A többszörösen az Év Jazz-zenésze díjjal elismert művész legújabb lemezét a Fonóban vette fel április 15-én, élő koncertfelvételen, amely most a Fonó gondozásában jelenik meg. A Tercett vendége Gareth Williams világhírű brit zongoraművész volt. Az albumot itt töltheted le.
Tóth Viktor ezúttal harmónia hangszeres vendéget hívott új lemezére. A szaxofonos eddig megjelent lemezein az erős ritmusközpontú trió hangzást szokhattuk meg, melyek dallamhangszeres vendégekkel bővültek. Kivételt képez ez alól legutóbbi lemeze a Tóth Viktor Arura trió Szemed kincse című lemeze, melyen Lukács Miklós játszik cimbalmon. A kiválóan összeszokott Tercettet – melyben már hét éve a különleges tehetségű Hodek Dávid dobol és a magyar jazz szcéna legkiválóbb bőgőse Orbán György játszik - most a britek első számú zongoristája Gareth Williams egészíti ki.
Fotó: Csendes Kriszta
Az így kvartetté alakult formáció már több nagysikerű koncertet adott Európa szerte és a lemezfelvételre is egy hosszú Erdélyi turnét követően érkeztek. A nagysikerű koncerten olyan új kompozíciókat rögzítettek, melyek a jazz tradícióját magukban hordozzák, mégis modernek, a kiváló improvizatőrök által egyszeriek és megismételhetetlenek: a pillanatban gyökereznek.
Ahogy a zeneszerzőtől megszokhattuk a zene dallamos, elsöprő erejű, érzékeny és magával ragadó.
Néhány kortárs a művészről:
A jazz önmagát folyamatosan megújító, állandóan új utakat kereső, meglepetésekkel teli, kockázatvállaló és mégis hagyománytisztelő műfaj. Tóth Viktor önmagát folyamatosan megújító, állandóan új utakat kereső, meglepetésekkel teli, kockázatvállaló és mégis hagyománytisztelő zenész. Magától értetődően jazzt játszik és mindig másképp. Van egy nehezebben körül írható, érzelmi dimenziója is a zenéjének, amely hangokba öntve tükrözi Viktor szenvedélyes érzékét a képzőművészetek és a költészet iránt. Következésképp képeket is fest, történeteket is mesél a szaxofonnal. Ez teszi igazán lebilincselő előadóművésszé.
(Pallai Péter, a BBC egykori jazzműsor szerkesztője és vezetője, koncertszervező és „A Jazz Évszázada” c. zenetörténeti könyv társszerzője)
Tóth Viktor mindent komolyan vesz, és mindennel játszik. Dalai köré gondos koncepciót épít, és a pillanatra bízza a hangokat. Kitárja magát a világnak, és remeteként elvonul. Tanító és tanítvány.
Keres, hallgat és kérdez folyótól, zenésztárstól, teremtőtől. Közöl és faggat versben, zenében, tekintetben. Legyen szó kollektív improvizációról vagy baráti eszmecseréről, a figyelme valódi és éles. Mindenről asszociál, mindenre van ötlete. Válaszaiban egyszerre van gátlástalan humor és leszűrt bölcselet.
Alapvető számára a tradíció, a múltban gyökerező tudás, de minden projektje megújulás, minden lemeze új kibontakozás.
Tóth Viktor egy tevő, cselekvő zenész, aki célt ad a hangjainak, aki tanulni, kutatni indul, és bármeddig elmegy.
Tóth Viktornak ugyanaz fontos a zenélésben, mint egy beszélgetésben, vagy egy erdei sétában. Hiteles ember.
(Harcsa Veronika)
Itt lehet belehallgatni az új lemezbe.