Jogi túlélő kurzusok magyar előadóművészeknek

2019. 04. 11.

A világhálón gyakorlatilag bárki szellemi terméke hozzáférhető és használható, de a magyar előadóművészek jelentős része még mindig nem ismeri eléggé a tevékenységéhez fűződő jogokat, illetve azokat a jogi eszközöket, amelyekkel érvényt szerezhet járandóságának. Az EJI előadásait az érintettek ezért gyakran „túlélő kurzusoknak” tekintik, mivel rövid idő alatt, koncentrált és gyakorlatias felkészítést kapnak arra, hogy jogi szükséghelyzetben megtehessék a szükséges lépéseket saját védelmük érdekében.
Az EJI legutóbb egy újabb egyetemi tanszékre, az ELTE Bölcsészettudományi Karának zenei szemináriumára terjesztette ki az előadóművészek jogait bemutató előadássorozatát. Dr. Tomori Pál, az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület (EJI) igazgatója és a Magyar Szerzői Jogi Fórum Egyesület (MSZJF) elnöke ismertette a tanszék hallgatóinak azokat a jogokat, amelyek világszerte és Magyarországon is megilletik az elődadóművészeket. Bognár Gábor tanszékvezető egyetemi tanár ezzel kapcsolatban kijelentette, hogy az átadott tudásanyag a hallgatók későbbi gyakorlati művészetközvetítői munkájának elengedhetetlen részét képezi.
Az EJI az idén tucatnyi előadás megtartását tervezi. Dr. Tomori Pál igazgató és Dr. Békés Gergely jogi képviselő az ELTE BTK mellett egyebek között az ELTE Állam- és Jogtudományi Karának Jogi Továbbképző Intézetében, a Szegedi Tudományegyetem Állam és Jogtudományi Karán, a Zeneipari Hivatalban, a Majdnem Híres Rocksuliban tartanak kurzust. A Kőbányai Zenei Stúdió Művészeti Szakgimnáziumban az EJI egy teljes szemesztert szentel a témának. Az előadások az általános szerzői jogi kérdések mellett speciálisan az előadóművészi területre koncentrálnak. Felölelik a szerzői jog nemzetközi kereteire, az uniós szabályozási hálóra vonatkozó ismereteket és gyakorlati példákkal mutatják be a hazai joganyagot és joggyakorlatot.
Az EJI a művészi pályára lépők képzését, jogtudatosságának növelését folyamatos feladatának tekinti. Meggyőződésük szerint az előadóművészek eredményes jogérvényesítéshez nélkülözhetetlen a megfelelő jogtudatosság.

MEGOSZTÁS

További hírek

2024. 07. 20.
Az Ephemere formáció alapítói egy női alkotópáros: Caussanel Izabella és Orbay Lilla. Kompozícióik a huszadik század első felének jazz és sanzonvilágára, a bárok bensőséges atmoszférájának beidézésére, latinos hangulatra épülnek.
2025. 01. 12.
CD-nél jobb, hi-res minőségben is elérhető a Glissonic Trió Dalok.hu terjesztésében megjelenő Urobo című albuma. Amerikában díjat nyert a glissotar nevű hangszer, az idei Jazz.hu listáján pedig a hetedik helyen szerepel a megálmodója.
2024. 11. 25.
Tavaly nyáron debütált a hattagú Selah Vie első, "Ilyen az Élet" című nagy lemeze. A funk, roots rock jegyekkel építkező formáció munkásságát az életszeretet és az életrevalóság fűszerezi.
2024. 11. 25.
Juhász Attila Jack legutóbb tavaly nyáron adott ki nagylemezt „Morning Sensations” címen. A zenész idén sem hagyja unatkozni az instrumentális zene rajongóit, elkészítette legújabb albumát, amit „Just A Moment”-re keresztelt.
2024. 11. 24.
Lovasi Eszter 2023-ban kezdte közzétenni dalait Jules War néven. Dream popnak nevezhető a stílusa, angolul énekel. Most megjelent az első nagylemeze.
Iratkozz fel hírlevelünkre és elsőként értesülj a legújabb megjelenésekről, olvass exkluzív zenei híreket és interjúkat, hallgasd meg podcastunkat!

Támogatóink

Partnereink