Megjelent a „Pajtás Daloljunk HC”! Interjú a kiadóval a magyar hardcore korai éveiről

2017. 09. 15.

Folytatódik a 25 éves Trottel kiadó történelmi ritkaságokat megjelenítő vinil sorozata. A Dalok.hu terjeszti ezeket a kiadványokat digitálisan. A kiadó vezetőjét, Rupaszov Tamást kérdeztük a legújabb kiadványról

Dalok.hu: Mikor találkoztál először a hardcore zenével, milyen hatással volt rád?

Rupaszov Tamás: 84 körül jött be a hardcore. Leginkább a finn és brazil hardcore zenekarok energiája zúzott le minket, durva hatás volt. Akkor persze még nem hallottunk a Minor Threat féle hc mozgalomról. A stílus gyorsasága és újdonsága nyűgözött le, a kicsit bepunnyadt punkhoz képest.

Dalok.hu: Mikor láttál először magyar hardcore-t? A 80-as évekbeli Trottelt (A Trottel alapítója és vezetője Rupaszov Tamás – a szerkesztő megjegyzése) lehet ebbe a kategóriába sorolni?

Rupaszov Tamás: A Trottel nem definiálta magát hc zenekarként, bár az első turnéinkon a sajtó mindig megemlített valamiféle hc hatást a zenénkben, talán a gyorsasága miatt. ’84-től kezdve indultak magyar hardcore zenekarok, Marina Revue, Utolsó Ítélet…

Trottel zenekar. Forrás: Index.hu

Dalok.hu: Volt olyan magyar hardcore koncert, esemény , ami rád különös hatással bírt?

Rupaszov Tamás: Abban az időben is együtt játszottak hardcore és punk zenekarok, kevés koncertlehetőség volt, ezek közül a legtöbb valamilyen ok, balhé, rendőrségi retorzió stb. legendássá vált. A paksi Totál 85-ön mindenkit megszívattak a rendőrök, aztán a Totál 87-en Süttőn már reggel rendőrségi helikopter kőrözött a levegőben. Romantikus kamaszkor volt :-)

Dalok.hu: Hogyan jutottál hozzá ezekhez a felvételekhez?

Rupaszov Tamás: A nyolcvanas évek második felétől javultak a kis zenekarok körülményei, jobban szóltak a koncertek, egy-két zenekar stúdióba ment. A hangszerek is jobbak lettek. Volt felvétel, amit mi magunk otthon vettünk fel home made körülmények között. A kazettákat gyűjtők őrizték meg, tőlük kaptam a nagy részét az anyagnak.

Dalok.hu: A lemezen szereplő zenekarok közül van olyan, aki ma is aktív? Mi lett a tagjaikkal?

Rupaszov Tamás: Gyakori volt, hogy megszűntek, átalakultak a zenekarok. Volt, aki disszidált, más öngyilkos lett, elvitte a katonaság. Az én zenekarom, a Marina Revue-ből lett aztán az új Trottel, Lörke az AMD-vel ma is játszik, Boli a VHK-ba ment, Papp Gyuri a Tizedesbe. De a többi zenekarnál is hasonló volt a helyzet. A Leukémia a kilencvenes években is létezett, 2 lemezét adta ki a Trottel Records, mindkettő kultikus albumok lettek és mind az AMD mind a Leukémia többször turnézott Európa-szerte. A Bandanas pedig a mai napig létezik. A Kazányi feloszlása után a dobos lett az első Trottel lemez, a Borderline Syndroma dobosa, Sík pedig azóta is az AMD-ben játszik.

Dalok.hu: Mennyire volt jellemző a korai magyar hardcore zenekarokra a rendszerellenesség, és milyen arányban zenei divat, a nyugati példák követése volt ez?

Rupaszov Tamás: A punk és a hardcore létezése abban a rendszerben maga a szocialista berendezkedés elleni lázadás volt. Ebből a hardcore szerintem akkor inkább a punkból kinőtt zenei trend volt, kamaszok voltunk, természetesen nyugati példát követtünk, de az életérzés eléggé lokális volt :-).

Dalok.hu: Számíthatunk a Pajtás Daloljuk sorozat folytatására?

Rupaszov Tamás: A sorozat négy lemezből áll. Most jelent meg a harmadik, a hc. Októberben teszünk egy kis kitérőt, megjelenik az első magyar 80-as punk koncertlemez, az ETA 1982-es legendás Ráday koncertje, kiváló minőségben kivételesen, kék vinilen. (Ez a koncert digitális formában kapható a Dalok.hu-n: https://www.dalok.hu/lemez/id/174). Azután novemberben jön majd az utolsó Pajtás Daloljunk, a „Z” olyan zenekarokkal mint a Razzia, Agydaganat, ETA, Lavina, König és Cirkusza a 80-as évek első feléből valamint a Kizárt Dolog, Seduxen, Hisztéria, Kisangyal és a Lenin Körút az évtized második feléből, mindez zöld vinilen.

További információk: www.trottel.hu

ETA zenekar, 1982. Fotó: Hammerworld

 

MEGOSZTÁS

További hírek

2024. 07. 20.
Az Ephemere formáció alapítói egy női alkotópáros: Caussanel Izabella és Orbay Lilla. Kompozícióik a huszadik század első felének jazz és sanzonvilágára, a bárok bensőséges atmoszférájának beidézésére, latinos hangulatra épülnek.
2025. 01. 12.
Alig van más olyan nemzet, amelynek zenéje olyan erősen jelen van Magyarországon, mint a délszláv. Vujicsics, Besh o droM, Söndörgő és sok más itthoni zenekar játssza a déli szomszédok zenéjét, és nagyobb népszerűségnek örvend, mint az eredetik.
2025. 01. 12.
CD-nél jobb, hi-res minőségben is elérhető a Glissonic Trió Dalok.hu terjesztésében megjelenő Urobo című albuma. Amerikában díjat nyert a glissotar nevű hangszer, az idei Jazz.hu listáján pedig a hetedik helyen szerepel a megálmodója.
2024. 11. 25.
Tavaly nyáron debütált a hattagú Selah Vie első, "Ilyen az Élet" című nagy lemeze. A funk, roots rock jegyekkel építkező formáció munkásságát az életszeretet és az életrevalóság fűszerezi.
2024. 11. 25.
Juhász Attila Jack legutóbb tavaly nyáron adott ki nagylemezt „Morning Sensations” címen. A zenész idén sem hagyja unatkozni az instrumentális zene rajongóit, elkészítette legújabb albumát, amit „Just A Moment”-re keresztelt.
Iratkozz fel hírlevelünkre és elsőként értesülj a legújabb megjelenésekről, olvass exkluzív zenei híreket és interjúkat, hallgasd meg podcastunkat!

Támogatóink

Partnereink