A március 1-jén, Marosvásárhely főterén, az Apolló-palotában rendezett tanácskozás annak a sorozatnak a részeként valósult meg, amelyet a Hangfoglaló Program Magyar Könnyűzenei Oktatást Támogató Alprogramja még tavaly januárban indított útjára, és egyik célja a létező képzések és képzőhelyek számbavétele. A 2017-ben alapított Marosvásárhelyi Rocksuli, az alprogramot megvalósító Hangőr Egyesület és a Könnyűzenei Szolgáltató Iroda közös programjára nemcsak az iskola tanárai és diákjai, de a környékbeli magyar könnyűzene szervezői is ellátogattak, így székelyudvarhelyi és szászrégeni résztvevői is voltak az eszmecserének.
A programot Novák Csaba Zoltán Rockzene és kommunizmus című előadása nyitotta, miután az önmagát a „legmetálosabb szenátornak” tituláló történész elárulta, hogy régóta foglalkozik az hatalom és az ifjúság viszonyának kutatásával. Prezentációjában kitért többek között a magyarországi zenekarok 1989 előtti romániai hatására, miközben az Erdélyben működő bandákról, önszerveződő és államilag generált mozgalmakról is képet adott. Rávilágított arra is, hogy a hatvanas évek végéig tapasztalható fellendülés, a magyarországinál nagyobb nyitottság elsősorban az ethno-folk irányzatnak kedvezett.
Bajnai Zsolt, az NKA Hangfoglaló Könnyűzene Támogató Program Kollégiumának vezetője részben a Nemzeti Kulturális Alapról, a pályázati lehetőségekről, részben a Hangfoglaló Program alprogramjairól beszélt. Illetve bemutatta a magyar könnyűzene oktatásának lehetőségeivel foglalkozó munkát, az abban résztvevő partnereket, az eddig elért eredményeket és még mindig jelentkező nehézségeket. Ehhez csatlakozva Andrásik Remo, a Music Hungary Szövetség oktatási szakosztályának vezetője az idén 25 éves Gitármánia Tábor tapasztalatain keresztül szemléltetett egy lehetséges oktatási modellt. Mint kiderült, az évente több mint háromszáz fiatalt fogadó „zenész mennyországnak” a kezdetektől fogva vannak határon túli résztvevői, sőt van, aki diákként kezdte és ma már a 22 témát felvonultató képzés egyik oktatója.
Pap Tibor, a Peron Music Alapítvány elnöke előadásában részben a 24 éve indult tatabányai tehetségkutatókról beszélt, illetve felvázolta az immár felvidéki, vajdasági, és három erdélyi helyszínnel is bíró sorozatot. Elmondta azt is, hogy a következő évtől kezdődően egy beregszászi tehetségkutatóval végre Kárpátalja is csatlakozik a Hangfoglaló által is támogatott programhoz. Előadásának második részében az európai uniós forrásból, Tatán épülő Kreatív házat, illetve az év második felétől már induló képzéseit mutatta be.
A tanácskozást Hints Zoltán, a Marosvásárhelyi Rocksuli igazgatójának előadása zárta, aki elmondta, hogy az 2017-ben indított képzésben félévente, átlagosan 150 diák vesz részt, ráadásul nemcsak a városból, de a tágabb környékről is. Az egykori bábszínház épületében kialakított iskolában több tanszakon lehet könnyűzenét tanulni, sőt az elmúlt évben a zenét tanító oktatók képzése is elindult workshopok keretében. Az igazgató beszámolt arról is, hogy a tanításon kívül számtalan pluszprogrammal igyekeznek felhívni a figyelmet az intézményre, illetve lehetőséget teremteni a diákoknak a közönség előtti bemutatkozásra. A „Legyen a zene mindenkié” című sorozatukban például iskolákba visznek hangszereket, hogy ott rendhagyó órákon ismerkedhessenek meg azokkal a még nem zenélő diákok. A „Vágtass velem” kezdeményezésükben pedig a legtehetségesebb diákjaik egyik álmát igyekeznek megvalósítani, azaz a tanulók kedvenc magyar zenekaraikkal léphetnek színpadra. A tervekről szólva elmondta, hogy nyáron „rocksuli óvodát” szeretnének indulni, illetve minél több magyarországi előadót próbálnak meghívni, hogy egységes szakmai terminológia mentén folyhasson a képzés.
A tanácskozást követően a Marosvásárhelyi Rocksuli tanárai az érdeklődőknek megmutatták a nyolc helyiségben működő intézményüket, amely jelenleg egyedülálló lehetőséget kínál Erdélyben a könnyűzene iránt érdeklődő fiataloknak.
Forrás: Hangfoglalo.hu