Országos méretű kutatás vizsgálja a vidéki élő zene helyzetét, a Cseh Tamás Programiroda szervezésében!

2015. 05. 04.

A vidéki zenei élet helyzetét vizsgálja az a kutatás, amelynek célja, hogy a jövőben több helyszínen, jobban sikerült turnékat lehessen rendezni Magyarországon. A felmérés előreláthatóan több ezer zeneipari szakember és zenész bevonásával, a Cseh Tamás Program keretében valósul meg. A program vezetői szerint a kutatás eredményei hozzájárulnak majd a jogdíjbevételek növekedéséhez, valamint ahhoz, hogy a könnyűzene támogatására szánt pályázati pénzeket hatékonyabban használják fel.

 „A vidéki zenei élet kezd eltűnni, folyamatosan csökken a koncertek száma, a szórakozóhelyeken egyre ritkábban hallani élő zenét. Ez azért szomorú, mert a zenének – főleg vidéken – óriási közösségszervező ereje van.” – mondja Sápi Zsófi, a Cseh Tamás Programiroda igazgatója. Ezt a tendenciát szeretnék megállítani a könnyűzenét támogató program kutatásának vezetői. Ennek első lépéseként egy budapesti, valamint egy debreceni workshop keretében járták körül, s gyűjtötték össze a vidéki és az országos zenei életet reprezentáló résztvevők észrevételeit, javaslatait.

A meghívottak – akik között menedzserek, hangmérnökök, világosítók, színpad technikusok, szállítók, koncertszervezők, hangszer-kereskedők, zenetanárok és pedagógusok is vannak – közreműködésével áll majd össze az a kérdőív, amelyet a következő hetekben a kutatás vezetői (közvetlenül vagy a reprezentatív zeneipari civil szervezeteken keresztül) több ezer érintetthez szándékoznak majd eljuttatni.

 „A Cseh Tamás Programiroda, a zeneipar gazdasági összefüggéseinek ismeretében olyan programokat szeretne kidolgozni, amelyek a zenészek legfontosabb megélhetését jelentő koncertbevételek növekedésén túlmenően a zenei termékek forgalmának a fellendüléséhez is elvezetnek a jövőben. Könnyű belátni, a több koncert magasabb jogdíjbevételt is hoz”” - tette hozzá Sápi Zsófi. 

 

A kutatás vezetői Antal Dániel irányításával kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy a fellépések „főszereplőit”, azaz a zenészeket, menedzsereket és a zenetanárokat, valamint az iskolai próbatermeket fenntartó pedagógusokat külön megszólítsák. „Minden olyan érintett véleményére kíváncsiak vagyunk, akiknek konkrét, javaslata van: ahogy a többi szakértőtől, tőlük is azt kérdezzük, mit lehetne tenni annak érdekében, hogy több élő zene és több színvonalas koncert legyen Magyarországon” – mondta Sápi Zsófi. Hozzátette: a kutatás megtervező és irányító Cseh Tamás Programiroda a reprezentatív zeneipari civil szervezetek mellett, a zenészeket összefogó szakmai tömörülések képviselőivel is egyeztetnek, de ettől függetlenül közvetlenül a zenészektől, a zenetanároktól, a könnyűzene oktatási helyét kereső pedagógusoktól is várják a kutatás céljainak megvalósulását támogató javaslatokat, véleményeket, észrevételeket. A kérdőívet az alábbi felületen igényelhetik az érintettek: https://www.surveymonkey.com/s/CsTP_reg

 

A kutatást, valamint az azt megelőző, pályázati helyzetelemező és igényfelmérő műhelyszemináriumokat a Cseh Tamás Programiroda az ARTISJUS- szal, valamint két civil partnerével - a hangmérnököket, világosítókat, színpad technikusokat, vizuális szakembereket és zenekari szállítókat tömörítő Magyar Professzionális Rendezvénytechnikai Társaság Egyesülettel, és hangszereseket, audiovizuális technikai eszközök szakértőit tömörítő Hangszeresek Országos Szövetségével - közösen bonyolítja. A pályázati előkészítő munkába a szervezők várják további, a zeneiparhoz kapcsolódó civil szervezetek csatlakozását is, illetve létrehoztak egy online regisztrációs rendszert is azért, hogy a civil szervezetektől független zenészeket, zenekarokat és menedzsereket véleményét is ki tudják kérni konzultációs anyagok és kérdőívek megküldésével. A konzultációs folyamatba a fent említett regisztrációs űrlap kitöltésével lehet jelentkezni: 

 A kutatás vezetőinek célja, hogy kiderüljön, mivel tudnák hatékonyan segíteni a vidéki zenei életet, ami elsősorban a helyi feltételek javításán keresztül az élőzenei koncertek számának növelését és az ebből származó jogdíjbevételek emelkedését eredményezheti. Ugyancsak fontos szempont a zeneipar és más kreatív iparágak közötti együttműködési formák keresése, amivel elsősorban a filmes, reklámipari és játékszoftveres zenefelhasználás, és így a zeneszerzők nagyjogos bevételeinek növelése mozdítható elő. A kutatás a Cseh Tamás program, Jogdíjbevételek Növekedését Ösztönző Alprogramjának keretében valósul meg.

 

MEGOSZTÁS

További hírek

2024. 07. 20.
Az Ephemere formáció alapítói egy női alkotópáros: Caussanel Izabella és Orbay Lilla. Kompozícióik a huszadik század első felének jazz és sanzonvilágára, a bárok bensőséges atmoszférájának beidézésére, latinos hangulatra épülnek.
2025. 01. 12.
Alig van más olyan nemzet, amelynek zenéje olyan erősen jelen van Magyarországon, mint a délszláv. Vujicsics, Besh o droM, Söndörgő és sok más itthoni zenekar játssza a déli szomszédok zenéjét, és nagyobb népszerűségnek örvend, mint az eredetik.
2025. 01. 12.
CD-nél jobb, hi-res minőségben is elérhető a Glissonic Trió Dalok.hu terjesztésében megjelenő Urobo című albuma. Amerikában díjat nyert a glissotar nevű hangszer, az idei Jazz.hu listáján pedig a hetedik helyen szerepel a megálmodója.
2024. 11. 25.
Tavaly nyáron debütált a hattagú Selah Vie első, "Ilyen az Élet" című nagy lemeze. A funk, roots rock jegyekkel építkező formáció munkásságát az életszeretet és az életrevalóság fűszerezi.
2024. 11. 25.
Juhász Attila Jack legutóbb tavaly nyáron adott ki nagylemezt „Morning Sensations” címen. A zenész idén sem hagyja unatkozni az instrumentális zene rajongóit, elkészítette legújabb albumát, amit „Just A Moment”-re keresztelt.
Iratkozz fel hírlevelünkre és elsőként értesülj a legújabb megjelenésekről, olvass exkluzív zenei híreket és interjúkat, hallgasd meg podcastunkat!

Támogatóink

Partnereink