CD-nél jobb, hi-res minőségben is elérhető a Glissonic Trió Dalok.hu terjesztésében megjelenő Urobo című albuma. Amerikában díjat nyert a glissotar nevű hangszer, az idei Jazz.hu listáján pedig a hetedik helyen szerepel a megálmodója.
Az atlantai Guthman Musical Instrument Competition 2022-es fődíját és közönségdíját is elnyert különleges hangszer Váczi Dániel találmánya, amelyet Terebessy Tóbiás formatervezővel közösen fejlesztettek ki.
A Glissonic hangszercsalád fő újdonsága, hogy hanglyukak helyett a hangszertesten végighúzódó hosszanti rés és az ezt lefedő mágneses szalag szolgál a hangmagasság szabályozására, így – mint egy hegedűhúron – hosszú glissandókat, tremolókat és mikrotonális hangokat is lehet játszani, illetve a hangszer szokatlan, különleges effektusok megszólaltatására is alkalmassá válik. A koncertet és az eredményhirdetést Atlantából ITT megnézheted.
Váczi Dániel az új hangszerben rejlő lehetőségeket aknázza ki triójával. Ebben partnere a hazai free és experimentális jazzszíntér két oszlopos tagja, Pozsár Máté, akivel a Decolonize Your Mind Society-ben is együtt játszanak, valamint Sárvári Kovács Zsolt, akivel Dániel már huszonöt éve zenél különféle formációkban.
A Glissonic Trio új Urobo című albuma (LP formátumban is) az LV Records gondozásában és a Dalok.hu digitális terjesztésében jelent meg. A Magyar Narancsban Zipernovszky Kornél "Haikuk a Glissotarra" címmel írt cikket a lemezről.
Az albumot január 21-én mutatják be a Jedermann Kávézóban. Az est vendége az amerikai Etienne Rolin, akit Dani az interjúnkban a világ második legjobb glissotarosának nevezte, a jelenlevő Válik Laci zenésztársa és kiadója pedig helyesbítette: a világ második glissotarosa :-) Vagyis az amerikai zenész volt az első, aki vásárolt glissotart.
Etienne Rolin (1952) francia-amerikai zeneszerző-előadóművész, katalógusa több mint 1000 művet tartalmaz szólótól operáig, beleértve a jazz-műveket akár big bandre.
A Jazz.hu szerkesztőségi szavazáson Váczi Dániel bekerült "Az év különleges jazz-hangszerese" 10 legjobbjai közé.
Dani nemcsak hangszereket kreál és jazzt játszik rajtuk, hanem különleges zenetörténeti előadásokat is vezet. Január 30-án a Robotorgona kalauzolja a hallgatókat egy zenetörténeti utazáson keresztül. Váczi Dániel több évszázad legjelentősebb zenei szerzeményeit hangszerelte a számítógép által vezérelt, de teljesen akusztikusan megszólaló hangszerekre.
A Zene Háza 2022-ben nyílt Kreatív Hangtér nevű helyszínének ékköve az a kísérleti orgona, amelyre nem túlzás azt állítani, hogy igazi Hungaricum. Az installáció koncepcióját Váczi Dániel nagyrészt azon ötletek alapján dolgozta ki, amelyeket Ligeti György már a ’60-as években megálmodott a jövő orgonája számára.
Az új albumot ITT tudod meghallgatni a streaming platformokon, ITT pedig letöltheted akár a CD-nél jobb, hi-res minőségben is.
A podcastunkat, amelynek vendége Váczi Dániel is, alább meghallgathatod: