45 éve alakult az a rockformáció, amely mind dalaival, mind koncertjeivel kora legfényesebben ragyogó csillagai köze tartozott. 1984-ben három teltházas Aréna koncerten közel 50 ezer rajongó búcsúztatta a zenekart. Azóta csak egyetlen egyszer, 2004-ben láthattuk őket a Kisstadionban. És eltelt újabb 14 év. Barátaik és rajongóik kérésének eleget téve: 2018. február 16-án ismét FONOGRÁF KONCERT az ARÉNÁBAN. A legendás zenekar erre az egyetlen eseményre áll össze, nem tervez sem turnét, sem lemezt. A zenészek, Bródy János, Móricz Mihály, Németh Oszkár, Szörényi Levente, Szörényi Szabolcs és Tolcsvay László 2017. május 17-én, a Kárpátia étteremben sajtótájékoztatón beszéltek a részletekről és idézték fel a Fonográf gazdag múltját.
Szörényi Levente:
- Az idő múlásával sokan újra felfedezték Fonográfot, hogy milyen jó. Nos, jó volt ez akkor is, de ha ismét óriási az igény, örömmel játszunk ismét együtt egy koncert erejéig – mondta Szörényi Levente.
Tolcsvay László:
- A Fonográf egy baráti és lelki társulás volt, stílusunk a végtelen zenei szabadság jegyében alakult. Szabad és lelki zenét játszottunk és ugyanezt éljük át most is, amikor ismét elővesszük a repertoár egyes darabjait – emelte ki Tolcsvay László.
Bródy János:
- Hálás vagyok ennek a társaságnak, akik egy nagyon nehéz időszakban döntöttek úgy, hogy engem is bevesznek a zenekarba. 1973-ban államellenes izgatás vádjával eljárást indítottak ellenem, ami egy időre kivont a zenei életből. Ebben az időben már formálódott a Fonográf, a fiúk pedig úgy döntöttek, hogy nekem is szánnak szerepet. Nekik köszönhetem, hogy megmaradtam zenésznek. Az együttes egy rendkívül kreatív alkotói közösség volt. Sok lemezt készítettünk, olyanokat, amelyek messze túlszárnyalták az akkori színvonalat – magyarázta Bródy János.
Részletes információ a Fonográfról:
A zenekar 1973 szilveszterén alakult. Nevét az Illés-klub újságjának címéről kapta, melyet Bródy János szerkesztett. A csapat tagjai korábban az Illés, illetve a Tolcsvayék és a Trió együttesben játszottak, vagyis a Fonográfot joggal mondták supergroupnak. Első albumuk Szörényi Levente Utazás (1974) című szólólemeze, melyen már a Fonográf-stílus minden eleme megtalálható: countryrock, hard rock és progresszív elemek, bonyolultabb dalok, nagyívű gitárszólók, tökéletes vokál és hangszeres játék. 1974 és 1981 között Koncz Zsuzsa valamennyi lemezét ők készítették, összesen hét albumot. Közreműködtek továbbá Kovács Kati és Halász Judit lemezein. Bejárták Európát, Ázsiát és Kubába is eljutottak. 1975-76-ban több akkor kiadatlan rádiófelvételük készült (Moja kochanka, Használat előtt felrázandó, Ébredj, alvóbaba, Tigrisugrás, Minden rendben van, Az ősember), melyeket csak évtizedekkel később adtak ki. 1976-ban a Magyar Rádió tánczenei bemutatóján, a Tessék választani!-n is felléptek. 1981-ben a Nemzeti Sportcsarnokban egy koncert erejéig újra összeállt a KITTegylet, amely magában foglalta az Illés együttest, Koncz Zsuzsát és a Tolcsvayék és a Triót. A koncerten az előbb említett három együttesen/személyen kívül a Fonográf együttes is fellépett. 1983-ban részt vettek Szörényi Levente és Bródy János István, a Király című rockoperájának elkészítésében. A mű rockzenekari alapját a Fonográf együttes vette fel, mint ahogy az 1988-as Fehér Anna című Szörényi-Bródy rockballada alapját is. 1984-ben egymás után három telt házas koncertet tartottak a Budapest Sportcsarnokban. Ezek lettek végül a búcsúkoncertjeik, ugyan 2004-ben egy koncert erejéig újra összeálltak, Szörényi Örssel kiegészülve (dob, ütőhangszerek) a Kisstadionban. Az eseményről a Duna TV filmet is készített, amely később DVD-n is megjelent.
Az együttes összetétele fennállása alatt nem változott:
- Bródy János – pedál Steel gitár, furulya, gitár, billentyűs hangszerek, ütőhangszerek, zeneszerzés, szövegírás
- Móricz Mihály – gitárok, mandolin, billentyűs hangszerek, ütőhangszerek, ének, zeneszerzés, szövegírás
- Németh Oszkár – dob, ütőhangszerek, ének, zeneszerzés, szövegírás • Szörényi Levente – gitár, mandolin, hegedű, billentyűs hangszerek, ütőhangszerek, basszusgitár, ének, zeneszerzés, szövegírás
- Szörényi Szabolcs – basszusgitár, billentyűs hangszerek, ütőhangszerek, ének, zeneszerzés, szövegírás
- Tolcsvay László – billentyűs hangszerek, gitár, bendzsó, szájharmonika, furulya, ütőhangszerek, dob, ének, zeneszerzés, szövegírás
A Fonográf együttes albumai:
- Utazás (1973)
- Fonográf I. (1974)
- Na mi újság, Wagner úr? (1975)
- FG-4 (1976)
- Edison-Fonográf Album (1977)
- Útközben (1978)
- Fonográf ...és vidéke! Country (Stílusválogatás az első Szörényinagylemezről és az első négy Fonográf-albumról; 1979)
- Fonográf Country & Eastern (A Best of Country and Eastern c. nyugat-európai országokban megjelent angol nyelvű LP (Hungarotonlicenckiadás) Magyarországon napvilágot látott változata; 1980)
- The Best of Country and Eastern (nyugat-európai országokban megjelent angol nyelvű LP; 1980)
- Millionsäljarna / Miljoonamyyjät (svédországi kiadás svéd és finn piacra, angol nyelven; 1980)
- A koncert (A KITT-egylet koncertje, amelyen az Illés előzenekaraként a Fonográf is fellépett; 1981)
- Jelenkor (1984)
- A Búcsú (1984)
- Használat előtt felrázandó (Kislemezeket, kiadatlan dalokat és rádiófelvételeket tartalmazó lemez; 2000)