Másfél újramaszterelve!

2017. 04. 11.

 A Másfél a ’90-es évek egyik legfontosabb és legkedveltebb magyar underground bandája volt. Két évtizedet végigzenéltek, gyakran léptek fel acid-partykon, Franciaországtól Oroszországig sokfelé játszottak külföldön is. Zenéjük abszolút egyedi keverék, Korai Öröm mellett őket tartották külföldön a magyar pszichedelikus új hullám fő képviselőinek. Instrumentális zenével könnyebb lehetett meghódítani a külföldi színpadokat, mint magyarul próbálkozva, viszont egyáltalán nem jellemző hogy valaki a Sziget fesztivál nagyszínpadáig jut ilyesmivel, nekik ez is sikerült. Történetük során végig kísérleteztek, egyre több zenei hatást építettek be, sokszor léptek fel quadro-ban, a terem négy sarkába telepített színpadokon, a ’90-es évek közepén pedig a csellót is csatasorba állították, ami aztán tényleg kipörgette az unikum-mérőt.


Mindezek ellenére mára eljutottunk odáig, hogy a lemezeiket nem könnyű beszerezni, ezen túl pedig az eredeti felvételek minőségével maga a zenekar sem teljesen elégedett. A helyzet megoldásaként az összes lemezt kiadja a Mana Mana Records remasterelt formában. Ma is üt ez a zene és semmit nem veszített egyediségéből, mega-ajánlott!

Időrendben haladva az 1993-as, Mese című bemutatkozó anyaggal kezdjük a sorozatot. Ezt a felvételt a Schönherz kollégium stúdiójában készítették, majd magánkiadásban és csak kazettán jelentették meg, így valószínűleg ez a zenekar legkevésbé közkézen forgó hanghordozója. Basszusgitáron Hegedűs János, a doboknál Kalocsai Tamás, a gitárnál Barnabás, szaxofonon pedig Lukács Levente hallható. A jellegzetes repetitív, de éles váltásokkal operáló játékmód itt már kialakult. A pszichedélia is jelen van, a címadó dal, vagy a laza 9 perc hosszú Rét elég meggyőző, de a későbbiekben ezt a vonalat még jobban erősítik. A Mese időkapszuláját elcsócsálva garantáltan visszarepülünk a kilencvenes évek szépreményű kezdeteihez.

A Kínai nátha 1994-ben, egy évvel a bemutatkozó Mese kazetta után jelent meg, a Bahia és a Trottel Records közös kiadványaként. A két fontos underground kiadó mellett a korszak egy másik kulturális innovátorának, a Tilos az Á-nak is köszönhetjük, hogy kijöhetett ez a lemez, hiszen egy ottani koncerten rögzítették 1994. április 24.-én. A felállás nem változott, sőt a számlista fele is megegyezik a Mesén hallhatóakkal. Viszont ez az élő felvétel már egy összeszokottabb, érettebb és erőteljesebb zenekart örökített meg.

Ezeket az albumokat, a zenekar 2003-as lemezével együtt itt töltheted le.

 

MEGOSZTÁS

További hírek

2024. 07. 20.
Az Ephemere formáció alapítói egy női alkotópáros: Caussanel Izabella és Orbay Lilla. Kompozícióik a huszadik század első felének jazz és sanzonvilágára, a bárok bensőséges atmoszférájának beidézésére, latinos hangulatra épülnek.
2025. 01. 17.
Bővült a Budapest Ritmo már bejelentett fellépőinek sora: magyar kultbanda, dél-olasz transz és autentikus cigányzene, valamint Lorca-verseken pallérozott női duó
2025. 01. 14.
Ha nem is szándékosan, de az Igazából szerelem című film záró jelenetét idézi Temesi Berci új dalának klipje.
2025. 01. 14.
A Fekete Zaj Fesztivál a Mátra hangja projektje keretében hanghullámokká alakította a Mátra domborzati formáit, hogy bárki megszólaltathassa a valódi Fekete Zaj hangot...
2025. 01. 12.
Alig van más olyan nemzet, amelynek zenéje olyan erősen jelen van Magyarországon, mint a délszláv. Vujicsics, Besh o droM, Söndörgő és sok más itthoni zenekar játssza a déli szomszédok zenéjét, és nagyobb népszerűségnek örvend, mint az eredetik.
Iratkozz fel hírlevelünkre és elsőként értesülj a legújabb megjelenésekről, olvass exkluzív zenei híreket és interjúkat, hallgasd meg podcastunkat!

Támogatóink

Partnereink