Kovács Tamás, aki több tucat albumot adott ki a Crossroads kiadójával, pár éve lehúzta a rolót – a zene terjedése az ingyen internet mezőin nem hozott semmi jót a kiadóknak. Nemrég, felbuzdulva a vinyl lassú, de biztos visszatérésének, megalapította a Budapest Vinyl kiadót és már túl van az első két kiadványon. Nyugaton a hagyományos hanglemez olyan tempóban terjed, hogy a gyárak nem bírják kapacitással a megrendeléseket. Itthon visszafogottabb a tempó, de így is minden évben megduplázódik az eladott bakelitek száma. Az MP3 korában kifejezetten fontos, hogy minőségi hanghordozón is lehessen zenét hallgatni. Ennek viszont komoly akadálya van – az ár. A 70-es, 80-as években mindenki által kifizethető áron lehetett hozzájutni hanglemezekhez, de mára Magyarországon nincs gyártási lehetőség, külföldön is alig néhány, az új technológiák pedig csak most kezdenek teret hódítani.
„Azt gondoljuk, a hanglemez/vinyl/bakelit ugyanolyan analóg kultúrahordozó, mint a könyv. A könyves szakma, ami egy több tíz milliárdos piacot képvisel elérte, hogy a könyv ÁFA tartalma 5% legyen. Ha ezt sikerülne elérni minden új lemez ára csökkenne az ötödével. Négy lemez árán mindenki ötöt kapna. Nézzük meg hányan vagyunk!”
Ez áll a Tízezren a hanglemezek vinyl, bakelit 5%os ÁFÁjáért Facebook olal leírásában. Kovács Tamás kérdésünkre elmondta, hogy a könyves szakma 10 évig harcolt, amíg sikerült elérnie az 5%-os ÁFÁ-t. A bakelit forgalma messze nem akkora, mint a könyveké, az állam kasszájában jelentéktelen kiesést jelentené az ÁFA csökkentés. Ezt a bevétel visszaesést várhatóan gyorsan pótolna az olcsóbb ár miatti magasabb kereslet.