - Akkortájt éjjel-nappal játszottunk, nem is nagyon emlékszem a dalok születésére – idézte fel a régmúltat Szörényi Levente. - Több dal is öltözőben született. Nem érdekelt minket a trend, teljes műfaji kötetlenség és lazaság jellemezte az albumot, és az akkori benyomásokat, hangulatokat összegzi. Persze mi is szerettük a Beatlest, és hatással is volt a zenénkre. A Szabad Európa Rádió és a Rádió Luxemburg amerikai és angolszász számokat játszott, és aki tudta, hallgatta őket. Anno a Visegrádi utcában laktunk, lementem a Duna partjára sétálni, és ahogy közeledtem a Parlament felé, egyre hangosabban lehetett hallani a Rádió Luxemburg adását. A Duna parti lépcsőkön a srácok 4-5-6 fős csoportokban hallgatták a kis zsebrádiót, és a sétám alatt vagy húsz társaság mellett elmentem. Összességében nemcsak azért vált legendássá az Illések és pofonok, mert többféle stílusjegyet hordoz, hanem mert a színes zene és az addig ismeretlen őszinteségű szövegvilág jelent meg a nagylemezen.

A zene terjedését és mások mellett az Illés népszerűségét segítették a sorra nyíló zenés helyek. - A KISZ-bizottság klubokat hozott létre, és azokba beterelte az ifjúságot – mondta Szörényi Levente. - Ez azért is volt hasznos számukra, mert lehallgatták a beszélgetéseket, tehát ellenőrzés alatt zajlott minden. Ugyanakkor gombamód szaporodtak a beat zenekarok, és mindez összekovácsolta a fiatalokat.
Az Illések és pofonok albumról és az akkori korszakról további részleteket, történeteket mesél Szörényi Levente október 3-án Budapesten, a B32 Galéria és Kultúrtérben. A közönség végighallgathatja kiváló hangzásban a teljes albumot a legendás zenésszel, akivel aztán Horváth Gergely rádiós műsorvezető beszélget. Az estet a Lemezjátszó Classic programsorozat részeként szervezik meg a Hangfoglaló Program Magyar Könnyűzenei Örökség Megőrzését Támogató Alprogram támogatásával, az Audio-Technica és a Fülesbagoly Alapítvány partnerségében.

Illés Facebook-esemény:
https://www.facebook.com/events/2552723521630309/

 

MEGOSZTÁS

További hírek

2025. 07. 29.
A YouTube továbbra is a legfontosabb, legátfogóbb lehetőségeket nyújtó platform. Most egy olyan funkció került bevezetésre, amellyel a nézők a még nem befutott előadókat segíthetik.
2026. 06. 16.
"Egy időben gyakran küzdöttem alvásparalízissel, és ezt az állapotot szerettem volna zenei formába önteni. A szöveget és az énekdallamot én hoztam, a fiúk pedig tökéletesen elkapták a fonalat, és fokozták tovább a dal feszültségét és hangulatát."
2026. 06. 02.
A platform ezentúl automatikusan felismeri és egyértelmű címkével látja el a fotorealisztikus, mesterséges intelligenciával (MI) generált videókat, még abban az esetben is, ha az alkotó ezt elmulasztotta vagy nem akarta feltüntetni.
2026. 06. 01.
A dal nem akar nagy kijelentéseket tenni, inkább egy érzést ragad meg, annak felismerését, hogy néha csak akkor tudunk továbblépni és fejlődni, ha...
2026. 06. 01.
A Yo City Angels egy kimerevített színes képkocka, egy zenélő képeslap Józsefvárosból mindenkinek, aki szívén viseli ennek a kerületnek a sorsát, akit érdekel, hogy mi történik most velünk, nyolcadik kerületi rapperekkel.
Iratkozz fel hírlevelünkre és elsőként értesülj a legújabb megjelenésekről, olvass exkluzív zenei híreket és interjúkat, hallgasd meg podcastunkat!

Támogatóink

Partnereink