Mi a helyzet a Szimplával? Interjú a koncertszervezőjével

2020. 04. 12.

Bezárt Magyarország legnépszerűbb kocsmája, ahol többek között heti 7-8 koncert volt. Félbeszakadt a Lemming Program, amelyhez a Dalok.hu adta a platformot. Mi lesz? Latorczai Balázzsal beszélgettünk a turisták kedvenc helye jelenéről és jövőjéről.

Latorczai Balázs. Fotó: Csobay Bence

Dalok.hu: Mióta mennek koncertek a Szimpla Kertben? Mi a koncepció, van-e preferált műfaj?

Latorczai Balázs: A Szimpla nyitása óta vannak koncertek, már az első helyszínen a Kertész utcában is meghatározó volt az élőzene. 2012-ben kerültem a Szimplához (már a Kazinczy utcába), akkor heti két koncert ment és a vasárnapi Jam. 
Idén márciusig pedig hetente már hét-nyolc élőzenei eseményünk volt. 
Elsősorban saját zenét játszó zenekarok, vagy táncház, népzene ment és csak kisebb részben feldolgozások. A koncepció szerint a tömegszórakoztatás helyett inkább a kulturális mozgalmak friss színeit igyekeztünk bemutatni, sok világzene, pszichedelia, fúziós esténk volt, és több underground klasszikus is megfordult nálunk, a magyarok közül a Makám, Korai Öröm formációi, Kampec Dolores, stb.

Chalaban

Chalaban koncert. Fotó: Bidaniphotography.com

Dalok.hu: Mutasd be a Szimpla Lemming Programot.

Latorczai Balázs: A Szimpla Lemming Program az egyik szívügyünk. A lényege, hogy minden évben 12 zenekarral együtt töltöttünk egy hónapot. Koncerteztek, Tilos Rádióba mentünk, kerekasztalokat tartottunk, amikre meghívtunk a zenei életből olyan mestereket akik a zeneipar jól körülhatárolt csatornáin kívül adtak még lehetőségeket. 
A Lemming Program lezárultával minden zenekarnak jutott még fellépés izgalmas helyeken, mint a TILOS Maraton, Babel Sound Fesztivál, vagy csak izgalmas jam sessionökbe vontuk be őket. Az egyik legszebb volt, mikor a Zitherandom tagjait összehoztuk Ágoston Bélával és Frenkie Látóval. Vagy amikor a Rebootflow becsatlakozott az Önismereti Diszkóba, a ToSoDa project tagjainak segítettünk a saját fesztiváljuk első lépéseiben. És a tagok személyesen is bekerültek közénk, három olyan munkatársa is lett a Szimpla Kertnek, akiket a Lemming Programon ismertünk meg. Szóval ez minden évben egy meghívás volt, hogy megismerkedjünk, lássuk, mink van, kik vagyunk, és mit lehet belőle kihozni. Utána és azóta is organikusan elértük egymást ahol jól jött ki. 
Volt olyan egész estés esemény az Aurórában amit a Lemming Programon összebarátkozott zenekarok szerveztek, és bejáratosak lettek a Dalok.hu-hoz, Trottel Recordhoz, Keret Bloghoz, stb.
(ITT olvashatsz többet az idei Lemming Programról)

Lanou márciusi koncertje, amelyet már közönség nélkül tartottak

Dalok.hu: Idén a Program leállt a legizgalmasabb részénél - a zenekarok élő bemutatkozásánál. Meddig jutottatok, milyen az idei felhozatal, be lesz-e fejezve a későbbiekben?

Latorczai Balázs: Igen, sajnos csak 4 koncertet tudtunk megtartani élőben és további hármat online streamelve, amik nagyon jók és szépek voltak, fent vannak a youtube csatornánkon. Amint feltámadunk, a Lemming Programmal szeretnénk folytatni. Nagyon hálás vagyok a zenekaroknak, hogy velünk vannak. ITT lehet róluk olvasni.

Az idei Lemmingek eddigi fellépéseit ITT tudod megnézni.
 
Dalok.hu: Milyen hatással van a Szimplára a járvány? Ezen belül az élő zene részlegre?

Latorczai Balázs: A Szimpla Kert most bizonytalan ideig zárva van. Ez csapás. Kiszámíthatatlan, hogy mikor és milyen körülmények között tudjuk folytatni, hiszen fő szponzoraink a turisták, még sokáig nem ekkora számban látogatják majd Budapestet.  Hogy klasszikust idézzek, "a turizmusnak kampó". Úgyhogy sajnos most pause üzemmódban vagyunk, és könnyen lehet, hogy egy csodálatos korszak, amit mi a zenei részlegen alkotva éltünk, lezárult.

Dalok.hu: Van-e válságkezelő tervetek? A korlátozások megszűnése után minden indul ugyanúgy, vagy várhatóak változások?

Latorczai Balázs: Valószínűleg nem tudjuk majd ugyanúgy folytatni. Ahogy a pandémia másfél hét alatt bedarált minket, úgy sokkal lassabban éledünk majd újra. A közgazdászok gazdaságilag minimum egy, turisztikailag 3 évet jósolnak a helyreálláshoz.  

Ennek ránk nézve lehet egy előnye is, miszerint újra és egyre jobban a kulturális közegünk határozza majd meg a Szimpla Kert életét. 

Nagyon hálás vagyok a Szimpla vezetőinek, hogy a közösségi programokat (Vasárnapi őstermelői piac, Zöld Szombat, Bringavásár, Lemezbolha, Élő Könyvtár, és persze a koncertek) erősítették akkor is, amikor a jéghegy csúcsát a turizmus alkotta. Most a jéghegy másik 90%-án lesz a hangsúly, ami nagyon jót tesz majd a mi kis nemzeti poszttraumánknak. Budapesten nem sok ilyen tematikus közösségi esemény volt eddig. Szerintem ezek most nagyobb hangsúlyt kapnak, és örülök, hogy nekünk ebben van gyakorlatunk és bázisunk. 

Szimpla Háztáji Piac. Fotó: Facebook

Dalok.hu: Te és kollégáid át tudjátok vészelni ezt az időszakot, vagy más munka után kell néznetek?

Latorczai Balázs: Most még gondolkodunk, figyelgetjük a naponta változó nagy és kicsi gazdasági bejelentéseket. De bármelyik gondolatmeneten idulunk el, a vége minden esetben a bizonytalanság. Most még nem tudunk mire berendezkedni. A magam részéről a saját közösségemben berendezkedtem egy minimál életre, 

nagyon jó volt átgondolni, hogy mik azok a dolgok amikre valójában szükségünk van és mik azok amikre nem. Csodás értelmeket nyernek olyan dolgok, amikre eddig nem figyeltünk annyira. Például egymás segítése most sokkal mélyebb dolog. 

Kicsit azt érzem, hogy kár lenne olyan döntéseket hozni, ami csak elodázza a járvánnyal és következményeivel való szembesülést. Kaptunk most egy olyan időszakot, ami más. Most ebből fogunk tanulni, ettől tágul majd a világnézetünk, nem érdemes elmenekülni előle sem nihillel, sem kétségbe esett lépésekkel. Állítólag Darwin mondta, hogy nem a legokosabb és nem is a legerősebb élőlény éli túl, hanem amelyik a legjobban tud alkalmazkodni. Mi a főnökömmel abban maradtunk, hogy 

a dolgok nem jók vagy rosszak, hanem jók és rosszak. Ennek következtében se nem jók, se nem rosszak. 

Ezen napi szinten tűnődöm. 

Szimpla Élő Könyvtár. Fotó: Facebook

Dalok.hu: Mit tudnál ajánlani azoknak, akik rendszeresen látogatták a koncertjeiteket, de most otthon kell ülniük?

Latorczai Balázs: Erre az időszakra szívből tudom ajánlani a Youtube csatornánkat, ahol műfajonként listába van szedve a koncert archívumunk. Itt fent vannak teljes koncertek is, és minden koncertből egy szuper minőségben kikevert és megvágott videó is. Mindenkinek érdemes rákeresni a kedvencére, vagy felfedező útra indulni rajta. 
Ez a világ egyik legegyedibb Youtube csatornája sok különlegességgel.

Szimpla Classic. Fotó: Bidaniphotography.com

MEGOSZTÁS

További hírek

2024. 07. 20.
Az Ephemere formáció alapítói egy női alkotópáros: Caussanel Izabella és Orbay Lilla. Kompozícióik a huszadik század első felének jazz és sanzonvilágára, a bárok bensőséges atmoszférájának beidézésére, latinos hangulatra épülnek.
2024. 11. 24.
A 2004-ben alapított Romengo négy kontinens, több mint 30 országában koncertezett, a magyarországi oláh-cigány zenei kultúrát képviselve a legrangosabb világzenei fesztiválokon és koncerttermekben. December 6-án az A38-on ünnepli születésnapját.
2024. 11. 11.
A „Legyen szép és boldog a karácsony” egy nagyszabású, ünnepváró dupla album, amit az alkotók a szimfonikus zenekari hangzás, a könnyűzene, és nem utolsó sorban a karácsonyi dalok
2024. 11. 11.
Idén is lesz Nedves November Fesztivál az Analog Music Hallban november 21-én, csütörtökön este a Mohai Tamás Band, a Ragazzi Razzi és a Syl Mohai Trió közreműködésével. Mindhárom zenekarnak a közelmúltban jelent meg új albuma. 
2024. 11. 10.
Egy gitár, két-három gitár - ok, de ennyi? Annak ellenére, hogy a gitár az egyik népszerű hangszer, ilyenfajta felállással ritkán találkozunk. A díjakat nyert, külföldöt bejárt együttes lemeze a Dalok.hu terjesztésében jelenik meg.
Iratkozz fel hírlevelünkre és elsőként értesülj a legújabb megjelenésekről, olvass exkluzív zenei híreket és interjúkat, hallgasd meg podcastunkat!

Támogatóink

Partnereink