Süli András, a Debreceni Campus NK Kft. programigazgatója válaszolt kérdéseinkre.
Dalok.hu: A debreceni Nagyerdei Víztorony „égig érő élményt” ígér. Kérlek, mutasd be ezt a látványosságot.
Süli András: A víztorony 1912-ben épült, a Nagyerdő egyik legszebb épülete, de évtizedekig sűrű növényzet és drótkerítés zárta el a városlakóktól. Fenntartója, a Debreceni Egyetem 2014-15 folyamán európai uniós támogatásból újította fel és hozott létre egy egyedülálló élménybázist és közösségi teret. A turistákat 34 méter magasan elhelyezkedő kilátó, mászófal, riksakölcsönzési lehetőség, ajándékbolt, információs pont és fényjáték csalogatja, míg a városlakók és az egyetemisták főleg a hangulatos kávézót és a kulturális programoknak helyet adó H2O közösségi teret látogatják.
Dalok.hu: Mióta tartanak koncerteket a Víztoronyban?
Süli András: A felújított épület átadását követően a Víztorony is kapcsolódott a Debreceni Campus Nonprofit Közhasznú Kft. által üzemeltetett egyetemi klubhálózathoz és 2015 szeptemberétől rendszeresen helyet ad koncerteknek, de számos más kulturális programnak is. Fontos megjegyezni, hogy a felújítást megelőző években nyaranta, a Campus Fesztivál idején a Víztorony udvarán már állt egy színpad, amelynek a kiemelkedő népszerűsége volt az egyik legfontosabb tényező a felújítás utáni funkciók tervezésekor.
Dalok.hu: Milyen stílusú előadókat hívnak meg, van-e preferált zenei irány?
Süli András: Azt lehet mondani, hogy a jazztől a popon és az akusztikus produkciókon át az elektroig és az indie-rockig szinte minden műfaj elfér a klubban, a hely adottságai miatt csak az extrém hangos műfajok számára nem tud valódi otthont nyújtani a hely, így metal-, hardcore és punk koncertekre nem igazán alkalmas.
Dalok.hu: Milyen az aránya az élő- és a nem élő (diszkó, stb.) produkcióknak a műsorban?
Süli András: Nem teszünk ilyen jellegű különbséget, a kávézóban rendszeresen tehetséges helyi dj-k játszanak és a közösségi térben is vannak olyan zenei események, ahol nem élő zene szól. Playback- és hakni produkcióknak viszont nem adunk helyet egyáltalán.
Dalok.hu: Milyen programok várhatóak a közel jövőben? Mire vevő a debreceni közösség?
Süli András: A debreceni közösség viszonylag lassan nyit, és sokszor várni kell egy kis időt, mire egy-egy kurrens dolog visszhangja elér a városba. Van azonban egy nem túl nagy létszámú, de lelkes mag, aki kifejezetten figyeli az újat, a frisset. Az elmúlt pár héten járt nálunk Tompos Kátya, Szeder, a Nyughatatlan, a Colorstar és a Korai Trancemission, valamint Laia Genz német jazz zongoristanő. A következő időszak koncertjei között itt lesz a Szabó Benedek és a Galaxisok, a Pegazusok Nem Léteznek, Hó Márton, az Antekirtt feat. Judie Jay és a Makrohang, a kerthelyiségünket pedig terv szerint a Margaret Island nyitja majd, de a nyár folyamán élőben játszik majd többek között Odett, illetve a Honeybeast is. Ezen kívül idén is természetesen helyszín lesz a Víztorony a Campus Fesztiválon.
Dalok.hu: Milyen korosztályok látogatják a klubot?
Süli András: Mivel egyetemi létesítményről van szó, a közösségi terünk elsődleges célcsoportja az egyetemista korosztály, a kulturális programok egy jó része is nekik szól, a hétvégi koncertekre azonban jellemzően inkább a 25+-os korosztály jön, bár ez nagyban függ attól is, hogy éppen milyen koncert van, jól látható, hogy kik azok a zenekarok, akik inkább a fiatalokat vonzzák be.
Dalok.hu: A Cseh Tamás Program miben dobta fel a klub kínálatát?
Süli András: A Cseh Tamás Program támogatása nélkül, teljesen piaci alapon a koncertjeink többsége nem lenne megrendezhető rentábilisan, így a "könnyűzenei" kínálatunk nagy része a programnak köszönheti a létét. Szerintem általában elmondható, hogy Budapesten kívül a már komolyan befutott produkciók koncertjeit kivéve támogatás nélkül nem lehetne racionálisan eseményeket szervezni.