Kallós munkája nélkül sokkal kevesebbet tudnánk a magyar népzenéről, szegényebb lenne a mai népi zenekarok repertoárja. 25 lemeznyi kincs azok számára, akik az eredetit szeretik.
Kallós Zoltán 1926-ban született Erdélyben, Válaszúton. A népművészet és hagyományok morzsáinak gyűjtését a ‘60-as években kezdte el, azóta számos kiadvány jelent meg gyűjtéseiből. Népzenei gyűjtőmunkájának eredményeként mintegy 15 ezer dallamot jegyzett le, valamint 26 kazettát és számos CD-t jelentetett meg. Ceausescu idején börtönben is ült politikai nézetei miatt. Nagy szerepet játszott az erdélyi és a magyarországi táncházmozgalom létrejöttében és elterjedésében Az erdélyi népi hagyományok átörökítéséért, a szórvány magyarság felkarolásáért és oktatásáért dolgozott. 2018 februárjában hunyt el.
Kallós Zoltán Kossuth-díjas néprajzkutató 1992-ben létrehozta a Kallós Zoltán Alapítványt. Szállóigévé vált mondása ,,Addig leszünk magyarok, amíg magyarul énekelünk és magyarul táncolunk” az intézmény mottója is egyben.
A Kallós Zoltán Alapítvány egy széleskörű, több lábon álló intézmény, amelynek három fő tevékenységi része van: oktatási tevékenység, közművelődési tevékenység, és a névadó néprajzi gyűjteményének gondozása. Missziója a magyar népi kultúra továbbörökítése, a szórványmagyarság összefogása, erősítése, Kallós Zoltán hagyatékának gondozása, és az erdélyi népi hagyományok megőrzése, ezek átadása a fiatal nemzedékeknek.
Az Alapítvány sokirányú tevékenységet végez, erről bővebben a Facebook oldalán https://www.facebook.com/KallosZoltanAlapitvany/ tájékozódhatsz. A fő iránya természetesen Kallós Zoltán népzenei gyűjtésének az ápolása, terjesztése.
Büszkék vagyunk, hogy minket választottak a Gyűjtés terjesztőjének. Jelenleg 25 albumnyi eredeti erdélyi népzenei felvétel található a Dalok.hu-n és minden nagyobb platformon. Térségek, falvak szerint osztva halljuk a múlt hangját. A tervek szerint a kollekció bővül.
Hallgass bele, töltsd le ITT.