Hogyan tudom „levédetni” az együttesem nevét? Kit illet meg a védelem, ha két, vagy több együttes ugyanazt a nevet használja? Mit tegyek, ha tudomásomra jut, hogy az együttesem nevét más együttes is használja?
Fontos téma a zenekari név a mai korban, amikor gombamód szaporodnak az együttesek, az otthon tevékenykedő producerekről nem is beszélve. Az EJI.hu – n megjelent cikk a kérdés belföldi jogi állását világítja meg.
A cikk szerint a Polgári Törvénykönyv a művészek (szerzők, előadók) és művészegyüttesek (együttesek, zenekarok) felvett nevét, a természetes személyek, illetve vállalkozások nevével azonos védelemben részesíti. Nincs szükség a névbejegyzésre, "levédetésre".
A név védelme a névadás időpontjához kötődik. Ez azt jelenti, hogy amennyiben egy adott nevet több együttes is használni kíván, a védelem azt az együttest fogja megilletni, amelyik az adott nevet előbb kezdte használni.
De hogyan igazoljuk, mikortól használjuk a nevet, ha a zenekarunk nem egy cég, nincs bejegyezve az „Együttesbíróságon”? Többféle módon tehetjük, pl. a közös jogkezelő szervezeteknél (EJI, Artisjus) történő regisztrációval, a fellépésről szóló újságcikkek, megőrzésével, tanúvallomással, korábban kiadott albummal, koncertfelvételekkel stb.
Mit tehetünk, ha kiderül, más is használja ugyanazt a nevet?
A jogszabály értelmében: „Ha az irodalmi, művészeti, tudományos vagy közéleti szerepléssel járó tevékenységet folytató személy neve összetéveszthető a már korábban is hasonló tevékenységet folytató személy nevével, az érintett személy kérelmére a név - e tevékenység gyakorlása során - megkülönböztető toldással vagy elhagyással használható.”
A legnehezebb kérdés – meddig használható a név változások, tagcserék esetén? Egy tag kiválása, a helyzet eltérő értelmezése is drága pereket okozhat – lásd a Pink Floyd példáját a 80-as években. Pillanatnyilag sok olyan magyar zenekar létezik, akik nagyok voltak a 70-es – 80-as években, aztán feloszlottak, később újjáalakultak. Csakhogy sokszor meghatározó tagok nélkül, és a színvonal sem a régi.
Meddig lehet (vissza)élni egy zenekar (hír)nevével?
Erre sajnos nincs, és talán nem is lehet kielégítő jogi megoldás. A szóban forgó cikkben felsorolnak szempontokat, amelyeket érdemes szem előtt tartani, ha felmerül a kérdés, mi lesz a névvel.
Nem jár előnnyel a márkanévként való levédés, mivel
a névviselés kérdésében a védjegyoltalom nem ad a polgári jogi szabályokhoz képest többletvédelmet, legfeljebb a védelem fennállásának kezdő időpontja igazolható általa… a védjegyoltalom bejegyzése (lajstromozása) emellett viszonylag magas költséggel jár, és a bejelentés napjától számított tíz év után meg kell újítani.
Fontos megemlíteni, hogy a névvédelemre vonatkozó szabályok nem nemzetköziek, hanem országonként változnak. Ez korábban nem volt nagy probléma, mivel az előadók nagy része a saját hazájában tevékenykedik. Manapság viszont, amikor szinte mindenki felkerült a felvételeivel a nagy nemzetközi platformokra, nemcsak egy helyi, azonos nevű formáció jelenthet problémát, hanem a világ másik végén élő zenekar is, akivel amúgy soha nem kereszteződnének az útjaik. Többen találkoztak már azzal, hogy a gondosan megválasztott, egyedi művészneve addig jó, amíg fel nem kerülnek a felvételei a nagy streaming vagy letöltő platformokra. Ott konfliktusba kerül egy ugyanilyen nevű zenekarral és előfordul, hogy kénytelen egy már bejáratott nevet változtatni annak érdekében, hogy elérhető legyen a zenéje a széles közönség számára.