A Nemzeti Kulturális Alap Hangfoglaló Könnyűzene Támogató Program, a Halmos Béla Ideiglenes valamint a Zeneművészet Kollégiumok közös pályázatot írtak ki a több éve működő zeneiskolai zenekarok támogatására. A 28,5 millió forintos pályázati keretre január 31-ig lehet jelentkezni.
A Hangszert a kézbe rendezvénysorozat egyik tavaszi helyszínén tartott szakmai fórumon hangzott el javaslatként, hogy érdemes lenne valamilyen módon a zeneiskolai zenekarokat is támogatnia a Hangfoglaló Programnak, vagy akár a Nemzeti Kulturális Alap más kollégiumainak. A témában indult szakmai egyeztetéseken kiderült, hogy az állami illetve magán fenntartású zeneiskolák többségében, meglehetősen nehéz körülmények között működnek a jórészt diákokból és tanáraikból álló formációk. Komoly problémát jelent, hogy a diákok mozgásai – végzés, kimaradás, új beiratkozás – miatt viszonylag sűrűn változnak a zenekarok összetételei, így az elhivatott pedagógusok olykor emberfeletti munkával tartják egybe a formációkat. Ugyanakkor a közös fellépésekhez, szélesebb közönség előtti bemutatkozáshoz szükséges források sem mindig állnak az intézmények rendelkezésére.
Kép: saját archívum
A zeneiskolai zenekarok támogatására kiírandó pályázat előkészítésének komoly lökést adott a tavaly májusban hivatalba lépett új NKA alelnök, Lőrinczy György azon törekvése, hogy a kollégiumok próbáljanak közös pályázatokat kiírni és lebonyolítani. Ennek ösztönzésére Lőrinzcy György ígéretet tett arra, hogy az együttműködő kollégiumok saját kereteiből közös pályázatokra fordított összeget 50%-kal kiegészíti. Mindezeknek köszönhetően született meg a Zeneművészet, a Halmos Béla Program Ideiglenes és a Hangfoglaló Könnyűzene Támogató Program Kollégiumok közös 28,5 millió forintos keretösszegű pályázati felhívása.
A pályázatra olyan, legalább két éve működő, a saját intézményükön kívül is rendszeresen fellépő, bármilyen műfajú – komolyzene, könnyűzene, jazz, világzene, népzene –, minimum háromtagú zeneiskolai zenekarok jelentkezhetnek, amelyek zenészei az adott zeneiskola beiratkozott diákjai – vagy maximum felerészben volt diákjai, esetleg egykori vagy jelenlegi tanárai –, vezetőik pedig ezeknek az intézményeknek főállású vagy óraadó zenetanárai, oktatói. A pályázatokat a zenekarokat működtető szervezetek, alapítványok, egyesületek, önkormányzati vagy állami költségvetési szervek, továbbá gazdasági társaság formában működő intézmények és egyházak nyújthatják be. Azonban egy pályázó szervezet csak egy zenekar támogatására, maximum 1 millió forintra adhat be pályázatot. Az elnyert támogatás felhasználható tiszteletdíjakra, kottavásárlásra vagy bérlésre, hang- és képfelvétel készítésére, szerzői jogdíjakra, reklámra és egyenruha vásárlására is, továbbá vendégszereplések illetve a felkészülést segítő kurzusok, táborok vagy koncertlátogatások bizonyos költségeire.
A zeneiskolai zenekaroknak kiírt és 2018. január 31-ig benyújtható pályázatokat formailag a Hangfoglaló Program Kollégiuma bonyolítja, de elbírálásában a másik két kollégium tagjai is részt vesznek.
A pályázat részleteit itt tudod megtekinteni.
Forrás: Hangfoglalo.hu