A szerzők számára kulcsfontosságú ügyben történt kedvező döntés Brüsszelben: a végső szavazáson 348 igen szavazattal – 274 nem ellenében – az Európai Parlament elfogadta az új szerzői jogi irányelvet, ami mögött a zeneipar jelentős része felsorakozott.
• Összefoglalónk a témában: https://bit.ly/2FBAgGc és https://bit.ly/2N5Bfnt
A korábbi szabályozással szemben ezután az olyan platformok, mint a YouTube, nem hivatkozhatnak arra, hogy “semleges tartalomszolgáltatók”, hanem profitorientált médiacégekként jogi felelősséggel tartoznak a közzétett tartalmakért. Így a jogtulajdonosokkal megfelelő jogosítási szerződéseket kell kötniük – olyanokat, amilyeneket például a streamszolgáltatók (Spotify, Deezer stb.) már eddig is kötöttek.
Az elfogadott irányelv nagy siker a szerzői társadalomnak, hiszen véget vet a korábbi gyakorlatnak, amely jelentős bevételkiesést okozott az európai alkotóknak. A jogtulajdonosok ezentúl bizonyára a jelenleginél jóval kedvezőbb jogdíjakat fognak tudni kialkudni a tárgyalásokon – ehhez az irányelv elfogadása biztosítja a jogi kereteket. Az irányelv végleges szövegének kialakítása nem volt zökkenőmentes, az sokéves munka eredménye, amelynek elfogadásához a zeneipar jelentős részének lobbiereje is kellett.
A tegnapi szavazás után minden EU-tagállamnak két éve van arra, hogy saját joggyakorlatába implementálja az elfogadott irányelvet.