Pécsi szálak - Schóber Tamás eddig kiadatlan zenéi

2018. 02. 08.

Emil - Campanella Gyermekkar Schóber Tamás és Zenekara Közreműködésével

A jól ismert Emil és a detektívek c. ifjúsági regény színpadra adaptált előadás zenéje. A tapasztalt szerzőpáros (Schóber Tamás – Sebők Gábor) újabb színpadi művének zenéje. A gyermekszínészek mellett a Campanella Gyermekkar és az őket kísérő (A Pannon Filharmonikusok tagjaiból álló) felnőtt zenekar produkcióját hallhatják ezen az albumon. A gyermeki lélekhez közel álló dallamvilág, az új felfogású kórusmuzsika, a magával ragadóan kicsiszolt szövegek nem csak a hallgatóság tetszését nyerték el, hanem az előadók között is nagy népszerűségnek örvendtek. Az előadás zenei anyaga nem ok nélkül ragadta magával a közönséget sem, hiszen példát mutat iskoláknak, az ifjúság zenei nevelésével foglalkozó pedagógusoknak, szülőknek egyaránt.

A pécsi PTE 1. Számú Általános Iskola Campanella Gyermekkara több mint három évtizedes múltra tekinthet vissza. Annak ellenére, hogy a kórus nem zenei tagozatos iskola kórusa, igen szép sikereket értek el.
Külföldi útjaink során kétszer Franciaországban jártak koncertkörúton, egyszer pedig a Hallei Nemzetközi Gyermekkórus Versenyen vettek részt. 2010-ben, a Kínában megrendezésre kerülő VI. Kórusolimpián (Shaoxing) ezüst minősítést szereztek, ők képviselték Magyarországot egyedüli kórusként. Énekeltek Sanghajban a Világkiállításon és Pekinben is.

 

Mise A Holt Lelkekért (Novemberi Mise - Missa Mosso) (Ad Libitum Énekegyüttes és Szekszárd Big Band Közreműködésével)


Campanella Gyermekkar
Ad Libitum Énekegyüttes
Szekszárd Big Band
vezényel: Schóber Tamás

Mindenkinek a családjában szembesülnie kellett azzal a szomorú ténnyel, hogy múlandóságunk nem megkerülhető. Ezért nem mindegy, hogy hogyan, miként készülünk és viszonyulunk az elmúlás tényéhez. Talán elviselhetőbb a fájdalom, ha tudjuk, sokan osztoznak fájdalmunkban és mások is átélnek ehhez hasonló életérzéseket. A fájdalmat, traumát átvállalni nem tudják, de a részvét sokat segít a hátramaradottakon és az elhunytat is méltó emlékezés övezi. Ennek az emlékezésnek kíván segítségül szolgálni, a holt lelkeknek felajánlott mise.
A zenemű a mise állandó tételeiből áll, ám az érdekessége az, hogy a reménységet szimbolizálva gyermekkar adja elő, a jövőbe vetett hittel átitatva szólaltatják meg méltósággal a művet.
A két mise azonos alapokon nyugszik, melyet a gyermekkar permanensen képvisel. A gyermekkarral megszólaló zenei foglalat adja a másságát a két misének. Megerősítést adva az örök életnek, a megváltásnak, segítséget a folyamatos, emberi lelkeket terhelő hétköznapok leküzdéséhez. Hisszük, hogy a mise tételeit hallgatva elindul a hallgatóban egy olyan pozitív folyamat, amely megerősítést ad a hétköznapokhoz, amely hitében megerősíti a hallgatót, hogy kilátástalan helyzetéből van kiút, megoldás, egy szebb holnap! A misék ez élőknek szólnak, szeretteinket megidézve, gondolatban magunkhoz ölelve. Hallgassák megtisztult lélekkel, megnyugvással, a megváltoztathatatlan tényeket elfogadva. Töltse el Önöket reménnyel az ifjú nemzedékbe vetett hitünk, gyermekeink kiteljesedése, életünk eredményeit, genetikánkat továbbadó, felnövekvő nemzedékek hosszú sora, melynek mi is egy állomásai vagyunk!

Ad Libitum Énekegyüttes – Pécs
A PTE 1.Sz. Gyakorló általános Iskolájában végzett diákokból alakult Ad Libitum Énekegyüttes SCHÓBER TAMÁS vezetésével 5 éven át működött. Műsorukat Kodály, Bartók művei képezték, de szívesen énekeltek könnyedebb hangvételű darabokat is. Több hangfelvétel is készült közreműködésükkel, így a Győri Vaskakas Bábszínház, a Szegedi bábszínház műsoriahoz adták hangjukat. Rendszeres szereplői voltak a Pécsi Advent Bazilikában tartott koncertjeinek, valamint iskolájuk nagyszabású műsoros estjeinek voltak rendszeres vendégei. A 2009-ben tartott ünnepi műsoron részt vettek Schóber Tamás: Missa mosso c. miséjének ősbemutatóján a Szekszárd Big Band-del közösen, majd a hangfelvételen az albumon található mindkét misében énekeltek. A fiatalokból álló együttes remek példaként szolgált arra, hogy a végzős diákok az iskolát elhagyva milyen összefogással képviselték továbbra is az iskola érdekeit.

Szekszárd Big Band
A Szekszárd Big Band 1979 őszén alakult, teljes egészében amatőr muzsikusokból.
Azóta is egyetlen folyamatosan működő Big Band Magyarországon. Az együttes alapítója és jelenlegi művészeti vezetője: Pecze István trombitaművész, a Liszt Ferenc Művészeti Iskola tanára.
A SZBB két alkalommal nyerte el a Népművelődési Intézet nívódíját, valamint művelődési miniszteri dicséretben is részesült, minősítése kétszeres arany oklevél.
A Big Band Párizstól Moszkváig Európa sok koncerttermében aratott sikert, ezzel öregbítve országunk, illetve szűkebb pátriánk Szekszárd hírnevét.
A Szekszárd Big Band 1997 karácsonyára CD-t adott ki Szekszárd Blues címen. Több alkalommal, nagy sikerrel mutatták be a Nemzeti Énekkarral D. Ellington, Sacred Music című miséjét táblás házak előtt.
2005-ben Tolna Megye Príma Díjasaként a Művészetek Palotájában adhatott hangversenyt a Big Band.
2009. február 16-án jubileumi hangverseny keretében ünnepelte a zenekar fennállásának 30 éves jubileumát.
Ebben az évben tavasszal vettek részt SCHÓBER TAMÁS pécsi zeneszerző, Missa mosso című gyermekkarra írt miséjének ősbemutatóján és készítették el jelen albumot.
Az ősbemutatón és a lemezen a zeneszerző SCHÓBER TAMÁS vezényelte az egyesített kórust (Campanella, Ad Libitum) és a Szekszárd Big Band-et.

 

MEGOSZTÁS

További hírek

2024. 07. 20.
Az Ephemere formáció alapítói egy női alkotópáros: Caussanel Izabella és Orbay Lilla. Kompozícióik a huszadik század első felének jazz és sanzonvilágára, a bárok bensőséges atmoszférájának beidézésére, latinos hangulatra épülnek.
2025. 01. 12.
Alig van más olyan nemzet, amelynek zenéje olyan erősen jelen van Magyarországon, mint a délszláv. Vujicsics, Besh o droM, Söndörgő és sok más itthoni zenekar játssza a déli szomszédok zenéjét, és nagyobb népszerűségnek örvend, mint az eredetik.
2025. 01. 12.
CD-nél jobb, hi-res minőségben is elérhető a Glissonic Trió Dalok.hu terjesztésében megjelenő Urobo című albuma. Amerikában díjat nyert a glissotar nevű hangszer, az idei Jazz.hu listáján pedig a hetedik helyen szerepel a megálmodója.
2024. 11. 25.
Tavaly nyáron debütált a hattagú Selah Vie első, "Ilyen az Élet" című nagy lemeze. A funk, roots rock jegyekkel építkező formáció munkásságát az életszeretet és az életrevalóság fűszerezi.
2024. 11. 25.
Juhász Attila Jack legutóbb tavaly nyáron adott ki nagylemezt „Morning Sensations” címen. A zenész idén sem hagyja unatkozni az instrumentális zene rajongóit, elkészítette legújabb albumát, amit „Just A Moment”-re keresztelt.
Iratkozz fel hírlevelünkre és elsőként értesülj a legújabb megjelenésekről, olvass exkluzív zenei híreket és interjúkat, hallgasd meg podcastunkat!

Támogatóink

Partnereink