A T/6355-ös számú, “A médiaszolgáltatással kapcsolatos egyes törvények módosításáról” szóló törvényjavaslat lényege, hogy évente több mint 150 millió forint televíziós ismétlési jogdíjat venne el mintegy tízezer magyar művésztől. Ám a törvényjavaslat ennél is tovább megy: tönkretenné azt az éppen most termőre forduló, a Deezer elleni győzelemmel és beszedett jogdíjjal bizonyított közös jogkezelési mechanizmust, amely lehetővé teszi az internetes zeneszolgáltatások (Deezer, Spotify, stb.) után járó jogdíjak megállapítását és beszedését is.
Az EJI elnökének levele az előterjesztőknek
Dr. Gyimesi László, az EJI elnöke a miniszterelnök-helyettesnek és a kabinetfőnöknek küldött levelében megdöbbenésének adott hangot a törvénytervezetben foglaltakkal kapcsolatban és tételesen bemutatta az intézkedések várható negatív következményeit a magyar előadóművészekre, a televíziós csatornákra és a nézőkre. Arra kéri a törvényalkotókat: fontolják meg véleményünket és vonják vissza a szerzői jogi törvény módosítására vonatkozó indítványt. A levél szövege itt olvasható.
PETÍCIÓ az ismétlési jogdíj megőrzéséért
Június 6-án az Előadóművészi Jogvédő Iroda, a Színházi Dolgozók Szakszervezete és a MASZK Országos Színészegyesület petíciót indított, amelyben arra kérjük az előterjesztőket, hogy vonják vissza a javaslatot és kezdjenek egyeztetést az előadóművészeket képviselő szervezetekkel. Egyúttal arra kérjük a parlamenti képviselőket, hogy ne szavazzák meg ezt a jogfosztó törvényt!
Az aláírásgyűjtéshez az érintett színészek, zenészek, táncosok és artisták jelentős része, közel 3000 kolléga már csatlakozott. Ilyen széleskörű összefogást korábban szinte egyetlen ügyben sem mutatott az előadóművészi közösség, ami önmagában is fantasztikus eredmény.
A petíció ma is elérhető azok számára, akik még nem írták alá, de szeretnének csatlakozni a kezdeményezéshez. Azoknak, akik ezt már megtették, nagyon köszönjük a támogatást.
FONTOS!
A törvénytervezet egyszerre szüntetné meg a tévés ismétlések és a internetes zeneszolgáltatások közös jogkezelőn keresztül érvényesített jogdíját. A petíció a teljes javaslat visszavonását kéri, így annak aláírásával mindkét jogdíj megőrzését támogatja.
A petícióhoz a Szerzők Egyesülete és az Artisjus kezdeményezésére magyar zeneszerzők és szövegírók is csatlakoztak, kifejezve szolidaritásukat előadóművész kollégáikkal.
A petíciót és az azt támogatók számát eljuttatjuk a döntéshozókhoz, és a továbbiakban is mindent megteszünk azért, hogy felhívjuk a döntéshozók figyelmét arra: a tervezet szükségtelenül és méltatlanul fosztja meg az előadóművészeket eddigi jogaiktól.
Forrás: EJI.hu