ETA - „Történelmi hazugságok”

2016. 09. 03.

Megjelent a hazai punk legenda ETA címmel első hivatalos nagylemeze az EDGE Records / Hammer Music gondozásában. A nálunk is kapható „Történelmi hazugságok” hanganyag kiválóan összefoglalja a zenekar eddigi történetét, a régi, szinte kultikus számok (külföldi punk feldolgozásokra írt magyar szöveges dalok, valamint már a kezdetektől saját szerzemények) újrarögzítve, mai megszólalással kerültek a korongra, de ezek mellé új nóták is társultak.

Az album felvezetéseképpen április végén „Nézz a világ seggébe” címmel egy szöveges videóval jelentkezett a csapat, amely egy nap alatt több mint tízezres nézettséget produkált.

Sáthy Róbert:„Minden olyan megkeresés, ami az ETA-ról szólt, – hogy majd támogatnak, meg ilyen lemezünk, meg olyan fellépésünk lesz – az eddig mind kipukkadt. Ezek magyarán csak „kihallgatások” voltak, hogy minél többet tudjanak meg rólunk. Úgyhogy el se hiszem, hogy végre tényleg a kezünkben van a lemez, hivatalosan és jó minőségben megjelent. Nagyon meg vagyok vele elégedve! És már úton van a következő, kb. a kétharmada készen is van, olyannyira, hogy az egyik új számot erről már el is játsszuk a pénteki Rock On! Fest-es koncertünkön.”

A magyar punk történelem egyik legrégebbi képviselője az ETA. A korai években túlnyomórészt – UK Subs, Stooges, Agent Orange és Sham 69 – feldolgozásokat magyar nyelvre „konvertáló” punk-rock zenekart 1980-ban alapította Czeller Péter (ex-Neurotic), László Viktor, Aradi Gábor (ex-Neurotic), Sáthy Róbert és Kocsis Tamás. Ezzel egy időben olyan saját dalok is köszönhetőek a zenekarnak, mint az Ilyen ez az esemény, Anarchia, Munkát, kenyeret, Kommunista kábító, Talpig fegyverben a béke, Rákosi rock’n’roll, az Űrdiszkó, vagy a Timúr és csapata. A zenekarnak szöveget írt Szócska Miklós (későbbi egészségügyi államtitkár), Menyhárt Jenő (Európa Kiadó), valamit Pajor Tamás is – aki ezt a megtérése után letagadja. Az Aczél György, Erdős Péter és az akkori kultúrpolitika által üldözött ETA „egy zenei eszközökkel végrehajtott, nyílt és totális támadás volt a rendszer ellen, nem is csinálhatták sokáig”. A zenekar neve a baszk terrorszervezet elnevezésének (Baszkföld és Szabadság) rövidítéséből származik. 1984-re a zenekar tagjainak az államrendőrség általi folyamatos zaklatása miatt, illetve az ennek következtében beszűkülő fellépési lehetőségek okán feloszlott. Az ellehetetlenítése előtt az ETA folyamatosan fellépett a Nagy Feró féle Bikinivel, a VHK-val, a Bizottsággal, a CPG-vel, a Kretens zenekarral; szerves részét képezte az akkori hazai underground-nak. A feloszlás után Czeller Péter önpusztításba menekült, míg Kocsis Tamás és László Viktor a Sexepil zenekart alapították meg. A betiltott ETA zenekarnak természetesen nem jelenhetett meg itthon hangzó anyaga, de 1985-ben felkerült egy dal (ETA) az Világ lázadói harcra fel című, illetve 1984-ben a New Wave Records gondozásában megjelent „The Second” lemezen is (Munkát, kenyeret). A zenekar megjelent a Lucile Chaufour által készített East Punk Memories című filmben is. Az 1997-ben megjelent „Azok a boldog Punk napok” válogatáson is 11 dallal szerepelt a zenekar. A feloszlás után csak 2010-ben a Gödörben léptek újra színpadra, ami után éves egy-két koncertet adott a csapat Zana Zoltánnal a dobok mögött. 2015-re az eredeti tagságból csak Sáthy Róbert maradt, akinek a vezetésével új csapat alakult, majd ősszel részt vett a Punk Henger turnén a Prosectura, Hétköznapi Csalódások és Dirty Dawn társaságában. Ezt követi a 2016 tavaszán megjelenő első, hivatalos ETA lemez, amely összefoglalja a zenekar eddigi történetét, de már új számok is szerepelnek rajta.

Hallgass bele! https://www.dalok.hu/lemez/id/7774
 

MEGOSZTÁS

További hírek

2025. 02. 09.
Cserepes Károly remix-sorozatának hetedik lemeze, a "The Beginning of the Beginning" felkerült a Transglobal World Music Chart nemzetközi toplista rangos 14. helyére.
2025. 05. 05.
A Szigetet és a magyar borokat népszerűsítő dalt írnak az Artisjus Songbook Campen. A budapesti eseményre 11 országból 24 alkotó, köztük 10 magyar érkezik azzal a céllal, hogy közösen komponáljanak és...
2025. 05. 04.
Szabó János interjúja Venivel az új albuma kapcsán. „A hosszú távú egészség és a lelkem tisztábban tartása érdekében nemet mondok a pillanatnyi kielégülést kínáló ingerekre.”
2025. 04. 28.
2025 május 4.  Anyák napja.  A világban fellelhető legmélyebben gyökerező,  legszorosabb, legönzetlenebb Szeretet ünnepe. Idén erre az alkalomra jelent meg egy eddig ismeretlen szerző - Hádész - kislemeze "Álmomban" címmel.
2025. 04. 22.
Lemezükön Schubert zenéje magával ragadó átváltozáson megy keresztül: improvizációk, klasszikus és jazz énektechnika közti hangszínek, élő elektronikus hatások tágítják mai térélménnyé a jól ismert dalok univerzumát.
Iratkozz fel hírlevelünkre és elsőként értesülj a legújabb megjelenésekről, olvass exkluzív zenei híreket és interjúkat, hallgasd meg podcastunkat!

Támogatóink

Partnereink